Pływanie - ME: rekord Polski Jakuba Majerskiego, do medalu zabrakło niewiele

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 23.05.2021, 19:33

Ostatniego dnia Mistrzostw Europy w pływaniu w bloku popołudniowym rozgrywane były już tylko wyścigi finałowe. Te przyniosły nam niesamowite emocje, a Jakub Majerski otarł się o medal.

Pierwsze medale ostatniego dnia były rozdawane na dystansach sprinterskich. Najpierw kobiety powalczyły o nie na 50 metrów motylkowym, a następnie panowie stylem dowolnym. W rywalizacji pań najlepsza okazała się Ranomi Kromowidjojo z Holandii, która pokonała ten dystans w czasie 25.30, za nią uplasowały się Melanie Henique (25.46) oraz Emilie Beckmann (25.59). W najszybszej konkurencji zawodów zwyciężył Ari-Pekka Liukkonen (21.61). Srebrny medal wywalczył Benjamin Proud (21.69), a brązowy medal otrzymał Kristian Gkolomeev (21.73).

Kolejny finał również był sprintem kobiet, tym razem w stylu klasycznym. Absolutnie bezkonkurencyjna była rekordzistka świata z wczoraj - Benedetta Pilato. 16-letnia Włoszka uzyskała czas zaledwie 0.05 sekundy słabszy od wczorajszego i nie pozostawiła rywalkom złudzeń. Srebrny medal wywalczyła Ida Hulkko (30.19), a brąz przypadł Yulii Efimovej (30.22).

Pierwszy z polskich finałów tego dnia to 100 metrów stylem motylkowym mężczyzn, gdzie walczył Jakub Majerski. Złoty medal ze sporą przewagą zapewnił sobie Kristof Milak z Węgier (50.18), tym samym poprawił swój rekord Mistrzostw Europy z wczorajszego półfinału. Na podium staną obok niego Josif Miladinov (50.93) oraz James Guy (50.99). Majerski zakończył wyścig na czwartym miejscu z czasem 51.11. Tym samym Jakub poprawił Rekord Polski, który dotychczas należał do Konrada Czerniaka i wynosił 51.15.

Po przerwie na dekoracje zostały do rozegrania trzy finały indywidualne i dwa sztafetowe. Pierwszym z nich było 200 metrów grzbietem kobiet, gdzie złoty medal wywalczyła Margherita Panziera. Włoszka pobiła rekord Mistrzostw Europy, a jej czas to 2:06.08. Obok niej na podium staną Cassie Wild (2:07.74) oraz Katalin Burian (2:07.87).

Kolejne dwie walki o medale to dystanse 400 metrów. Najpierw mężczyzn stylem zmiennym, a potem kobiet dowolnym. W tym pierwszym ze sporą przewagą zwyciężył Ilya Borodin, którego czas wyniósł 4:10.02, co dało mu Rekord Świata Juniorów. Srebro wywalczył Alberto Razzetti (4:11.17), a brąz Max Litchfield (4:11.56). W rywalizacji pań najszybciej do mety dopłynęła Simona Quadarella z Włoch, jej czas to 4:04.66. Za jej plecami finiszowały Anna Egorova (4:06.05) oraz Boglarka Kapas (4:06.90).

Na koniec do rozdania zostały dwa zestawy medali, w sztafetach 4x100 metrów zmiennym. Najpierw startowali mężczyźni, gdzie znalazła się również polska drużyna. Nasi reprezentanci niestety nie włączyli się do walki o medale, która rozegrała się pomiędzy Rosjanami, Brytyjczykami i Włochami. Zwyciężyli Brytyjczycy z czasem 3:28.59 przed Rosjanami (3:29.50), a Włosi zgarnęli brąz z czasem 3:29.93. Polacy zakończyli rywalizację czwarci z rezultatem 3:32.82, co jest istotne w kontekście uzyskania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie dla tej sztafety, gdyż będzie się liczyło miejsce w rankingu.

W wyścigu na tym samym dystansie kobiet zabrakło Polek, które rano zostały zdyskwalifikowane za przedwczesną zmianę Katarzyny Wasick. W finale Brytyjki dołączyły do swoich kolegów z kadry i również zdobyły złoty medal, a ich czas to 3:54.01. Nieco gorzej od Brytyjek popłynęły Rosjanki (3:56.25), a brązowy medal zdobyły Włoszki z czasem 3:56.30.

Piotr Ziąbka – Poinformowani.pl

Piotr Ziąbka

Student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 10 lat zawodowego pływania za mną. Prywatnie kibic piłki nożnej, koszykówki i skoków narciarskich.