Siatkówka - Liga Narodów: pierwszy triumf Holendrów, Serbowie lepsi od Francuzów

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 05.06.2021, 09:15

Spotkania piątej kolejki Ligi Narodów 2021 już za nami. Największym zaskoczeniem tej serii gier była wygrana Holandii nad Niemcami. Zespół prowadzony przez znanego polskim kibicom z pracy w Jastrzębskim Węglu i PGE Skrze Bełchatów Roberto Piazzę zwyciężył 3:2. W innej pięciosetowej potyczce Serbowie pokonali Francuzów, pomimo tego, że przegrywali już 0:2. Po ostatniej kolejce o trzy punkty swój dorobek wzbogaciły reprezentacje Słowenii, Brazylii, Iranu, Kanady, Polski oraz Rosji.

Pierwszym piątkowym spotkaniem Ligi Narodów było starcie Argentyńczyków ze Słoweńcami. Podopieczni Alberto Giulianiego, którzy bardzo dobrze rozpoczęli sezon reprezentacyjny, pokonali rywali z Ameryki Południowej 3:0, odnosząc czwarte zwycięstwo z rzędu. Dużo więcej emocji przyniosła potyczka Holandii z Niemcami. Zespół Oranje sprawił niemałą niespodziankę, zwyciężając po pięciosetowej batalii. Głównym architektem pierwszego sukcesu Holendrów w tegorocznych rozgrywkach był Thijs Ter Horst, który zapisał na swoim koncie 26 oczek. Komplet punktów do swojego dotychczasowego dorobku dopisali Brazylijczycy. Wicemistrzowie świata bez większych problemów pokonali Japonię 3:0. W hitowym starciu piątej kolejki aktualni mistrzowie Europy, Serbowie mierzyli się z Francuzami. Trójkolorowi wygrali dwa pierwsze sety, lecz bałkański zespół odrobił straty, a o losach rywalizacji miał zadecydować tie-break. Ekipa prowadzona przez Slobodana Kovaca zwyciężyła decydującą partię 15:9, inkasując cenne dwa punkty.

W innym ciekawym meczu gospodarze Ligi Narodów Włosi rywalizowali z Iranem. Ekipa z Półwyspu Apenińskiego, która przystąpiła do rozgrywek w mocno rezerwowym składzie, ugrała w starciu z podopiecznymi Władimira Alekny tylko jednego seta, przegrywając 1:3. Istotne punkty w starciu pretendentów zdobyła drużyna kanadyjska. Reprezentanci Kraju Klonowego Liścia w pierwszej odsłonie rywalizacji z Bułgarią obronili trzy piłki setowe, zwyciężając ostatecznie 28:26. W drugiej partii dzięki dobrej końcówce triumfowali 25:23, natomiast w trzecim secie zdominowali rywali, wygrywając 25:16. Dobre spotkanie rozegrali także Polacy, którzy bez większych problemów rozprawili się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Relacja z tego spotkania jest dostępna TUTAJ. Z roli faworyta wywiązali się Rosjanie. Triumfatorzy dwóch poprzednich edycji Ligi Narodów pokonali Australię 3:0 i awansowali na pierwsze miejsce w tabeli fazy zasadniczej.

Po pięciu seriach gier liderem Ligi Narodów są Rosjanie. Drugie miejsce zajmują Polacy, a podium uzupełniają Słoweńcy. Pełna tabela jest dostępna TUTAJ.