Tour de Suisse: triumf Stefana Bisseggera

• Data publikacji: 09.06.2021, 17:10

Zwycięstwem Stefana Bisseggera (Szwajcaria, EF Education-Nippo) po finiszu z ucieczki zakończył się czwarty etap Tour de Suisse z metą w Gstaad. Liderem wyścigu pozostał Mathieu van der Poel (Holandia, Alpecin-Fenix).

Czwarty etap Tour de Suisse prowadził z Sankt Urban do Gstaad. Trasa liczyła 171 kilometrów i była pagórkowata. Największą trudnością był podjazd Saannenmoser Pass o długości 7,5 kilometra. Jego szczyt znajdował się około dziesięć kilometrów przed linią mety.

W ucieczce dnia jechali: Joel Suter (Reprezentacja Szwajcarii), Benjamin Thomas (Francja, Groupama-FDJ), Joey Rosskopf (Stany Zjednoczone, Rally Cycling) i Stefan Bissegger (Szwajcaria, EF Education-Nippo). Ostatni z nich miał sześć minut i pięć sekund straty do Mathieu van der Poela w klasyfikacji generalnej. Szwajcarski kolarz w momencie rozpoczęcia podjazdu był wirtualnym liderem, gdyż odjazd rozpoczął wspinaczkę z zapasem siedmiu i pół minuty nad peletonem.

Uciekinierzy mieli świadomość, że walczą o zwycięstwo etapowe. Na początku podjazdu z czołówki odpadł Suter. Pozostali kolarze na zmianę atakowali. Żaden z nich jednak nie zdołał odjechać. Wszystko rozstrzygnęło się na finiszu. Stefan Bissegger wyprzedził Benjamina Thomasa i Joey'a Rosskopfa. W peletonie zabrakło ataków ze strony faworytów. Grupa zasadnicza straciła do zwycięzcy pięć minut i 16 sekund. Tym samym Mathieu van der Poel obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Michał Gołaś (Ineos Grenadiers) zajął 104. miejsce ze stratą 6:17, Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) był 151., a Szymon Sajnok (Cofidis Solutions Credit) 152. Obydwaj stracili 11 minut i 44 sekundy.