Droga do Tokio #91: Mistrzostwa Europy w pływaniu - Dzień 7. [ZAPIS RELACJI]

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 23.05.2021, 19:00

Dzisiaj zakończą się Mistrzostwa Europy w pływaniu w Budapeszcie. Mamy pewność, że co najmniej jeden naszych reprezentantów będzie rywalizował o medale. Jakub Majerski w sesji popołudniowej spróbuje powalczyć o jak najwyższy wynik na 100 metrów stylem motylkowym. Wcześniej, ponieważ już o godzinie 10 o prawo udziału w ostatecznych wyścigach będą walczyły nasza sztafeta kobieca jak i męska na 4x100 metrów stylem zmiennym. Już teraz zapraszamy na naszą relację LIVE!

Program sesji popołudniowej:

18:00 - 50 metrów stylem motylkowym kobiet - finał

18:05 - 50 metrów stylem dowolnym mężczyzn - finał

18:10 - 50 metrów stylem klasycznym kobiet - finał

18:15 - 100 metrów stylem motylkowym mężczyzn - finał (Jakub Majerski)

18:35 - 200 metrów stylem grzbietowym kobiet - finał

18:42 - 400 metrów stylem zmiennym mężczyzn - finał

19:05 - 400 metrów stylem zmiennym kobiet - finał

19:14 - 4x100 metrów stylem zmiennym mężczyzn - finał (Polska)

19:21 - 4x100 metrów stylem zmiennym kobiet - finał

Relacja na żywo

To już koniec europejskiego czempionatu w pływaniu w Budapeszcie. Polska kończy te mistrzostwa z jednym medalem. Na 50 metrów metrów stylem dowolnym srebro zdobyła Katarzyna Wasick. Dziękujemy, że byliście z nami podczas tygodnia pływackich emocji!

Stało się. Pierwsza trójka w sztafecie kobiet wyglądała tak samo jak u mężczyzn. Złoty medal i rekord mistrzostw Europy z rezultatem 3:54.01 zdobyły Brytyjki. Srebro wywalczyły Rosjanki. Tylko 0.05 sekundy do nich straciły Włoszki.

Po dwóch zmianach po pierwsze miejsce zmierzają Brytyjki. Za nimi płyną Rosjanki i Włoszki. Czyżby taki sam skład podium jak u mężczyzn?

Przed nami ostatnia konkurencja mistrzostw, czyli sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym kobiet.

Złoty medal i nowy rekord mistrzostw Europy dla Wielkiej Brytanii, którzy sztafetę zakończyli wynikiem 3:28.59. Srebro zdobyli Rosjanie, a brąz Włosi.

Jakub Skierka zakończył sztafetę na czwartym miejscu! Polacy z czasem 3:32.82 ustanowili nowy rekord kraju. Nasi reprezentanci do podium stracili blisko trzy sekundy.

Z kolei Jakub Majerski powraca na piątą lokatę!

Jan Kozakiewicz dopłynął za to na szóstej pozycji.

Stokowski pierwszą zmianę kończy na piątym miejscu.

Już za chwilę ostatni raz na basenie w Budapeszcie zaprezentują się reprezentanci Polski. O medal w sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym powalczą odpowiednio Kacper Stokowski, Jan Kozakiewicz, Jakub Majerski oraz Jakub Skierka.

W końcowym rozrachunku złoto zdobyła Quadarella. Włoszka o ponad sekundę wyprzedziła Annę Egorovą. Brązowy medal wywalczyła Boglarka Kapas.

W połowie dystansu na prowadzeniu jest Simona Quadarella. Drugą pozycję zajmuję Anna Egorova, a trzecią Julia Hassler.

Już za chwilę finał na 400 metrów stylem zmiennym kobiet.

Teraz nastąpi kolejne piętnaście minut przerwy na dekorację medalową. Po niej już trzy ostatnie finały mistrzostw.

