Gimnastyka artystyczna – PŚ: triumf Rosjanek, przyznano kwalifikacje do Tokio

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 31.05.2021, 14:40

Ostatnie w sezonie zmagania w Pucharze Świata zdominowały bliźniaczki Dina i Arina Awerina. Pierwsza z nich triumfowała w wieloboju, druga odniosła dwa zwycięstwa w finałach. W Pesaro przyznano trzy przepustki na igrzyska w Tokio. Polki zajęły odległe miejsca.

Obsada ostatnich w sezonie zawodów Pucharu Świata w gimnastyce artystycznej była najmocniejsza ze wszystkich dotychczasowych. W Pesaro ze ścisłej światowej czołówki zabrakło jedynie Bułgarek – Boriany Kalejn i Katrin Tasewej. Po raz pierwszy w tym roku w zawodach najwyższej rangi spotkały się faworytki do medali w Tokio: rosyjskie bliźniaczki Dina i Arina Awerina oraz Izraelka Linoj Aszram. W kwalifikacjach wieloboju, zaliczanych do kwalifikacji olimpijskich, wystąpiło 66 zawodniczek.

Z roli faworytki wywiązała się Dina Awerina, która zwyciężyła z łączną notą 108.800. Siostra bliźniaczka ukończyła zmagania z oceną o ponad dwa punkty niższą, co pozwoliło zająć drugą lokatę. Na najniższym stopniu podium stanęła z kolei Białorusinka Alina Harnasko (105.150), która wyraźnie pokonała Linoy Aszram (103.950). Kolejne lokaty dla Anasatazji Sałos, Nikol Zelikman, Laury Zeng i Sofii Raffaeli.

W rywalizacji o olimpijskie przepustki, które przypadły trzem najlepszym gimnastyczkom tegorocznego Pucharu Świata, nie mającym jeszcze kwalifikacji triumfowały Jekaterina Wenediejewa ze Słowenii, Sabina Taszkenbajewa z Uzbekisatanu i Japonka Chisaki Oiwa. Wenediejewa i Taszkenbajewa zapewniły sobie bilet do Tokio już podczas poprzednich zmagań pucharowych w Baku, natomiast w Pesaro o ostatnią przepustkę walczyły Węgierka Fanni Pigniczki, Rumunka Andreea Verdes, Japonka Chisaki Oiwa i Łotyszka Jelizawieta Polstjana. Z tej rywalizacji obronną ręką wyszła reprezentantka Japonii, która we Włoszech uplasowała się na 10. miejscu z notą łączną 94.225, podczas gdy rywalki zostały sklasyfikowane na pozycjach na początku trzeciej dziesiątki. Kwalifikacje olimpijskie dla artystek ze Słowenii i Uzbekistanu są imienne, podczas gdy Oiwa – jako przedstawicielka gospodarzy igrzysk – wywalczyła drugą przepustkę dla kraju. Kolejnym etapem kwalifikacji olimpijskich dla indywidualistek i zbiorówek będą mistrzostwa kontynentalne: Panamerykańskie, Europy oraz Azji.

W kwalifikacjach wieloboju w Pesaro oglądaliśmy dwie reprezentantki Polski: Małgorzatę Roszatycką i Julię Wierzbę. Lepszą i równiejszą dyspozycję na planszy we Włoszech zaprezentowała Wierzba, która uplasowała się na 41. miejscu (77.050). Aktualna mistrzyni Polski w wieloboju – Małgorzata Roszatycka – była dopiero 52. (69.725). Najlepsze indywidualne wyniki naszej reprezentantki to dwa 40 miejsca Julii Wierzby w układach z obręczą oraz ze wstążką.

W finałach z poszczególnymi przyborami dwa złote medale zdobyła Arina Awerina, która wygrała rywalizację z maczugami i zwykle pechową dla siebie wstążką. W układzie z obręczą najlepsza była jej siostra Dina, a zmagania z piłką padły łupem Linoj Aszram. Oprócz wspomnianej trójki na podium w finałach stawała jeszcze tylko Alina Harnasko, zdobywając brązowy medal w ćwiczeniu ze wstążką.

W zmaganiach w wieloboju drużynowym walkę o złoto stoczyły ze sobą zbiorówki z Rosji i Bułgarii. Ostatecznie minimalnie lepsze okazały się Rosjanki, które zwyciężyły z wynikiem 88.700, lepszym od rywalek o 0,4 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęły Białorusinki, które wyprzedziły reprezentacje Izraela, Włoch i Japonii. Do rywalizacji przystąpiło 18 zespołów, w tym gronie nie było Polek.

Włoszki za słaby występ w wieloboju zrehabilitowały się w finałach. Zawodniczki gospodyń zwyciężyły w obu konkurencjach finałowych, wyprzedzając Rosjanki. Brązowe medale przypadły reprezentantkom Japonii (układ z piłkami) i Izraela (układ z obręczami i maczugami).