Pięciobój nowoczesny - MŚ: Marosi mistrzem, Stasiak 19. i z kwalifikacją na Tokio
UIPM communications

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 13.06.2021, 21:21

Adam Marosi wygrał mistrzostwa świata w pięcioboju nowoczesnym. Sebastian Stasiak był 19., ale to najprawdopodobniej wystarczy do dołączenia do reprezentacji na igrzyska w Tokio.

Węgierski pięcioboista w wielkim stylu wygrał mistrzostwa świata. Już po rundzie rankingowej szermierki był 2., zwyciężając w 26 pojedynkach. Na pływalni uzyskał co prawda 11. wynik (2:04.36), ale okazał się bezbłędny na parkurze i do laser runu przystąpił z pozycji lidera. Jego przewaga nad Alexandrem Lifanovem była minimalna, więc finałowa konkurencja przyniosła ogromne emocje. Ostatecznie Węgier na mecie wyprzedził zawodnika rosyjskiej federacji pięciobojowej o 9 sekund.

Za ich plecami rozgrywała się pasjonująca walka o najniższy stopień podium. Stoczyli ją dwaj reprezentanci gospodarzy mistrzostw - Ahmed Hamed, który po trzech konkurencjach był ósmy i Ahmed Elgendy, który startował z 15. lokaty. Egipcjanie dzielnie współpracowali i wyprzedzili wszystkich, z wyjątkiem prowadzącej dwójki. Ostatecznie nieznacznie szybszy był Elgendy, stając na najniższym stopniu podium. Słabszy lase run pozbawił medali między innymi Valentina Belauda i Ilyę Palazkova.

Jedyny Polak w stawce finalistów prezentował się bardzo stabilnie. W szermierce był 22. z 16 wygranymi, na pływalni miał 19. czas (2:07.41), a w jeździe konnej stracił tylko 8 punktów (zrzutka i przekroczenie limitu czasowego). Do kombinacji przystępował z 19. miejsca i mimo kilku przetasowań miejsce to utrzymał. Prowizoryczne obliczenia rankingu olimpijskiego wskazują, że lokata ta wystarczyła, by Polak znalazł się w gronie szczęśliwców, którzy pojadą na igrzyska olimpijskie (będzie tam też Łukasz Gutkowski). Bezpośredni awans w Kairze wywalczyli Marosi i Elgendy, jedno niewykorzystane miejsce "zrelokowano" do rankingu.

Z rankingu awans wywalczyli Niemiec Fabian Liebig, Białorusin Ilya Palazkov, Ukrainiec Pavlo Tymoshchenko, Czech Jan Kuf, Sebastian Stasiak, Hiszpan Aleix Heredia Vives, Chińczyk Linbin Zhang, Łotysz Pavels Svecovs oraz Irlandczyk Arthur Lanigan O'Keeffe.

Węgrzy wygrali także klasyfikację drużynową, wyprzedzając Niemców i Egipcjan. Polacy zajęli 13. miejsce

1. Adam Marosi (Węgry)
2. Alexander Lifanow (Rosyjska Federacja Pięcioboju Nowoczesnego)