Ostatecznie złoty medal powędrował do Borodina. Rosjanin czasem 4:10.02 o ponad sekundę poprawił swój rekord świata juniorów. Drugie miejsce zajął Alberto Razzetti, a na trzeciej pozycji uplasował się Max Litchfield. Drugi po połowie rywalizacji Peter Bernek zakończył wyścig na szóstej lokacie.

W połowie dystansu na prowadzeniu jest Ilya Borodin. Tuż za nim są Peter Bernek i Max Litchfield.

A za chwilę finał 400 metrów stylem zmiennym mężczyzn.

Pewne złoto dla Panziery. Włoszka od początku do końca przewodziła stawce i wynikiem 2:06.08 ustanowiła nowy rekord mistrzostw Europy. Srebrny medal zdobyła Cassie Wild, a brązowy Katalin Burian.

Już za chwilę na starcie finałowej rywalizacji na 200 metrów stylem grzbietowym staną kobiety. Główną faworytką do złota jest Margherita Panziera.

Teraz nastąpi około piętnaście minut przerwy na dekorację medalową.

Ostatecznie Jakub Majerski uplasował się tuż za podium! Polak z czasem 51.11 ustanowił nowy rekord Polski. Do trzeciego Jamesa Guy'a zabrakło mu 0.12 sekundy. Złoty medal powędrował do Kristofa Milaka, który wynikiem 50.18 poprawił swój rekord mistrzostw Europy oraz rekord świata juniorów. Srebro dla Josifa Miladinova.

Majerski ósmy w połowie dystansu.

Nadszedł czas na pierwszego Polaka podczas tej sesji. Jakub Majerski powalczy o jak najwyższą pozycję na 100 metrów stylem motylkowym. Nasz reprezentant w półfinale uzyskał czwarty wynik.

Tutaj najcenniejszy medal wędruje do Benedetty Pilato. Włoszka o blisko sekundę wyprzedziła Ide Hulkko oraz Julię Efimovą. Czwarte miejsce ze stratą 0.01 sekundy do Efimovej zajęła Sarah Vasey.

A za chwilę poznamy medalistki na 50 metrów stylem klasycznym.

Dla Liukkonena jest to największy sukces w karierze.

Ari-Pekka Liukkonen zdobywa złoty medal! Fin w ostatecznej rozgrywce o 0.08 sekundy pokonał Benjamina Prouda. Trzecie miejsce wywalczył Kristian Gkolomeev z Grecji.

Przed nami finał na 50 metrów stylem dowolnym mężczyzn.

Złoto wędruje do Ranomi Kromowidjojo. Holenderka uzyskała czas 25.30 i o 0.16 sekundy wyprzedziła Melanie Henique. Brąz dla Emilie Beckmann.

W półfinale najlepsza była Melanie Henique. Jej najgroźniejszymi rywalkami mogą być Ranomi Kromowidjojo oraz Emilie Beckmann.

Już za dziesięć minut pierwszy finał ostatniej sesji popołudniowej podczas tegorocznych mistrzostw. Na 50 metrów stylem motylkowym o medale powalczą kobiety.

To tyle jeśli chodzi o sesję poranną. Popołudniu o ostatnie medale podczas mistrzostw będą walczyć Jakub Majerski na 100 metrów stylem motylkowym oraz nasza sztafeta męska 4x100 metrów stylem zmiennym. Zapraszamy od godziny 18!

Ostatni wyścig wygrały Brytyjki. Oprócz nich w finale znalazły się także: Holenderki, Rosjanki, Szwedki, Włoszki, Finki, Białorusinki oraz Dunki.

Polki już bez szans na finał, ponieważ zostały zdyskwalifikowane!

Paulina Peda, Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło oraz Katarzyna Wasick z czasem 4:03.57 mają w tej w chwili siódmy wynik eliminacji. O tym czy popłyną w finale zadecyduje ostatni wyścig.

Czas na Polki!

