Paralekkoatletyka - ME: drugie złoto Joanny Mazur
Pit1223/Wikimedia Commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 04.06.2021, 20:36

Za nami przedostatni dzień paralekkoatletycznych mistrzostw Europy w Bydgoszczy. Kolejne złoto podczas czempionatu zdobyła Joanna Mazur.

Już podczas pierwszej konkurencji czwartego dnia zmagań w Bydgoszczy medal dla Polski wywalczył Mateusz Wojnicki, który był trzeci w rzucie oszczepem w klasie F34. Wojnicki wynikiem 25,11 metra poprawił swój rekord życiowy. Ostatecznie okazał się gorszy tylko od Muhsina Kaediego i Thierry'ego Cibone'a. Niedługo później reprezentanci Polski zdominowali konkurs rzutu dyskiem w kategorii F52. Złoty medal Piotr Kosewicz, a tuż za nim uplasował się  Robert Jachimowicz. Podium mogło być całe biało-czerwone, ale Rafał Rocki zajął czwarte miejsce, ponieważ lepszy od niego był Velimir Sandor z Chorwacji. Następnie swój drugi medal podczas mistrzostw wywalczył Maciej Sochal. Tym razem brązowy w pchnięciu kulą w grupie F32. Złoto powędrowało do Aleksieja Czurkina, a srebro do Athanasiosa Konstantinidisa.

Jednak Sochal nie był jedynym polskim multimedalistą podczas dzisiejszej sesji porannej. Swój drugi złoty krążek w Bydgoszczy zdobyła Joanna Mazur. Tym razem w biegu na 400 metrów w klasie T11. Mazur w swoim starcie była bezkonkurencyjna i drugą Oznur Akbulut o blisko sześć sekund. Trzecie miejsce zajęła rodaczka Akbulut, Havva Elmali. Na tym samym dystansie co Mazur, ale w kategorii T20 brązowy medal zdobyła Justyna Franieczek, która przy okazji pobiła swój rekord życiowy. Polka musiała uznać wyższość Julii Szuliar i Cariny Paim. Ostatnim polskim medalowym akcentem podczas sesji porannej było drugie miejsce zajęte przez Aleksandra Kossakowskiego w biegu na 1500 metrów w grupie T11. Startujący wraz z osobami niewidomymi Kossakowski do samego końca walczył o złoto, ale na finiszu lepszy od niego był Fedor Rudakow. Najniższy stopień podium zajął Hasan Huseyin Kacar.

Poczas sesji popołudniowej także za długo nie musieliśmy czekać na medal. Marek Wietecki w rzucie oszczepem w kategorii F13 wywalczył srebrny medal. Polak musiał uznać wyższość Daniela Pembroke'a. W kolejnej konkurencji technicznej tego dnia, pchnięciu kulą kobiet w grupie F32 najniższy stopień podium zajęła Róża Kozakowska. Natomiast pierwsze złoto tego popołudnia dla Polski zdobył Patryk Krause w biegu na 100 metrów w klasie RR1. W walce o złoto pokonał reprezentanta Danii Jakoba Birkbaka. Tuż po nim drugie miejsce na dystansie dwa razy dłuższym zajął Michał Kotkowski. Startujący w kategorii T37 Kotkowski gorszy był tylko od Andrejego Vdonina. Następne polskie złoto wywalczyła Miriam Dominikowska na 100 metrów w kategorii RR1. Co ciekawe, Dominikowska jako jedyna brała udział w rywalizacji. Zaraz po niej, na tym samym dystansie, ale w grupie RR3 brązowy medal zdobyła Zofia Kałucka. Nie był to jednak ostatni, polski medal tego dnia, ponieważ Karolina Kucharczyk zwyciężyła w konkursie skoku w dal w klasie T20. Rekordzistka świata wygrała z rezultatem 6,13 metra. Podium uzupełniły Aleksandra Ruczkina i Mikela Ristoski.

W klasyfikacji medalowej Polska wciąż zajmuje trzecią lokatę. Przed ostatnim dniem zmagań nasza kadra zdobyła 12 złotych, 17 srebrnych oraz 8 brązowych medali. Prowadzi Rosja przed Ukrainą.