LoL - LCS: TSM i Immortals niepokonani na inaugurację lata
Riot Games Inc.

• Data publikacji: 08.06.2021, 02:00

Za nami pierwsza kolejka letniego splitu w amerykańskich rozgrywkach League of Legends. Świetny początek zaliczyli TSM oraz Immortals, którzy wygrali swoje trzy pierwsze mecze, co pomogło drużynie Bjergsena awansować na pierwsze miejsce w tabeli. Bardzo słabo wyglądali natomiast Cloud9, Team Liquid oraz Evil Geniuses, czyli organizacje, które miały raczej walczyć o czołowe pozycje.

CoreJJ Karma 0/2/12 1/4/14 Rell SwordArt

Pierwszym meczem letniego splitu był pojedynek trzeciej oraz drugiej drużyny rozgrywek wiosennych, czyli starcie Team LiquidTSM. Już na sam początek otrzymaliśmy w grze Viego, który w końcu został dopuszczony do gry w profesjonalnych rozgrywkach i PowerOfEvil od razu chciał to wykorzystać. Mecz na Summoner's Rift rozpoczął się bardzo spokojnie, a przez pierwsze 13 minut obie drużyny zdobyły po jednym smoku i utrzymywały stan złota na podobnym poziomie. Pierwszą ciekawszą akcję w 14. minucie przeprowadził na dolnej alei Lost, który w trudnej sytuacji pokonał Tacticala, zdobywając pierwszą krew, którą chwilę później musiał przypłacić własnym życiem. Z kolei pierwsza walka drużynowa miała miejsce w 17. minucie wokół trzeciego smoka. Świetnego ulta Rumble'a na początek teamfightu użył Spica, dzięki czemu zdobył podwójne zabójstwo, a jego ekipa bez problemu zgarnęła smoka dla siebie.

W kolejnych minutach drużyny wymieniały się zabójstwami, jednak kolejny piekielny smok raz jeszcze trafił na konto TSM, dzięki czemu byli oni bardzo bliscy uzyskania duszy. 27. minuta to natomiast fantastyczna dla TSM walka na górnej alei, w której zobaczyliśmy prawdziwą moc Viego, który co chwila łapał kolejnych przeciwników i przejmował ich postacie. TSM wygrali walkę czterech za jednego i zgarnęli dla siebie Barona Nashora oraz czwartego smoka piekielnego. Team Liquid udało się w miarę spokojnie obronić bazę i przetrzymać przeciwników aż wzmocnienie zniknie i mogli raz jeszcze spróbować wrócić do gry. W 36. minucie powstała walka wokół Starszego smoka i ponownie górą wyszli z niej gracze TSM, którzy wzięli również Barona, a następnie zniszczyli dwa inhibitory. Przy próbie zdobycia trzeciego z nich TL znalazło doskonały moment na rozpoczęcie walki, dzięki czemu obronili bazę i raz jeszcze cudem utrzymali się w grze. W 43. minucie TSM ponownie poradziło sobie z przeciwnikami przy Starszym Smoku i tym razem wykorzystali wzmocnienie, by wejść do bazy TL i zakończyć grę dwie minuty później.

W pozostałych grach TSM wygrali na Evil Geniuses oraz Golden Guardians i jako jedna z dwóch drużyn zaliczyli perfekcyjny start splitu. Z kolei Team Liquid porażkę odbili sobie wygraną przeciwko Counter Logic Gaming, a w niedzielę mierzyli się z Cloud9.

huhi Leona 1/5/5 3/3/14 Nautilus Destiny

Również pierwszego dnia rozgrywek swój debiut w amerykańskich LCS zaliczył Abbedagge. Trener chyba jednak niezbyt wierzy w swojego nowego środkowego, gdyż na początek wybrał dla niego Karmę, która raczej nie pozwala na indywidualne popisy. Rozgrywka rozpoczęła się świetnie dla skazywanych na porażkę Immortals, którzy najpierw zgarnęli pierwszą krew na górnej alei, a chwilę później po większej walce na midzie prowadzili w zabójstwach już 3:1. W ósmej minut killa zdobył również na swoje konto Raes, przewaga w złocie osiągnęła blisko dwa tysiące, a Xerxe zdobył dla swojej drużyny smoka górskiego. W 14. minucie IMT już kompletnie deklasowali rywali, kiedy po świetnej akcji na dolnej alei prowadzili w zabójstwach 7:2, a także zgarnęli dla siebie drugiego smoka, tym razem piekielnego.

