Paralekkoatletyka - ME: trzy polskie złota na zakończenie

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 06.06.2021, 00:57

Zakończyły się paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy. Na zakończenie imprezy w Bydgoszczy złote medale zdobyli Joanna Oleksiuk, Mirosława Madzia oraz Janusz Rokicki.

Pierwszy polski krążek podczas ostatniego dnia mistrzostw zdobył Mateusz Owczarek w skoku w dal w klasie T37. Owczarek uzyskał swój najlepszy wynik w tym sezonie, który teraz wynosi równe sześć metrów. Polak musiał uznać wyższość Władysława Zahrabelniego i Czermena Kobesowa. Następnie złoty medal w pchnięciu kulą w kategorii F33 wywalczyła Joanna Oleksiuk, która w pokonanym polu zostawiła swoją jedyną rywalkę w tej konkurencji - Anthie Liagkou. Później w biegu na 400 metrów w grupie T36 świetnie spisał Krzysztof Ciuszka, zajmując drugie miejsce. Triumfował Jewgienij Szwetsow. Z kolei w pchnięciu kulą w kategorii F35 swój rekord życiowy pobiła Klaudia Maliszewska. Ostatecznie wynik 8,67 metra dał jej brązowy medal. Przed nią znalazły się Maria Pamazan i Anna Luxova. Ostatnim polskim krążkiem podczas sesji porannej był brąz zdobyty przez Katarzynę Piekart. Polka w rzucie oszczepem w klasie F46 była słabsza tylko od  Noelle Roordy i Saski Sokolowej.

Z kolei sesję wieczorną ze znakomitej strony rozpoczął Mirosław Madzia, który wywalczył złoto w rzucie dyskiem w klasie F11. Ten sam medal chwilę później w pchnięciu kulą w klasie F57 zdobył Janusz Rokicki. W tej samej konkurencje trzecie miejsce zajął Piotr Kakol. Natomiast w biegu na 100 metrów w grupie T35 tą samą pozycję co Kakol zajęła Jagoda Kibil. Jeszcze lepiej w biegu na tym samym dystansie, ale w kategorii T47 spisała się  Alicja Jeromin. Polka do zwyciężczyni, Saski Sokołowej straciła tylko 0,04 sekundy. Dla Sokołowej był już to z kolei drugi medal ostatniego dnia zmagań, a trzeci ogólnie. Wartym wyróżnienia jest bieg na 400 metrów w klasie T38, w którym startował Luca Ekler, ponieważ Węgier w cuglach pobił rekord świata, który od teraz wynosi 1:00.27. Bardzo dobrze w rzucie dyskiem w grupie F41 spisała Renata Śliwińska, zdobywając srebro. Jak się później okazało, był to ostatni polski medal podczas mistrzostw.

Ostatecznie Polska, zdobywając 15 złotych, 20 srebrnych i 14 brązowych medali zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. W niej pewnie triumfowała Rosja z aż 31 złotymi krążkami. Drugą lokatę zajęła za to reprezentacja Ukrainy.