Hokej - MŚ: Kanada ze złotym medalem!
s.yume/Flickr

• Dodał: Agnieszka Musiał
  • Data publikacji: 06.06.2021, 21:59

Dwa ostatnie mecze hokejowych mistrzostw świata elity 2021 za nami! Amerykanie pewnie pokonali Niemców aż 6:1 w starciu o brąz. Trzy tercje nie wystarczyły Kanadyjczykom i Finom do rozstrzygnięcia tytułu mistrza świata, medale rozdano dopiero po dogrywce - złota bramka dla Kanady padła w siódmej minucie.

Po dwóch latach Finlandia i Kanada ponownie stanęły do walki o złoto hokejowych mistrzostw świata. W 2019 roku to Suomi wyszli ze starcia z tytułem najlepszej drużyny. Trzy przegrane na początku tegorocznego turnieju z tylko dwoma zdobytymi bramkami były dramatyczną przepowiednią dla Kanadyjczyków, jednak zawodnicy Kraju Klonowego Liścia zdołali obrócić turniej na swoją korzyść i wyjeżdżają z Rygi ze złotymi medalami.

Pierwsza tercja meczu o złoto rozpoczęła się dwoma niewykorzystanymi przez Finów przewagami - dopiero po ich zakończeniu Mikael Ruohomaa zdołał posłać krążek do bramki przeciwnika.

Odwrotnie było w środkowej części spotkania - Kanadyjczycy sprytnie wykorzystali więcej przestrzeni po odesłaniu fińskiego obrońcy na ławkę kar i Maxime Comtois zdołał wprowadzić krążek do bramki za plecami Juho Olkinuora w 25. minucie meczu. Chwilę radości i rozczarowania przeżyli kanadyjscy hokeiści później, gdy po challenge'u trenera Suomi anulowano bramkę Adama Henrique'a (spalony).

Szósta minuta trzeciej tercji okazała się szczęśliwa dla Finów - na prowadzenie o wadze złota wyszli po perfekcyjnej bramce Petteriego Lindbohma. Dalsza część spotkania przebiegła bardzo nerwowo w wykonaniu Kanadyjczyków, którzy za wszelką cenę chcieli wyrównać. Za wrzucenie na bandę w strefie obronnej Sean Walker dostał karę mniejszą i większą, nie zaowocowało to jednak poprawą wyniku.

W 13. minucie ostatniej tercji szansę Kanadyjczykom sprezentował Mikael Ruohomaa - tym razem strzał Henrique'a został uznany, a srebrnym medalistom z 2019 roku wystarczyło niecałe 20 sekund przewagi. Choć tempo gry wyraźnie podskoczyło, drużyny musiały stanąć do dogrywki trzech na trzech.

Na ostatnią bramkę hokejowych mistrzostw świata kibice musieli zaczekać niecałe siedem minut dogrywki. Kanadyjczycy złote medale zawdzięczają pięknej akcji Nicka Paula i Connora Browna. 27. mistrzostwo hokeistów z Kraju Klonowego Liścia stało się faktem.

Finlandia - Kanada 2:3 (1:0, 0:1, 1:1, 0:1)

Pierwsza tercja rozpoczęła się dla Niemców obiecująco - grą w przewadze. Szansy na prowadzenie jednak nie wykorzystali, pozwalając by chwilę później Christian Wolanin objechał całą obronę i otworzył wynik w szóstej minucie meczu. Dla Wolanina był to pierwszy skuteczny strzał na mistrzostwach świata w karierze.

Druga część spotkania błyskawicznie poddała się dyktandu Amerykanów, najpierw do bramki Felixa Brückmanna trafił Conor Garland, dwie minuty później ta sama sztuka udała się Jackowi Drury'emu. Mecz zaczął poważnie wymykać się naszym zachodnim sąsiadom z rąk w środku tercji, gdy w odstępie niecałej minuty USA dwukrotnie wykorzystało gry w przewadze (Jason Robertson, Trevor Moore). W 33. minucie meczu było już 5:0. Bohaterską obroną popisywał się kapitan niemieckiej drużyny, Moritz Müller, który po blokowaniu krążka ciałem zjechał kontuzjowany z lodowiska.

Końcówka tercji przebiegła dosyć brutalnie - karę większą i karę meczu otrzymał Alexander "Sasha" Chmelevski, który uderzał wysokim kijem Fabio Wagnera i Colina Blackwella. Chwilę później kolejną karę otrzymał Colin Blackwell, ale Niemcy nie wykorzystali gry w podwójnej przewadze.

Trzecia tercja była zażarta i naznaczona karami po obu stronach, ale zaowocowała tylko w dwie bramki. Pierwsze i honorowe trafienie dla niemieckiej drużyny zapisał Dominik Bittner. Tylko 25 sekund potrzebowało USA na odpowiedź - szóste trafienie dla swojej drużyny wywalczył Ryan Donato.

USA nie przegrało żadnego meczu, w którym strzeliło gola jako pierwsze. To czwarty brązowy medal mistrzostw świata elity dla reprezentacji USA w ciągu ostatnich ośmiu lat. Amerykanie jedyne przegrane mecze rozegrali z tegorocznymi finalistami - Finlandią i Kanadą.

Reprezentacja Niemiec pod wodzą Toniego Söderholma zaliczyła znaczący progres - mistrzostwa świata w 2019 roku kończyła na szóstej pozycji.

USA - Niemcy 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Końcowe wyniki Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Elity 2021

Miejsce Grupa Drużyna Mecze Wygrane Wygrane dogrywki Przegrane dogrywki Przegrane Gole zdobyte Gole stracone Różnica goli Punkty