Liga ACB: Barcelona mistrzem Hiszpanii

• Data publikacji: 16.06.2021, 09:00

Zakończył się sezon ligi ACB. Mistrzem Hiszpanii została Barcelona, która w drugim meczu finałowym pokonała u siebie Real Madryt 92:73 i w serii triumfowała 2:0.

W Madrycie dzięki świetnej drugiej połowie, Barcelona pewnie wygrała pierwsze spotkanie finału. W tym sezonie nawet decydująca seria toczyła się do dwóch zwycięstw. Tym samym ekipa Sarunasa Jasikewiciusa podczas drugiego meczu, dodatkowo rozgrywanego w Palau Blaugrana mogła wywalczyć mistrzostwo. Dominacja gospodarzy była widoczna od samego początku. Barca od pierwszych minut była niezwykle skuteczna. Najpierw objęła prowadzenie 7:0, a po pierwszej kwarcie wygrywała 26:15. Do przerwy różnica jeszcze wzrosła - 48:30.

W drugiej połowie Real dalej był wyraźnie słabszy od rywali i nie miał szans na odrobienie strat. Po trzech kwartach różnica na korzyść drużyny z Barcelony wynosiła aż 22 punkty. Ostatnia odsłona była jedynie oczekiwaniem na zakończenie meczu i początkiem celebracji przez koszykarzy z Katalonii. Barca wygrała mecz 92:73 i w serii finałowej pewnie triumfowała 2:0. MVP finałów został Nikola Mirotić, który w Palau Blaugrana rzucił aż 27 punktów.

Barcelona zdobyła mistrzostwo po siedmiu latach i już w pierwszym sezonie po przyjściu trenera Sarunasa Jasikewiciusa. Do triumfu finalistów Euroligi w rozgrywkach krajowych przyczynił się także Pau Gasol, który wrócił do stolicy Katalonii po bardzo długiej przerwie. W sezonie zasadniczym dominował Real, a Barca była na drugim miejscu. W decydującej rozgrywce lepsza okazała się drużyna z Barcelony. Real przegrał w całym sezonie tylko pięć meczów, z czego aż trzy z Barceloną, a dodatkowo trzy w czterech ostatnich meczach całej ligi.

Barcelona - Real Madryt 92:73 (26:15, 22:15, 29:25, 15:18) 2:0 w serii i mistrzostwo