Skoki do wody - LMP: Aleksandra Błażowska potrójnie ozłocona
Sandro Halank/Wikimedia Commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 06.06.2021, 20:23

W ostatnich dniach w Poznaniu odbyły się Letnie Mistrzostwa Polski w skokach do wody. Zawody na Termach Maltańskich zdominowali zawodnicy KS Stali Rzeszów oraz AZS-u Łódź.

W rywalizacji kobiet na trampolinie jednometrowej faworytką do złotego medalu była Kaja Skrzek (AZS Łódź), jednak tym razem musiała uznać wyższość Aleksandry Błażowskiej (KS Stal Rzeszów). Między obiema zawodniczkami walka o złoto trwała do ostatniego skoku, przed którym Błażowska miała 3,4 punktu przewagi nad Skrzek. W nim obie wykonały 1 1/2 salta w przód z 1 śrubą w pozycji dowolnej. Ich próby zostały tak samo ocenione przez sędziów, co poskutkowało, że tytuł mistrzyni Polski zdobyła Aleksandra Błażowska. Z ponad 30 punktami straty najniższy stopień podium zajęła Aleksandra Puterla (KS Stal Rzeszów). Za to na trampolinie trzymetrowej znów ze złota mogła cieszyć się Błażowska. Tym razem o pierwsze miejsce walczyła z Marią Łukasiewicz (KS Stal Rzeszów), która w ostatniej próbie, wykonując 2 1/2 salta Auerbacha w pozycji kucznej odrobiła ponad 8 punktów, ale strata z poprzednich skoków okazała się zbyt duża. Na trzecim miejscu uplasowała się koleżanka klubowa Łukasiewicz i Błażowskiej, Karolina Wolska.

Zawodniczki Stali Rzeszów zdominowały także rywalizację w skokach synchronicznych na wieży trzymetrowej, zajmując wszystkie miejsca na podium. Bardzo pewnie tytuł mistrzyń Polski zdobyły Maria Łukasiewicz i Aleksandra Błażowska. Młode zawodniczki prowadziły od pierwszej do ostatniej próby. Zwycięstwo przypieczętowały wykonaniem 2 1/2 salta w tył w pozycji kucznej. Za nimi z ponad 40 punktami straty uplasowały się Karolina Wolska i Aleksandra Puterla, które także były niezagrożone na drugiej pozycji. Najniższy stopień podium zajęły dopiero 15-letnie Milena Pilch oraz Weronika Bojda. Z kolei w zawodach na wieży wśród kobiet w kategorii open wzięła udział tylko Dominika Mirowska (AZS Łódź), dzięki czemu wiadomym już przed konkursem było, że ona zwycięży.

Na zaciętą rywalizację liczyliśmy w męskich zawodach na trampolinie jednometrowej, ponieważ startowali w nich Kacper Lesiak (AZS Łódź) oraz Andrzej Rzeszutek (AZS Łódź). Ostatecznie to pierwszy z nich wygrał. Lesiak w pierwszych trzech skokach zapewnił sobie sporą przewagę, której nie roztrwonił do końca. W tych próbach zaprezentował między innymi 3 1/2 salta w przód w pozycji kucznej oraz 2 1/2 salta delfina także w pozycji kucznej. Drugi Rzeszutek do Lesiaka stracił blisko 12 oczek. Pewną, trzecią lokatę zajął nieźle prezentujący się w Poznaniu Filip Jachim (KS Stal Rzeszów). Niepowodzenie na trampolinie jednometrowej Andrzej Rzeszutek powetował sobie na trzymetrowej skoczni. Na niej drugiego Pawła Spadło (COSW Częstochowa) wyprzedził o ponad 100 punktów. Najniższy stopień podium zajął dopiero 13-letni Nataniel Dynak z UKS Auerbach Tychy.

W skokach synchronicznych na trampolinie udział wzięła tylko jedna para z klubu UKS Auerbach Tychy. Nataniel Dynak i Piotr Kolasa zaprezentowali między innymi 2 1/2 salta delfina w pozycji kucznej oraz 2 1/2 salta w przód w pozycji prostej. Do podobnej sytuacji doszło w rywalizacji  na wieży, ponieważ wystartował tylko Robert Łukasiewicz, który rzecz jasna został mistrzem Polski. Zawodnik zwycięstwo przypieczętował wykonaniem 2 1/2 salta Auerbacha w pozycji kucznej.