W kolejnych minutach obie ekipy zdobyły parę killi, ale zarówno trzeci, jak i czwarty smok trafiły na konto Immortals, którzy w 25. minucie zdobyli duszę smoka powietrznego. Zaraz po zgarnięciu wzmocnienia drużyna wygrała walkę pięciu za zero i natychmiast zdobyła Barona Nashora i zwiększyła przewagę w złocie do dziewięciu tysięcy. Ze wzmocnieniem IMT weszli do bazy przeciwników i już w 29. minucie zakończyli mecz, niszcząc Nexus rywali.

W pozostałych meczach Immortals pokonywali Golden Guardians Counter Logic Gaming, będąc tym samym jedyną obok TSM drużyną z bilansem 3:0 w pierwszym tygodniu lata. Natomiast 100 Thieves poprawili swoją grę i pokonali bardzo trudnych rywali jak Cloud9 oraz Dignitas.

Vulcan Nautilus 0/0/8 0/3/5 Leona CoreJJ

Najmocniej zapowiadane starcie Cloud9Team Liquid okazało się meczem pomiędzy dwiema ekipami z problemami. Chmurki przegrały dwa pierwsze mecze (przeciwko Golden Guardians oraz 100 Thieves), a Team Liquid po porażce przeciwko TSM dokonał zmiany w składzie i Alphariego zastąpił Jenkins. Pomogło to drużynie wygrać drugiego dnia przeciwko Counter Logic Gaming. Mecz przeciwko C9 był jednak od samego początku koszmarem dla czterokrotnych mistrzów ligi. Co prawda Santorin zdobył w 6. minucie pierwszego smoka w grze, ale Cloud9 odpowiedziało dwiema skutecznymi akcjami na górnej alei i zniszczoną pierwszą wieżą już w 11. minucie. Chmurki przekuły swoją przewagę w dwa kolejne smoki, a w 17. minucie mieli przewagę sięgającą dwóch tysięcy złota.

W 23. minucie Cloud9 wygrali walkę zarówno o trzeciego smoka, jak i całą wymianę powstałą chwilę później. Teamfight skończył się potrójnym zabójstwem Perkza, co pozwoliło chmurkom zgarnąć również Barona Nashora i zwiększyć przewagę do sześciu tysięcy. W 28. minucie TL zdobyli ważne zabójstwo na Sylasie, które pozwoliło im zdobyć smoka oceanicznego, ale dwie minuty później nie mieli możliwości powstrzymania rywali przed zgarnięciem kolejnego Barona. W 33 minucie Cloud9 nie mieli najmniejszego problemu z wygraniem walki drużynowej na środkowej alei, która okazała się ostatnią w rozgrywce. Cała piątka obrońców tytułu weszła do bazy przeciwników i zniszczyła ich Nexus, zapisując na swoim koncie pierwszą wygraną w letnim splicie.

MVP kolejki: Xerxe (Immortals)

• Rumble 5/0/14 vs TSM (W)
  • Rumble 4/0/10 vs Golden Guardians (W)
  • Udyr 3/1/4 vs Counter Logic Gaming (W)

MVP: Destiny

Drugi tydzień letniego splitu rozpocznie się już w nocu z piątku na sobotę starcie TSM 100 Thieves. Jeśli natomiast nie jesteście na bieżąco ze zmianami, jakie miały miejsce w lidze przed rozpoczęciem sezonu, to zapraszamy do naszego tekstu, w którym zapowiadamy letnie rozgrywki wraz z kompletnymi składami wszystkich drużyn.