Pływanie - Mistrzostwa Litwy: Polacy z Kłajpedy wracają bez minimów

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 29.05.2021, 19:04

Mistrzostwa Litwy w Kłajpedzie były ostatnimi zawodami dla Polaków, na których mogli walczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Dziś zmagania dobiegły końca, a żadnemu z naszych reprezentantów niestety nie udało się zdobyć przepustki do stolicy Japonii.

Zmaganie trzeciego dnia rozpoczęły wyścigi kraulistów na 400 metrów. Wśród pań zdecydowanie najszybsza była Wiktoria Guść, która wygrała z przewagą około 15 sekund, jednak wynik Polki był o 17 sekund wolniejszy od minimum. Wśród panów Polacy zajęli pierwsze sześć miejsc. Do ostatnich metrów o zwycięstwo walczyli Filip Zaborowski oraz Wojciech Wojdak. Ostatecznie triumfował ten pierwszy, ale jego czas również nic nie dawał w kontekście walko o Tokio.

Kolejną rywalizacją był dystans 100 metrów motylkiem. Najszybciej ten dystans z pań pokonała Daniela Georges (1:03.35). Minimum do Tokio dla kobiet wynosiło 57.92. W zmaganiach mężczyzn najlepszy z Polaków zajął trzecie miejsce, a był nim Adrian Jaśkiewicz. Czas młodego warszawiaka to 53.36, a aby pojechać do Tokio należało popłynąć 51.96.

Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn na dystansie 200 grzbietem nikt o minimum nie walczył. Po tym dystansie mieliśmy okazję obejrzeć wyścigi na 50 dowolnym. Najszybszą z pań była Zofia Woźniak, a jej rezultat 26.03 był o ponad sekundę od wymaganego na Igrzyska Olimpijskie. Wśród panów najszybszym Polakiem był Przemysław Gawrysiak, ale 22.93 to o prawie sekundę za wolno na Tokio.

Ostatnią konkurencją indywidualną w Kłajpedzie było 200 metrów klasycznym. Żadna z Polek nie startowała w finale, natomiast wśród panów mieliśmy dwóch reprezentantów. Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Roguski (2:13.38), a czwarte Dawid Wiekiera (2:13.67). Minimum kwalifikacyjne na tym dystansie wynosiło 2:10.35.

Po zawodach na Litwie skład osobowy naszej kadry w konkurencjach indywidualnych można już uznać za skompletowany. Jedyną niewiadomą pozostaje to, kto będzie Polskę reprezentował w sztafetach. Ta decyzja zapadnie na podstawie wyników z rankingów według stanu na 31 maja 2021 roku.

Piotr Ziąbka – Poinformowani.pl

Piotr Ziąbka

Student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 10 lat zawodowego pływania za mną. Prywatnie kibic piłki nożnej, koszykówki i skoków narciarskich.