Euro U-21: Portugalczycy zagrają w finale
Илья Хохлов/wikimedia

• Data publikacji: 03.06.2021, 19:53

W czwartek, 3 czerwca, rozegrano półfinały Mistrzostw Europy do lat 21. W pierwszym z nich Hiszpania rywalizowała z Portugalią. Lepsi okazali się Portugalczycy, którzy wygrali 1:0, dzięki samobójczemu trafieniu Jorge Cuenci.

Początek spotkania był wyrównany. Nieco więcej przy piłce byli Portugalczycy, jednak nie wynikała z niej żadna przewaga. Pierwszą groźną sytuację oglądaliśmy w 13. minucie meczu. Brahim Diaz (Hiszpania) wyskoczył do dośrodkowania w okolicy jedenastego metra, jednak jego uderzenie przeleciało tuż nad bramką. Chwilę później swoją okazję mieli zawodnicy z Portugalii. Vitinha (Portugalia) znalazł sobie nieco miejsca tuż przed polem karnym i huknął na bramkę, ale dzięki wspaniałej interwencji Alvaro Fernandeza (Hiszpania) piłka nie znalazła się w siatce. Przez kolejnych kilkanaście minut brakowało ciekawych akcji.

W 33. minucie Diaz dostał piłkę przed polem karnym i zdecydował się na strzał, który leciał w światło bramki, ale został zablokowany przez obrońcę. Pięć minut później Marc Cucurella (Hiszpania) wykonywał rzut wolny z niezłej pozycji, ale jego uderzenie w środek bramki obronił Diogo Meireles Costa (Portugalia). Do końca pierwszej połowy na boisku już nic się nie zmieniło.

Drugą część meczu fantastycznie mogli rozpocząć Hiszpanie, gdyż do pięknego podania przed polem karnym doszedł Cucurella i huknął na bramkę, ale piłka po minięciu bramkarza tylko odbiła się od lewego słupka. Po kilku minutach Jorge Cuenca (Hiszpania) wybił się do wysokiej piłki i główkował na bramkę, ale refleksem popisał się Costa, który zatrzymał futbolówkę. Pięć minut później ponownie Hiszpanie mogli objąć prowadzenie. Tym razem Juan Miranda (Hiszpania) dostał piłkę i z bliskiej odległości zdecydował się na uderzenie z pierwszej piłki, ale kolejny już raz bramkarz reprezentacji Portugalii popisał się dobrą interwencją.

Następnie spotkanie ponownie się wyrównało i tylko raz gorąco zrobiło się w polu karnym Portugalii, kiedy po starciu z obrońcą na ziemię padł Diaz, a Hiszpanie ruszyli do sędziego Glenna Nyberga, aby zasugerować mu podyktowanie rzutu karnego, jednak szwedzki arbiter nie zdecydował się na taki ruch i gra toczyła się dalej. W 80. minucie w końcu zobaczyliśmy bramkę! W pole karne Hiszpanów wbiegł Fabio Vieira (Portugalia) i posłał on płaskie dośrodkowanie do kolegi, ale zostało ono zablokowane przez Cuence. Jednak interwencja była na tyle niefortunna, że wpakował on piłkę do własnej bramki! Obrońcy reprezentacji Hiszpanii możemy zapisać bramkę samobójczą.

Pięć minut później Hiszpanie wykonywali rzut rożny. Do piłki wyskoczył Oihan Sancet (Hiszpania) i uderzał w prawą stronę bramki. Wydawało się, że ten strzał da remis, ale w ostatniej chwili interweniował Costa. Do końca meczu Hiszpanie z całych sił starali się strzelić gola, ale awans Portugalczyków nie był zagrożony nawet przez moment.

Hiszpania U21 - Portugalia U21 0:1 (0:0)
Bramki: 80' Cuenca (sam.)

Hiszpania: Fernandez - Cucurella, Cuenca, Mingueza, O. Gil (46' Ruiz) - Villar (82' Ruiz), Zubimendi, Garcia (76' Sancet) - B. Gil, Puado, Diaz (66' Diaz)

Portugalia: Costa - Conte, Leite, Queiros, Dalot - Fernandes (51' Florentino), Braganca (65' Baro), Vitinha - Vieira (90' Pereira) - Mota (65' Jota), Leao (64' Tomas)
Żółte kartki: 57' Diaz - 31' Leao

Sędzia: Glenn Nyberg