Gimnastyka artystyczna – ME: złota Arina i dwie przepustki do Tokio
By Mos.ru, CC BY 4.0,Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 12.06.2021, 19:50

W finale wieloboju indywidualnego triumfowała Arina Awerina. Srebrny medal dla Borjany Kalejn z Bułgarii, brąz dla Diny Aweriny. W drużynie zwyciężyły Rosjanki. Węgierka Fanni Pigniczki oraz ukraińska zbiorówka wywalczyły kwalifikacje na igrzyska w Tokio.

Zmagania finałowe w wieloboju indywidualnym, do których awansowały 24 najlepsze zawodniczki kwalifikacji (o przebiegu tej fazy zawodów pisaliśmy TUTAJ), zakończyły się małą niespodzianką. Tytuł mistrzyni Europy w tej specjalności wywalczyła Arina Awerina, która w eliminacjach była dopiero piąta. To jej drugi triumf w wieloboju w mistrzostwach Europy, po zwycięstwie w Guadalajarze w 2018 r. To także ósmy złoty medal Rosjanki z czempionatu Starego Kontynentu.

Pół żartem pół serio można powiedzieć, że Arina specjalizuje się w startach w mistrzostwach Europy – zdobywa w nich jedynie złote medale i ma ich więcej od siostry bliźniaczki, która z kolei zdecydowanie lepszy bilans ma w mistrzostwach świata. To właśnie Dina Awerina była główną faworytką zmagań w Warnie. Po trzech z czterech układów Dina znajdowała się na prowadzeniu, jednak błędy w rywalizacji ze wstążką spowodowały spadek w końcowej klasyfikacji na trzecią lokatę. Rosjanka z łączną notą 107.325 pkt. przegrała nie tylko z siostrą Ariną (109.100), ale także z reprezentantką gospodarzy Borjaną Kalejn (107.625), i wciąż nie ma w kolekcji tytułu mistrzyni Europy w wieloboju. Poza podium znalazły się Linoj Aszram (106.800) i Anastazja Sałos (104.475).

Dobrą dyspozycję z kwalifikacji utrzymała Fanni Pigniczki. Węgierka z notą łączną 97.250 pkt. zajęła w finale wieloboju 10. pozycję i tym samym wywalczyła awans na igrzyska olimpijskie w Tokio. Najgroźniejsza rywalka – Rumunka Andreea Verdes była 14., z oceną końcową o blisko trzy punkty niższą.

W wieloboju drużynowym wystąpiło 18 seniorskich zbiorówek. W tym gronie zabrakło reprezentantek Polski. Złote medale trafiły do Rosjanek, które zaprezentowały dwa najwyżej ocenione układy i pewnie zwyciężyły z notą 90.250 pkt. Srebrne krążki zdobyły Włoszki (87.450) po niezwykle zaciętej walce z reprezentantkami Izraela. Różnica punktowa pomiędzy obiema ekipami wyniosła zaledwie 0.050 pkt.! Na czwartej pozycji zmagania ukończyły Białorusinki, a dopiero piąte miejsce przed własną publicznością wywalczyły Bułgarki, co jest dla miejscowych przykrym zaskoczeniem. Gospodynie pogubiły się jednak w układzie z piłkami i maczugami, w którym uzyskały dopiero 7. wynik dnia. Na szóstym miejscu sklasyfikowano zbiorówkę z Ukrainy (84.550) i to właśnie ona wywalczyła kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio.

W Warnie przyznano także medale w klasyfikacji drużynowej mistrzostw Europy, w której zsumowano noty z kwalifikacji wieloboju indywidualnego oraz drużynowego. Kolejne złoto trafiło do Rosjanek (Arina Awerina, Dina Awerina, Lala Kramarenko i zawodniczki ze zbiorówki), które z łączną notą 305.675 pkt., wyprzedziły drugie w stawce Białorusinki o ponad 15 punktów (290.575). Brązowe medale dla gimnastyczek z Izraela (286.650), a poza podium – po raz kolejny – Bułgaria (283.250).

Na zakończenie mistrzostw Europy w niedzielę odbędzie się sześć finałów z poszczególnymi przyborami.