Hokej - MŚ: Niemcy i Kanada meldują się w 1/4 finału!

• Dodał: Aliaksandr Morozau
  • Data publikacji: 01.06.2021, 22:30

Niemcy pokonali w decydującym meczu grupy B ekipę Łotwy i awansowali do ćwierćfinału. Ta sztuka udała się również Kanadyjczykom, którzy jednak ulegli w karnych Finom.

Grupa A

Pewni gry w kolejnej fazie Szwajcarzy mierzyli się we wtorkowe przedpołudnie z Brytyjczykami i było to dość ciekawe spotkanie, w którym padło aż dziewięć goli. Wynik w połowie tercji otworzył Gregory Hoffmann, ale dosłownie kilkanaście sekund później wyrównał Liam Kirk. Helweci odzyskali prowadzenie pod koniec tej odsłony dzięki trafieniu Romaina Loeffela. W drugiej tercji Szwajcarzy dołożyli jeszcze cztery kolejne bramki, tracąc tylko jedną. Na listę strzelców wpisywali się Santeri Alatalo, Nico Hischier oraz dwukrotnie Christoph Bertschy, zaś po stronie brytyjskiej trafił ponownie Kirk. Rozmiary porażki zmniejszył w 14. minucie ostatniej tercji Brendan Connolly.

Szwajcaria 6:3 Wielka Brytania (2:1, 4:1, 0:1)

Równie wielkie strzelanie było w czesko-słowackich derbach, gdzie padło aż dziesięć bramek. Wygrali Czesi, ale w kolejnej fazie zobaczymy oba te zespoły. Wynik, już po 30 sekundach otworzył Filip Zadina, a podwyższył go pod koniec tercji Michael Spacek i było - 2:0 dla czeskiej ekipy. Na początku drugiej odsłony, na - 3:0 strzelił Lukas Radil, ale kilka chwil potem gola dla Słowacji zdobył Matus Sukel. Jeszcze przed końcem tej odsłony, czwartą bramkę dla Czechów zaliczył Libor Sulak. Trzecia część zaczęła się od podwójnego uderzenia Czechów. Najpierw trafił Matej Stransky, a zaraz po nim Matej Blumel. To nie był jeszcze jednak koniec emocji w tym starciu. Straty Słowaków do stanu - 6:3 zmniejszyli Martin Bucko oraz Kristian Pospisil. Ostatnie słowo należało ostatecznie do Czechów, a konkretnie do Libora Hajka, który ustalił wynik końcowy na - 7:3.

Słowacja 3:7 Czechy (0:2, 1:2, 2:3)

Kolejne starcie w tej grupie bez większego znaczenia na tabelę. Rosjanie łatwo pokonali w nim swoich sąsiadów z Białorusi, aplikując im aż sześć bramek. Już po pierwszej tercji wszystko było jasne, gdyż Sborna zdobyła pięć goli. Dwukrotnie trafił Nikita Nesterov, a po jednej bramce dołożyli jeszcze Emil Galimov, Maxim Shalunov i Mikhail Grigorenko. "Kropkę nad i" Rosjanie postawili w trzeciej tercji, gdy wynik na - 6:0 ustalił Dmitri Voronkov.

Rosja 6:0 Białoruś (5:0, 0:0,1:0)

Grupa B

Kanada walczyła z Finlandią o korzystny wynik i awans do kolejnej fazy, ale hokeiści spod znaku "Klonowego Liścia" przegrali po rzutach karnych i musieli czekać na rozstrzygnięcie w meczu Niemcy - Łotwa. Zaczęło się jednak bardzo dobrze, bo od szybkiego gola Brandona Pirriego. Dopiero na początku drugiej tercji wyrównał Arttu Ruotsalainen, ale po kilku minutach Kanada odzyskała prowadzenie po trafieniu Maxime'a Comtoisa. Gdy wydawało się, że ekipa zza oceanu wygra, to znów przypomniał o sobie Ruotsalainen, doprowadzając do dogrywki. Niestety, ta nie przyniosła goli i o losach tego starcia decydowały rzuty karne. W nich, lepsi okazali się Finowie i to oni cieszyli się z ostatecznego triumfu.

Kanada 2:3 k. Finlandia (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 2:3 k.)

W meczu bez większego znaczenia Amerykanie pokonali dość pewnie hokeistów Italii - 4:2. Jankesi już po pierwszej tercji prowadzili wysoko - 3:0, po dublecie Kevina Labanca i golu Conora Garlanda. Na początku drugiej tercji trafił dla Włochów Luca Frigo, ale później znów na listę strzelców wpisał się Garland. Ostatecznie, w trzeciej tercji do amerykańskiej bramki trafił jeszcze Stefano Giliati i skończyło się na wyniku - 4:2 dla USA.

Włochy 2:4 Stany Zjednoczone (0:3, 1:1, 1:0)

W tym arcyważnym starciu, decydującym o wejściu do ćwierćfinału Niemcy pokonali Łotyszy - 2:1. Już w 4. minucie prowadzenie naszym zachodnim sąsiadom dał John-Jason Peterka, a kilka chwil później podwyższył Marcel Noebels. Łotysze nie zamierzali łatwo się poddawać i po kilku minutach drugiej tercji złapali kontakt dzięki trafieniu Rodrigo Abolsa. Ostatecznie Niemcom udało się utrzymać taki wynik i to oni obok Kanady zameldowali się w 1/4 finału.

Niemcy 2:1 Łotwa (2:0, 0:1, 0:0)