Tenis - Roland Garros: Williams i Federer zakończyli udział w turnieju
Yann Caradec/ Wikimedia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 06.06.2021, 23:51

Odpadnięcie z turnieju Sereny Williams, a także informacja o wycofaniu się przez Rogera Federera, okazały się największymi niespodziankami kolejnego dnia French Open. Życiowe wyniki w wielkoszlemowej rywalizacji odnieśli Tamara Zidansek i Alejandro Davidovich Fokina. W pozostałych pojedynkach faworyci wywiązali się ze swoich obowiązków i wywalczyli awans do kolejnej rundy zawodów.

Starcie Viktorii Azarenki oraz Anastazji Pawluczenkowej od samego początku było bitwą na zagrania kończące. Faworyzowana Białorusinka po wyrównanej pierwszej partii objęła prowadzenie w meczu. W drugim secie 31-latka nie była w stanie utrzymać swojej dobrej dyspozycji, za to Rosjanka wręcz przeciwnie, narzuciła jeszcze wyższe tempo. Druga odsłona padła łupem Pawluczenkowej, a o losach awansu do ćwierćfinału zadecydowała trzecia część. Pierwsza faza decydującego seta mogła wskazywać na wyrównaną partię, natomiast w kolejnej części karty na korcie rozdawała 29-latka. Pawluczenkowa wygrała pięć z rzędu gemów i zapewniła sobie awans do kolejnej rundy turnieju.

Pojedynek Sereny Williams i Eleny Rybakiny był rywalizacją doświadczenia z młodością. W tym przypadku od pierwszej do ostatniej piłki górą okazała się dużo młodsza tenisistka. Niedzielnego popołudnia to Kazaszka była lepsza w niemal każdej statystyce tenisowego rzemiosła. 21-latka częściej trafiała pierwszym serwisem, miała więcej zagrań kończących i dużo mniej niewymuszonych błędów. Trzykrotna zwyciężczyni Rolanda Garrosa pomimo dobrego meczu, musiała uznać wyższość swojej rywalki w dwóch setach.

W męskiej części turnieju kolejny krok w stronę finału wykonał Stefanos Tsitsipas. Będący w znakomitej formie w obecnym sezonie, w 4. rundzie zawodów skrzyżował rakietę z Pablo Carreno-Bustą. Hiszpan w pierwszych dwóch odsłonach nie był w stanie poradzić sobie ze znakomitym serwisem Greka. Po pierwsze przełamanie serwisu rywala w meczu 29-latek sięgnął dopiero w trzeciej partii. Ubiegłoroczny ćwierćfinalista French Open nie był w stanie jednak utrzymać prowadzenia. 22-latek bardzo szybko odrobił stratę jednego brejka, a w końcowej fazie seta przypieczętował swoje zwycięstwo.

Pewną wygraną zanotował także numer dwa na światowych listach ATP. Danił Miedwiediew podobnie, jak Tsitsipas w pierwszych dwóch partiach nie dał najmniejszych szans swojemu przeciwnikowi. Trzeciego seta lepiej otworzył Cristian Garin, ale ostatecznie na nic się to zdało z dobrze dysponowanym tego dnia Rosjaninem. 25-latek zwyciężył w trzeciej partii i awansował do ćwierćfinału turnieju. We wtorek wicelidera rankingu będzie czekać pojedynek ze Stefanosem Tsitsipasem.

W niedzielę Roger Federer poinformował kibiców o wycofaniu się z tegorocznego turnieju Rolanda Garrosa. Szwajcar w sobotni wieczór stoczył bardzo długi i ciężki mecz 3. rundy.

Tamara Zidansek (SLO) - Sorana Cirstea (ROU) - 7:6(4), 6:1

Viktoria Azarenka (BLR)[15] - Anastazja Pawluczenkowa (RUS)[31] - 7:5, 3:6, 2:6

Paula Badosa (ESP) - Marketa Vondrousova (CZE)[20] - 6:4, 3:6, 6:2

Elena Rybakina (KAZ)[21] - Serena Williams (USA)[7] - 6:3, 7:5

Stefanos Tsitsipas (GRE)[5] - Pablo Carreno-Busta (ESP)[12] - 6:3, 6:2, 7:5

Danił Miedwiediew (RUS)[2] - Cristian Garin (CHI)[22] - 6:2, 6:1, 7:5

Alejandro Davidovich Fokina (ESP) - Federico Delbonis (ARG) - 6:4, 6:4, 4:6, 6:4

Alexander Zverev (GER)[6] - Kei Nishikori (JPN) - 6:4, 6:1, 6:1