Tour de Suisse: drugi etap dla van der Poela

• Data publikacji: 07.06.2021, 17:30

Mathieu van der Poel (Holandia, Alpecin-Fenix) we wspaniałym stylu wygrał drugi etap Tour de Suisse. Liderem pozostał Stefan Kueng (Szwajcaria, Groupama-FDJ).

Po czasówce na Wyścigu Dookoła Szwajcarii przyszedł czas na pierwszy etap ze startu wspólnego. Pagórkowata trasa z Neuhausen am Rheinfall do Lachen liczyła 178 kilometrów. Do pokonania były trzy górskie premie drugiej kategorii - Ghoch, Oberricken i Litschstrasse. Ostatnia z nich mieściła się na niecałe siedem kilometrów przed linią mety.

Ucieczkę dnia stworzyli dwaj Szwajcarzy - Tom Bohli (Cofidis Solutions Credit) i Claudio Imhof (Reprezentacja) oraz dwaj Kanadyjczycy z Rally Cycling - Nicolas Zukowsky i Matteo Dal-Cin. Na kolejny atak z ucieczki zdecydował się Imhof. Szwajcar został doścignięty na podjeździe na Litschstrasse. Tam też zaatakował Julian Alaphilippe (Francja, Deceuninck-Quick Step), co spowodowało grupa mocno się rozciągnęła.

Na dojeździe do mety na samotną akcję z kilkuosobowej czołówki zdecydował się Mathieu van der Poel (Holandia, Alpecin-Fenix). W końcówce dogonił go Maximilian Schachmann (Niemcy, Bora-hansgrohe). Blisko był także Wout Poels (Holandia, Bahrain-Victorious). Van der Poel bardzo dynamicznie zafiniszował i sięgnął po zwycięstwo etapowe. Liderem pozostał Stefan Kueng, który stracił 22 sekundy. Szwajcar z Groupama-FDJ utrzymał sekundę przewagi w klasyfikacji generalnej nad Julianem Alaphilippem.

Maciej Gołaś (Ineos-Grenadiers) zajął 127. miejsce, a Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) był 129. Obydwaj stracili ponad dziesięć minut. Szymon Sajnok (Cofidis Solutions Credit) ze stratą 15:21 uplasował się na 156. pozycji.