Gimnastyka artystyczna: zakończyły się kontynentalne kwalifikacje olimpijskie

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 14.06.2021, 22:45

W mistrzostwach panamerykańskich i mistrzostwach Azji przyznano przepustki do Tokio dla najlepszych indywidualistek i zbiorówek. Historycznego wyczynu dokonała reprezentantka Meksyku Rut Castillo Galindo.

Podczas gdy najlepsze gimnastyczki na Starym Kontynencie walczyły o medale i kwalifikacje olimpijskie w Warnie, równolegle trwały dwa inne kontynentalne czempionaty: panamerykański i azjatycki. W każdym z nich najlepsza zawodniczka w wieloboju indywidualnym i najlepsza zbiorówka w wieloboju drużynowym zdobyła przepustkę do Tokio.

W rozgrywanych w Taszkencie mistrzostwach Azji triumfowała reprezentantka Kazachstanu Alina Adilchanowa. Kazaszka zwyciężyła w wieloboju indywidualnym z notą 95.150, o ponad dwa punkty wyższą od zawodniczki gospodarzy Tachminy Ikromowej (92.900). Na najniższym stopniu podium druga z reprezentantek Uzbekistanu – Jekaterina Fetisowa, a tuż za liderkami Chinka Zhao Yating.

Alina Adilchanowa do zwycięstwa w wieloboju i imiennej kwalifikacji do Tokio dołożyła jeszcze trzy medale w finałach. Kazaszka była najlepsza w układzie z maczugami oraz zdobyła srebrne krążki z obręczą i piłką. Tytuły mistrzowskie w finałach zdobyły także Ikromowa (obręcz), Fetisowa (piłka) i Zhao (wstążka).

W zmaganiach zbiorówek konkurencję zdeklasowały gospodynie. Gimnastyczki z Uzbekistanu zwyciężyły w wieloboju z notą 83.950, pokonując rywalki z Korei i Tajlandii o ponad 20 punktów. Równie pewnie zbiorówka uzbecka wygrała oba finały z poszczególnymi przyborami, potwierdzając, że miejsce na igrzyskach im się należy.

3. Tajlandia 43.450

Sensacją zakończyły się zmagania w mistrzostwach panamerykańskich w Rio de Janeiro. W wieloboju indywidualnym nieoczekiwanie triumfowała gimnastyczka z Meksyku Rut Castillo Galindo (91.500). Meksykanka w pokonanym polu zostawiła dwie reprezentantki gospodyń – Barbarę Domingos (89.250) i Natalię Gaudio (84.450), która reprezentowała Brazylię na ostatnich igrzyskach w Rio. 31-letnia Castillo Galindo dokonała rzeczy niezwykłej: nie tylko jako pierwsza Meksykanka w historii zakwalifikowała się do olimpijskich zmagań w gimnastyce artystycznej, ale jest także najstarszą zawodniczką w historii dyscypliny, której udało się tego dokonać.

W finałach z poszczególnymi przyborami Brazylijki wróciły do wygrywania. Barbara Domingos zwyciężyła w rywalizacji z piłką i maczugami, a Natalia Gaudio była najlepsza w zmaganiach ze wstążką. Złoty medal w układzie z obręczą trafił do Meksykanki Karli Diaz.

Honor gospodyń w walce o igrzyska uratowała zbiorówka. Tym razem to Brazylijki okazały się lepsze od drużyny meksykańskiej, choć walka była niezwykle wyrównana i różnica punktowa między obiema ekipami wyniosła zaledwie 0.7 pkt. Gospodynie zwyciężyły z wynikiem 74.400, a Meksykanki muszą się pożegnać z marzeniami o starcie w Tokio. Na najniższym stopniu podium mistrzostw panamerykańskich stanęły gimnastyczki z USA. Amerykanki zobaczymy na igrzyskach, ponieważ przysługuje im miejsce z relokacji z mistrzostw świata 2019 – wówczas w czołówce zmagań sklasyfikowano Japonki, które na imprezę u siebie nie muszą się kwalifikować.