Lekkoatletyka: za nami Grand Prix Gliwic

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 27.05.2021, 20:55

Za nami trzecia edycja Grand Prix Gliwic. Podczas zawodów rozgrywanych na Śląsku oglądaliśmy niezłe wyniki uzyskiwane przez reprezentantów Polski. Jednym z najbardziej zadowolonych zawodników może być Sebastian Urbaniak, który pobił rekord życiowy na 400 metrów przez płotki.

W Gliwicach nie pojawiła się duża część naszej lekkoatletycznej czołówki, ale za to w rywalizacji brało udział wielu utalentowanych juniorów. Na otwarcie zawodów świetnie spisał się Sebastian Urbaniak. Zawodnik LKS-u Vectra Włocławek z czasem 50.82 triumfował w wyścigu na 400 metrów przez płotki. Urbaniak tym rezultatem o ponad sekundę pobił swój rekord życiowy oraz dodatkowo wywalczył kwalifikację na mistrzostwa Europy do lat 23. Podobnej sztuki dokonał także trzeci w tej rywalizacji Krzysztof Hołub z wynikiem 51.13. Na drugiej pozycji uplasował się Robert Bryliński (51.09). W biegu na 100 metrów najlepsza była Klaudia Adamek, która czasem 11.51 także zapewniła sobie prawo startu w Tallinie. O 0.11 sekundy wolniej od Adamek pobiegła dobrze nam znana Marika Popowicz-Drapała. Z koeli siódma Julia Polak (11.80) i plasująca się tuż za nią Marta Zimna (11.84) uzyskały prawo startu na mistrzostwach do lat 20. Wśród mężczyzn na tym samym dystansie triumfował Dominik Kopeć (10.31). Tutaj minimum na europejski czempionat wywalczyli znajdujący się na pozostałych miejscach na podium Mateusz Siuda (10.40) i Adam Brzeziński (10.48).

Na dystansie o 100 metrów dłuższym wśród kobiet znów najlepsza była Klaudia Adamek z czasem 23.75, pobijając tym samym swój rekord życiowy i oczywiście zapewniła sobie przepustkę na mistrzostwa U23. Podobnej sztuki dokonała trzecia w tej rywalizacji Magdalena Niemczyk (24.07), ale ta wystartuje na imprezie do lat 20. Druga Julia Polak (23.92) już wcześniej zapewniła sobie prawo startu na czempionacie. Spośród mężczyzn na 200 metrów triumfował za to Oliwer Wdowik (21.20). 19-latek także już miał zapewnione minimum uprawniające do rywalizacji na mistrzostwach. Drugą lokatę zajął Damian Trzaska, który uzyskał czas 21.23. Trzecią lokatę zajął za to Jakub Pietrusa. 16-latek wynikiem 21.25 także wystartuje w Tallinie, ale w wyścigach do lat 20.

W biegu na 110 metrów przez płotki najlepsza z wynikiem 13.17 była Klaudia Wojtunik. Drugie miejsce zajęła Monika Kiepura (13.55), a trzecie Marika Majewska (13.71). Wszystkie te zawodniczki już wcześniej osiągnęły minimum na mistrzostwa Europy w swoich kategoriach. Z kolei w rywalizacji na 800 metrów triumfowała Daria Barasevich z Białorusi (2:02.93). Za nią uplasowała się Eliza Megger (2:03.80) oraz Adrianna Czapla, która uzyskała czas 2:03.87. Tym samym obie Polki zapewniły sobie start na mistrzostwach U23.

W konkurencjach technicznych także oglądaliśmy minima na juniorski czempionat. Takie w trójskoku wypełniła Natalia Mach, która rezultatem 13.25 metra zajęła czwarte miejsce. Natomiast na podium znalazły się odpowiednio Marta Purtsa (13.79 m), Karolina Młodawska (13.57 m) i Agnieszka Bednarek (13.31 m). Natomiast w rzucie oszczepem mężczyzn najlepszy z wynikiem 77.90 metra był Mateusz Kwaśniewski. Drugą lokatę zajął Dawid Wagner (76.79 m), a na najniższym stopniu podium stanął Cyprian Mrzygłód (76.79 m).