Zapasy - ME U-23: polskie zawodniczki wywalczyły siedem medali!

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 21.05.2021, 23:04

Reprezentantki Polski spisały się bardzo dobrze podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Skopje. Nasze zapaśniczki zdobyły siedem medali, w tym jeden złoty, jeden srebrny oraz pięć brązowych. Jedyną biało-czerwoną, która zwyciężyła w swojej kategorii wagowej, była Wiktoria Chołuj.

Polska miała swoją reprezentantkę w każdej z dziesięciu kategorii wagowych. Aż siedem zawodniczek wywalczyło medal w stolicy Macedonii. Ze złotego krążka mogła się cieszyć Wiktoria Chołuj. W kategorii do 72 kilogramów do rywalizacji zgłosiło się tylko siedem zapaśniczek, a zmagania toczono w systemie grupowo-pucharowym. Nasza reprezentantka wygrała cztery walki, co zagwarantowało jej miejsce na najwyższym stopniu podium. O krok od złota była Patrycja Gil, która w walce finałowej kategorii do 57 kilogramów wyraźnie uległa Ukraince Alinie Akobii 0-8.

W kategorii do 53 kilogramów Alicja Czyżowicz wygrała walkę kwalifikacyjną z Białorusinką Viktoryią Volk, jednak w ćwierćfinale uległa późniejszej złotej medalistce Rosjance Ekaterinie Verbinie. Po triumfie w repesażu z Francuzką Emmą Luttenauer i zwycięstwie nad Węgierką Szimonettą Szeker zawodniczka Orła Namysłów zakończyła rywalizację na trzeciej pozycji. Drugi brązowy medal dla klubu z Namysłowa wywalczyła Ewelina Ciunek, która po porażce w ćwierćfinale kategorii do 68 kilogramów z Rosjanką Vusalą Parfianovich otrzymała szansę walki o trzecią lokatę z Francuzką Kendrą Dacher. Nasza reprezentantka zwyciężyła to starcie 6-2, zapewniając sobie miejsce na najniższym stopniu podium.

Po brązowe medale na macedońskim czempionacie sięgnęły również siostry Kulwickie. Bardziej doświadczona Dominika rywalizująca w kategorii do 55 kilogramów wygrała w starciu o trzecie miejsce z Bułgarką Aleksandriną Kashinovą 3-2. Z kolei młodsza Kamila zakończyła przed czasem swoją walkę medalową w kategorii do 65 kilogramów, kładąc na plecy Hiszpankę Nereę Pampin. Grono medalistek uzupełniła Anhelina Łysak. Zapaśniczka Cementu-Gryfa Chełm, która w tym roku wywalczyła srebrny krążek na seniorskich mistrzostwach Europy, przegrała w półfinale kategorii do 62 kilogramów z Ukrainką Tetianą Rizhko. W potyczce o brązowy medal 23-latka nie dała szans Włoszce Elenie Esposito, zwyciężając 8-0.

Pozostałe trzy reprezentantki Polski będą zdecydowanie gorzej wspominać zawody w Skopje, ponieważ odpadły z rywalizacji po swoich pierwszych walkach. W kategorii do 50 kilogramów Amanda Tomczyk uległa Łotyszce Jekaterinie Jermalonoce 0-4. W kategorii do 59 kilogramów brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów 2019 Magdalena Głodek po wyrównanym starciu musiała uznać wyższość Ukrainki Solomii Vynnyk (2-3). Natomiast w kategorii do 76 kilogramów Ewelina Kaczyńska przegrała 0-10 z Węgierką Bernadett Nagy.

Kategoria do 72 kilogramów

Walka w fazie grupowej - Wiktoria Chołuj (POL) - Anastasiya Alpyeyeva (UKR) 11-2

Walka w fazie grupowej - Wiktoria Chołuj (POL) - Merve Pul (TUR) 4-3

Półfinał - Wiktoria Chołuj (POL) - Anastasiya Zimiankova (BLR) 2-1

Finał - Wiktoria Chołuj (POL) - Marina Surovtseva (RUS) 2-2