EURO 2020: Holendrzy lepsi od Ukraińców po świetnym meczu

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 13.06.2021, 22:53

W spotkaniu 1. kolejki grupy C reprezentacja Holandii mierzyła się na Johan Cruyff ArenA z Ukrainą. Drużyna prowadzona przez Franka de Boera rozpoczęła rywalizację na tegorocznych mistrzostwach Europy od zwycięstwa 3:2. Po konfrontacji pełnej emocji triumf Pomarańczowym zapewniły bramki Georginio Wijnalduma, Wouta Weghorsta i Denzela Dumfriesa.

Pierwszy kwadrans holendersko-ukraińskiego starcia w Amsterdamie był bardzo intensywny. Już w 2. minucie dobrą szansę na otworzenie wyniku miał Memphis Depay. Napastnik Holendrów pokonał z piłką przy nodze kilkadziesiąt metrów i zakończył swój rajd uderzeniem, jednak skuteczną interwencję w tej sytuacji zanotował Georgiy Bushchan. Chwilę później to Ukraińcy wyprowadzili szybką akcję, ale dośrodkowanie Andriya Yarmolenko zostało zatrzymane przez holenderską defensywę. Podopieczni Franka de Boera mocno dążyli do zdobycia premierowej bramki i świetną okazję ku temu miał Denzel Dumfries, ale jego próba została zatrzymana przez golkipera Ukraińców. Po błędzie ukraińskiej defensywy szansę miał także Patrick van Aanholt, lecz obrońca Crystal Palace nie sięgnął futbolówki. W 27. minucie w znakomitej okazji znalazł się Wout Weghorst, ale został powstrzymany przez Georgiya Bushchana. Holenderski zespół dłużej utrzymywał się przy piłce, ale Ukraińcy również próbowali odpowiadać. Andriy Yarmolenko zakończył swoją szarżę strzałem, lecz dobrą interwencję w tej sytuacji zanotował Maarten Stekelenburg. W 39. minucie świetną szansę miał Georginio Wijnaldum, natomiast jego strzał z woleja odbił dobrze dysponowany bramkarz Ukrainy. W pierwszej połowie inicjatywa była po stronie Holendrów, ale po 45 minutach na tablicy wyników widniał rezultat bezbramkowy.

Na początku drugiej części Holendrzy kontynuowali ofensywną grę. Denzel Dumfries zgrał futbolówkę w kierunku Wouta Weghorsta, jednak napastnika Pomarańczowych uprzedził Georgiy Bushchan. W 52. minucie holenderski zespół otworzył wynik. Po dośrodkowaniu Denzela Dumfriesa ukraiński golkiper odbił piłkę przed siebie, co wykorzystał nabiegający Georginio Wijnaldum, trafiając do siatki. Chwilę później ekipa prowadzona przez Franka de Boera prowadziła już 2:0. Wskutek błędu Mykoly Matvienko do piłki dopadł Wout Weghorst i precyzyjnym uderzeniem powiększył przewagę swojego zespołu. W kolejnym fragmencie Ukraińcy dosyć desperacko bronili się przed stratą kolejnych bramek. Holendrzy atakowali głównie bocznymi sektorami,  jednak brakowało im wykończenia. W 72. minucie podopieczni Andriya Shevchenko wyszli z groźnym atakiem, który zakończył Roman Yaremchuk, natomiast jego próbę wyłapał Maarten Stekelenburg. Chwilę później Andriy Yarmolenko zdobył gola kontaktowego. Skrzydłowy kapitalnie przymierzył lewą nogą, wlewając w serca ukraińskich kibiców nadzieję na wywalczenie punktów. Ukraińcy poszli za ciosem i doprowadzili do remisu. Po dośrodkowaniu Ruslana Malinovsky'ego w polu karnym najlepiej odnalazł się Roman Yaremchuk i strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Holendrzy nie dali za wygraną, wyprowadzając trzeci cios w tym spotkaniu. W 85. minucie Denzel Dumfries wykorzystał dośrodkowanie Nathana Ake i pokonał Georgiya Bushchana. Ukraińcy szukali wyrównującej bramki, ale reprezentacja Oranje utrzymała korzystny dla siebie rezultat do ostatniego gwizdka, triumfując 3:2.

W następnym meczu fazy grupowej Holandia zmierzy się z Austrią (17 czerwca, 21:00). Natomiast Ukraina zagra z Macedonią Północną (17 czerwca, 15:00).

Holandia - Ukraina 3:2 (0:0)

Bramki: 52' Wijnaldum, 58' Weghorst, 85' Dumfries - 75' Yarmolenko, 78' Yaremchuk

Holandia: Stekelenburg - Timber (88' Veltman), de Vrij, Blind (64' Ake) - Dumfries, F. de Jong, de Roon, Wijnaldum, van Aanholt (64' Wijndal) - Depay (90+1' Malen), Weghorst (88' L. de Jong).

Ukraina: Bushchan - Karavaev, Matvienko, Zabarnyi, Mykolenko - Yarmolenko, Sydorchuk, Zinchenko, Malinovsky, Zubkov (13' Marlos) (64' Shaparenko) - Yaremchuk.

Żółta kartka: Sydorchuk

Sędzia: Felix Brych