Łucznictwo - ME: Kacper Sierakowski w pierwszej dziesiątce, Elena Osipowa z nowym rekordem Europy

• Dodał: Miłosz Szade
  • Data publikacji: 01.06.2021, 20:04

We wtorek 1 czerwca rozpoczęły się mistrzostwa Europy w łucznictwie rozgrywane w tureckiej Antalyi. Pierwszego dnia rywalizacji odbyła się runda rankingowa i pierwsza runda zmagań drużynowych.

Kwalifikacje w łuku klasycznym kobiet zakończyły się sensacyjnym wynikiem. Elena Osipowa pobiła europejski rekord punktowy, należący do Lisy Unruh. W 2019 roku Niemka ustrzeliła 683 punkty, natomiast Rosjanka uzyskała 684 na 720 możliwych oczek, dzięki czemu zapisała się na kartach historii. Tym samym Osipowa znacznie uciekła swoim rywalkom. Na drugim miejscu uplasowała się Hiszpanka Elia Canales, która zdobyła 23 punkty mniej. Podium zamknęła kolejna reprezentantka Rosji Swietłana Gombojewa. Pomimo tak wielkiego osiągnięcia, światowy rekord ustanowiony przez Kang Chae Young wydaje się być niezagrożony. W 2019 roku Koreanka podczas Mistrzostw Świata w ’s-Hertogenbosch zgarnęła 692 punkty.

Nie obyło się bez polskich akcentów. Magdalena Śmiałkowska i Anna Tobolewska zajęły odpowiednio 28. i 29. pozycję. Sylwia Zyzańska uplasowała się na lokacie numer 34. W zawodach drużynowych reprezentacja Polski wylądowała na dziewiątym miejscu, dzięki czemu automatycznie awansowała do drugiej rundy, w której zmierzy się z Włoszkami. Pojedynek odbędzie się w czwartek 3 czerwca. Fenomenalny występ Osipowej sprawił, że drużynowo Rosjanki wygrały bezapelacyjnie, bijąc przy tym europejski rekord kobiet należący wcześniej do Niemek.

W rundzie rankingowej mężczyzn przodowali Holendrzy - Steve Wijler z wynikiem 670 punktów i Sjef van den Berg z 668 punktami na koncie. Trzecie miejsce zajął Turek Mete Gazoz. Pierwsza dziesiątka została zamknięta przez reprezentanta Biało-Czerwonych - Kacpra Sierakowskiego. Jego kolegom z kadry nie poszło już tak dobrze. Sławomir Napłoszek zajął 42. pozycję, a Marek Szafran zameldował się na 54. miejscu.

W rankingu drużynowym Polska znalazła się na 12. lokacie, tak więc musiała walczyć o kolejną fazę turnieju już w pierwszej rundzie. Przeciwnikiem Polaków była reprezentacja Rumuni, która w kwalifikacjach nie spisała się najlepiej, ponieważ zajęła dopiero 21. miejsce. Pomimo słabszej pozycji wyjściowej Rumuni lepiej rozpoczęli bezpośrednie stracie, wygrywając i remisując dwie pierwsze serie. W kolejnych próbach Polacy odrobili straty i ostatecznie wygrali 5:3. W 1/8 finału Sierakowski, Napłoszek i Szafran zmierzą się z Francuzami. W mikście reprezentowali nas Magdalena Śmiałkowska i Kacper Sierakowski - wywalczyli dwunaste miejsce, a w pierwszej rundzie podejmą reprezentację Finlandii.

W konkursie łuku bloczkowego mężczyzn wśród Polaków najlepiej spisał się Łukasz Przybylski, który zajął dziewiątą lokatę. Przemysław Konecki i Krzysztof Gorczyca znaleźli się odpowiednio na 32. i 62. miejscu. Panie wylądowały się na szarym końcu w swojej kategorii. Anna Stanieczek, Małgorzata Kapusta i Ksenija Markitantova zamykały ostatnią dziesiątkę. W mikście Anna Stanieczek i Łukasz Przybylski w 1/12 finału zmierzą się z Szwajcarami.

W Antalyi rozwiąże się również kwestia walki o uczestnictwo w tokijskiej olimpiadzie. Turniej kwalifikacyjny rozpocznie się w piątek 4 czerwca. Na igrzyska dostanie się po czterech najlepszych łuczników w kategoriach mężczyzn i kobiet.