PGNiG Puchar Polski: Zagłębie zakończyło sezon z dubletem!
Materiały biura prasowego PGNiG Superligi

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 04.06.2021, 19:03

W meczu finałowym PGNiG Pucharu Polski kobiet doszło do starcia dwóch najbardziej utytułowanych drużyn w Polsce, a więc potyczki MKS-u Zagłębia Lubin z MKS-em Perłą Lublin. Spotkanie określane mianem Świętej wojny zakończyło się wygraną Zagłębia 24:15. Dzięki temu zwycięstwu zespół z Lubina zakończył sezon z dubletem, dokładając do zdobytego kilka tygodni temu mistrzostwa triumf w pucharze krajowym.

Finałowe spotkanie PGNiG Pucharu Polski było piątą potyczką pomiędzy zespołami z Lubina i Lublina w sezonie 2020/2021. Miedziowe zwyciężyły cztery poprzednie starcia, natomiast mecz w Gnieźnie rozpoczął się lepiej dla podopiecznych Moniki Marzec. Po skutecznym rzucie Magdy Balsam zespół z Lubelszczyzny prowadził 2:0. Później mistrzynie Polski pokazały dobrą grę w obronie, co pozwoliło im na odrobienie strat. W 5. minucie wskutek dobrego wykończenia Karoliny Kochaniak na tablicy wyników widniał rezultat 4:2 dla drużyny z Lubina. W kolejnym fragmencie tempo rzucania bramek nieco spadło, ponieważ zarówno Monika Maliczkiewicz, jak i Weronika Gawlik zanotowały kilka znakomitych interwencji. Po pierwszym kwadransie to Zagłębie było bliżej trofeum, prowadząc 8:4. Zawodniczki Zagłębia powiększały różnicę i w 21. minucie dzięki trafieniu Adrianny Górnej prowadziły 10:5. Lublinianki miały spore problemy ze skutecznością i nie potrafiły przeciwstawić się dobrze dysponowanym rywalkom. Na przerwę zespół z Lubina schodził przy wyniku 11:6. Przewaga lubinianek mogła być jeszcze większa, lecz w ostatniej akcji pierwszej części Monika Maliczkiewicz, chcąc wykorzystać pustą bramkę przeciwniczek, oddała niecelny rzut przez całą długość boiska.

Na początku drugiej części lublinianki prezentowały bardzo twardą grę w obronie, co pozwoliło im na zmniejszenie strat. W 38. minucie po rzucie karnym wykorzystanym przez Magdę Balsam, na której barkach opierała się gra ofensywna lubelskiego zespołu, różnica stopniała do trzech trafień (13:10). Lubelski zespół nie potrafił pójść za ciosem, a podopieczne Bożeny Karkut utrzymywały kilkubramkową przewagę. W 44. minucie dzięki skutecznemu rzutowi Emilii Galińskiej na tablicy wyników widniał rezultat 16:11 na korzyść Miedziowych. Chwilę później po trafieniu Patricii Machado Matieli drużyna z Lubina prowadziła już 20:13. Mistrzynie Polski kontrolowały grę, nie pozwalając rywalkom na doprowadzenie do nerwowej końcówki. Ostatecznie Zagłębie zwyciężyło 24:15, wieńcząc niezwykle udany sezon dubletem.

MKS Zagłębie Lubin - MKS Perła Lublin 24:15 (11:6)

MKS Zagłębie Lubin: Maliczkiewicz, Wąż, Drzemicka - Górna 6, Świerżewska 5, Kochaniak 3, Machado Matieli 2, Grzyb 2, Galińska 2, Zawistowska 1, Drabik 1, Hartman 1, Noga, Milojević, Stanisławczyk.

MKS Perła Lublin: Gawlik, Razum, Wdowiak - Balsam 8, Nosek 4, Rosiak 2, Gadzina 1, Achruk, Gęga, Malović, Tatar, Szarawaga, Więckowska, Nocuń, Anastacio, Królikowska.