Tenis - Roland Garros: awanse Osaki i Tsitsipasa. Hurkacz i Thiem poza turniejem

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 31.05.2021, 02:22

Pierwszego dnia zmagań w tegorocznym French Open nie zabrakło niespodzianek. Z turniejem pożegnali się m.in. Dominic Thiem, Grigor Dimitrow, Daniel Evans, czy wśród pań Angelique Kerber. Miło wspominać paryskiego turnieju nie będzie także Hubert Hurkacz, który również zakończył swój udział na pierwszej rundzie. Awanse zaliczyli Alexander Zverev, Stefanos Tsitsipas, Naomi Osaka, Aryna Sabalenka i Petra Kvitova.

Zdecydowanie największą sensację sprawił Pablo Andujar. Hiszpan po pokonaniu w Genewie Rogera Federera, ograł kolejnego tenisistę sklasyfikowanego w top 10. Tym razem odprawił rozstawionego z "czwórką" Dominica Thiema. Niżej rozstawiony gracz wyszedł ze stanu 4:6, 5:7, wygrywając trzy ostatnie sety 6:3, 6:4, 6:4. Kolejnym rywalem Andujara będzie lepszy z dwójki Radu Albot/Federico Delbonis.

Przykrym wydarzeniem było odpadnięcie Huberta Hurkacza. Polak po dwóch wygranych tie breakach prowadził z holenderskim kwalifikantem Boticiem Van de Zandschulpem w setach 2:0. Potem wszystko się posypało. Wrocławianin uległ w dwóch kolejnych partiach do dwóch, a decydującym secie poprosił o interwencję medyczną. Sezon na nawierzchni ziemnej Hurkacz kończy z bardzo skromnym bilansem jednego zwycięstwa i czterech porażek. W następnym pojedynku Holender zmierzy się z Alejandro Davidovichem Fokiną.

Dziwny przebieg miało spotkanie pomiędzy Grigorem Dimitrowem a Marcos Gironem. Bułgar w cuglach wygrał dwie pierwsze odsłony 6:2, 6:4. W trzecim secie przy stanie 5:1 miał trzy piłki meczowe. Po ich zmarnowaniu nie wygrał już żadnego gema serwisowego, kreczując przy wyniku 0:3 w czwartej partii. Rywalem Australijczyka w drugiej rundzie będzie Guido Pella.

Porażki odnotowała także Angelique Kerber, która uległa Anhelinie Kalininie 2:6, 4:6 i Daniel Evans, będący gorszy od Miomira Kecmanovicia 6:1, 3:6, 3:6, 4:6. Rywalką Ukrainki będzie Danielle Collins. Serb z kolei zagra ze swoim rodakiem Laslo Djere.

Bez straty seta w kolejnej fazie zameldowały się Naomi Osaka i Aryna Sabalenka. Japonka pokonała 6:4, 7:6(4) Patricię Tig. Białorusinka rozprawiła się 6:3, 6:4 z Aną Konjuh. Ich następnymi przeciwniczkami będą odpowiednio Ana Bogdan i Aliaksandra Sasnowicz. Trudniej droga do zwycięstwa wyglądała u Petry Kvitovej. Czeszka obroniła meczbola przeciwko Greetje Minnen, później odnosząc zwycięstwo 6:7(3), 7:6(5), 6:1. Rozstawiona z numerem 12. tenisistka zmierzy się w kolejnej fazie z powracającą po przerwie macierzyńskiej Jeleną Wiesniną.

Wśród panów awanse do drugiej rundy wywalczyli Stefanos Tsitsipas i Alexander Zverev. Grek w trzech setach okazał się lepszy od Jeremy'ego Chardy. Doświadczony Francuz uległ 6:7(6), 6:3, 6:1. Tsitsipas czeka teraz na lepszego z pojedynku Sebastian Korda/Pedro Martinez. Trudniejszą drogę przeżył Zverev, który odwrócił losy spotkania. Niemiec zwyciężył 3:6, 3:6, 6:2, 6:2, 6:0 ze swoim rodakiem Oscarem Otte, który wyraźnie nie wytrzymał fizycznie trudów spotkania. Turniejową "szóstkę" czeka mecz z Romanem Safiullinem. Drugiego dnia na kort wyjdą Iga Świątek i Kamil Majchrzak.

Naomi Osaka (JPN) [2] - Patricia Tig (ROU): 6:4, 7:6(4)

Aryna Sabalenka (BLR) [3] - Ana Konjuh (CRO) [Q]: 6:3, 6:4

Petra Kvitova (CZE) [11] - Greetje Minnen (BEL) [Q]: 6:7(3), 7:6(5), 6:1

Anhelina Kalinina (UKR) [Q] - Angelique Kerber (GER) [26]: 6:2, 6:4

Pablo Andujar (ESP) - Dominic Thiem (AUT) [4]: 4:6, 5:7, 6:3, 6:4, 6:4

Stefanos Tsitsipas (GRE) [5] - Jeremy Chardy: 7:6(6), 6:3, 6:1

Alexander Zverev (GER) [6] - Oscar Otte (GER) [Q]: 3:6, 3:6, 6:2, 6:2, 6:0

Marcos Giron (AUS) - Grigor Dimitrow (BUL) [16]: 2:6, 4:6, 7:5, 3:0 (k.)

Botic Van de Zandschulp (NED) [Q] - Hubert Hurkacz (POL) [19]: 6:7(5), 6:7(4), 6:2, 6:2, 6:4

Miomir Kecmanović (SRB) - Daniel Evans (GBR) [25]: 1:6, 6:3, 6:3, 6:4