W pierwszym z nich najlepszy czas 3:58.67 uzyskały Holenderki. Blisko trzy sekundy gorsze były reprezentantki Finlandii.

Na zakończenie sesji porannej odbędą się eliminacje sztafety 4x100 metrów stylem zmiennym kobiet. Polki wystartują w drugim wyścigu.

Ostatecznie nasi reprezentanci zakończyli eliminacje na czwartej pozycji. Oprócz nich i Włochów w wieczornej walce o medale znaleźli się: Brytyjczycy, Francuzi, Irlandczycy, Rosjanie, Białorusini oraz Niemcy.

Kacper Stokowski, Jan Kozakiewicz, Paweł Korzeniowski oraz Jakub Kraska uzyskali drugi wynik w swoim wyścigu! Szybsi od nich byli tylko Włosi. Tylko katastrofa może ich pozbawić finału.

Przed nami sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym z udziałem reprezentantów Polski w pierwszym wyścigu.

W ostatnim wyścigu eliminacyjnym najlepsza była Boglarka Kapas, która miała ostatecznie drugi wynik eliminacji. Oprócz Węgierki w finale zobaczymy: Egorovą, Quadarellę, Kesely, Boecekler, Hibbot, Tuncel oraz Hassler.

Przedostatni z nich wygrała Anna Egorova przed Simoną Quadarellą i Beril Boecekler, które w tej chwili mają najlepsze wyniki eliminacji.

One również bez awansu do finału. Polańska uzyskała rezultat 4:16.85, a Knop 4:26.71. Najszybsza z czasem 4:11.79 była Helena Rosendhal Bach. Przed nami jeszcze dwa wyścigi kwalifikacyjne.

Swój start rozpoczęły za to Aleksandra Polańska i Aleksandra Knop.

Polka w tej chwili z wynikiem 4:25.33 zajmuję dziewiątą pozycję w eliminacjach, co tym samym pozbawia jej szans na finał. W jej wyścigu najlepsza była Imani de Jong.

Pierwszy wyścig kwalifikacyjny padł łupem Luara Benkova, która dopłynęła w czasie 4:21.05. A za chwilę na basenie zobaczymy Klaudię Tarasiewicz!

Teraz czas na rywalizację kobiet na 400 metrów stylem dowolnym.

W ostatnim wyścigu eliminacyjnym najlepszy był David Verraszto, który miał także najlepszy czas spośród wszystkich zawodników. Dawid Szwedzki miał ostatecznie 13. wynik eliminacji. Skład popołudniowego finału wygląda następująco: Verraszto, Berner, Litchfield, Ramon Pons, Razetti, Borodin, Matteazzi oraz Stupin.

Ostatecznie Polak uzyskał rezultat 4:19.70 i zajął piąte miejsce w swoim wyścigu, co daje mu aktualnie siódmy wynik eliminacji. O finał będzie ciężko. Z kolei najszybszy był Ilya Borodin.

Szwedzki w połowie dystansu jest na ósmej pozycji.

Drugi wyścig eliminacyjny wygrał Dominik Mark Torok. Jednak czas 4:19.67 może mu nie dać awansu do finału. Teraz czas na start Dawida Szwedzkiego!

Z trójki Razzetti, Ludvik i Wareing najlepszy okazał się ten pierwszy. Włoch dopłynął z wynikiem 4:14.57. Teraz Razzetti musi czekać na czasy innych zawodników.

W trzecim wyścigu eliminacyjnym na basenie zobaczymy Dawida Szwedzkiego. Z kolei pierwsza trójka zawodników już wystartowała.

Na otwarcie sesji odbędą się eliminacje na 400 metrów stylem zmiennym mężczyzn. W pierwszym wyścigu o dziesiątej wystartują Alberto Razzetti, Tomas Ludvik oraz Thomas Wareing.

Naszą relację rozpoczniemy około godziny dziesiątej!