Tokio 2020: miejsca Korei Północnej zostaną ponownie przydzielone

Tokio 2020: miejsca Korei Północnej zostaną ponownie przydzielone

  • Dodał: Patryk Pyszka
  • Data publikacji: 09.06.2021, 08:00

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nakazał federacjom międzynarodowym, aby ponownie przydzieliły miejsca, które należały do Korei Północnej w Tokio 2020 po decyzji tego krajo wycofanisię z igrzysk.

W kwietniKorea Północna ogłosiła, że nie weźmie udziałw opóźnionych Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, powołując się na obawy związane z pandemią COVID-19Komitet Olimpijski Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w tym odosobnionym krajnie poinformował jednak oficjalnie MKOl o swojej decyzji, podjętej podczas Zgromadzenia Ogólnego.

"Problemem było to, że nie poinformowali nas oficjalnie. Mieliśmy wiele dyskusji na temat powodów tej decyzji i oferowaliśmy im tak wiele zapewnień, jak to tylko możliwe" - powiedział dyrektor MKOl ds. solidarności olimpijskiej i relacji z NOC James McLeod.

MKOl zaznaczył po ostatnim posiedzeniRady Wykonawczej, że miejsca w kwotach, które zdobyła Korea Północna, zostaną przyznane zawodnikom, którzy następni w kolejce w każdej dyscyplinie sportu. Co najmniej 10 miejsc olimpijskich ma zostać ponownie przydzielonych.

 

"Chcielibyśmy, aby 206 narodowych komitetów olimpijskich wzięło udział w igrzyskach, ale doszło do punktu, w którym musieliśmy podjąć decyzję o realokacji zakwalifikowanych miejsc, ponieważ nie chcieliśmy zagrozić miejscom dla innych sportowców, którzy czekali na decyzję" - zaznaczył James McLeod.

 

Udział Korei Północnej w Tokio 2020 miał b okazją do dialogz Koreą Południową i innymi krajami, w tym Japonią i Stanami ZjednoczonymiStosunki Pjongjangz Zachodem były w ostatnich latach napięte, szczególnie ze względna program nuklearny i wystrzeliwanie rakietJaponia od wielu lat ma szczególnie nerwowe relacje z Koreą Północną, bo Pjongjang jest oskarżony o uprowadzenie dziesiątek japońskich obywateli w latach 70. i 80.

 

W 1988 roku Korea Północna zbojkotowała letnie igrzyska olimpijskie w stolicy Korei Południowej – Seulu, ale zostali powitani z otwartymi ramionami, gdy ich sąsiad był gospodarzem zimowych igrzysk w 2018 roku w Pyeongchang. Wtedy zunifikowana drużyna wzięła udział w turnieju hokeja na lodzie kobiet, a oba kraje maszerowały podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia pod wspólną flagą.

Patryk Pyszka – Poinformowani.pl

Patryk Pyszka

Piłka nożna, sporty walki, trochę też rugby. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UWr.