Strzelectwo - ME: dzień polskiego pecha w Osijeku

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 24.05.2021, 23:31

Tak pechowego dla Polaków dnia nie było na strzelnicach bardzo dawno. W aż dwóch konkurencjach nasi reprezentanci notowali pierwsze niepremiowane awansem miejsca, ze stratą zaledwie 0.1 punktu do upragnionego finału. Rzeczonymi pechowcami byli Tomasz Bartnik oraz Aleksandra Szutko, którzy otarli się o walkę o medale w karabinie pneumatycznym.

Szczególnie pluć w brodę może sobie Bartnik. Karabin pneumatyczny nie jest co prawda najlepszą z konkurencji naszego mistrza świata w trzech pozycjach, ale dziś radził on sobie w niej nadspodziewanie dobrze. Przez większość czasu strzelał bardzo równe, regularne serie, które plasowały go wśród potencjalnych finalistów. Ostatnia z sześciu dziesięciostrzałowych części poszła jednak Biało-Czerwonemu zdecydowanie gorzej. Warszawianin uzyskał w niej zaledwie 103,2 punktu, co w końcowym rozrachunku oznaczało brak awansu do finału. Prawo występu w decydującym o medalach konkursie Polak przegrał o zaledwie 0.1 punktu z Czechem Davidem Hrckulakiem.

Taką samą różnica dzieliła dziewiątą Aleksandrę Szutko i ósmą Rosjankę Yulię Karimovą w rozgrywanej chwilę później rywalizacji pań. Mistrzyni Europy juniorek w tej konkurencji z Wrocławia zaczęła swój start od nieco gorszych serii. Dwadzieścia ostatnich strzałów w jej wykonaniu wyglądało jednak niemal perfekcyjnie. Polka pieła się w stawce, ale ostatecznie o najmniejszą możliwą różnicę przegrała awans do finału z reprezentantką Sbornej, która uplasowała się ostatecznie tuż za podium.

Liczbą trafień centralnych "ósemkę" przegrała natomiast Julita Borek. Polska strzelczyni podczas kwalifikacji zdobyła tyle samo punktów co Białorusinka Chaika oraz Austriaczka Steiner. Zarówno pierwsza, jak i druga w trakcie rywalizacji więcej razy trafiała jednak w centralny sektor tarczy. Fakt ten zadecydował o tym, że Borek sklasyfikowana została na dziesiątej pozycji za obiema rywalkami. Rezultaty w piątej dziesiątce stały się natomiast dziełem Agnieszki Korejwo (44.) oraz wracającej po urodzeniu dziecka Klaudii Breś (42.).

Więcej zestrzelonych idealnych środków celu miał na swoim koncie Wojciech Knapik. W jego przypadku do awansu zabrakło jednak regularnych punktów. Najlepszy dziś polski pistoleciarz, podobnie jak Tomasz Bartnik, bardzo dobrze rozpoczął kwalifikacje. W drugiej części rywalizacji z Polaka zaczęło jednak schodzić powietrze, o czym najlepiej świadczyć mogą rezultaty (zaledwie 95 i 93 punkty w czwartej i szóstej serii). Zsumowane wyniki naszego reprezentanta pozwoliły mu uplasować się na 13. pozycji.

Zdecydowanie dalej konkursy w Osjeku kończyli Szymon Wojtyna oraz Grzegorz Długosz. Pierwszy zajął ostatecznie 31. miejsce, drugi natomiast sklasyfikowany został na 61. miejscu. Podobne rezultaty padły łupem dwóch naszych karabinierek. Natalia Kochańska była 26., a Aneta Stankiewicz 69. Miejsca w piątej dziesiątce były natomiast dziełem męskiej części kadry. Maciej Kowalewicz ukończył zawody na 46. miejscu, a Rafał Łukaszyk był o dwie lokaty słabszy.