EURO 2020: Rosja skromnie ogrywa Finlandię

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 16.06.2021, 16:58

Pierwsze spotkanie 2. kolejki grupy B EURO 2020 pomiędzy Finlandią a Rosją zakończyło się zwycięstwem naszych sąsiadów. Po momentami ciekawym widowisku padł wynik 1:0.

Ostatni raz oba zespoły spotkały się podczas kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2010. W obu meczach Rosjanie triumfowali po 3:0. W tym meczu „Sborna” była również zdecydowanym faworytem. Na ich korzyść przemawiał również fakt, że w rankingu FIFA są na 38. lokacie, zaś ich przeciwnicy znajdują się na 54. pozycji.

Mecz rozpoczął się fantastycznie dla Finów, bowiem już w 3. minucie Joel Pohjanpalo wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Radość Skandynawów nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ sędzia po analizie VAR anulował gola z powodu spalonego. Sytuacja ta ewidentnie pobudziła Rosjan, którzy byli zdecydowanie aktywniejsi. Szczególnie wyróżniał się Artem Dzyuba, który jednak często dawał się łapać na spalonym. Kolejne minuty były zdecydowanie spokojniejsze, a na boisku zamiast ładnych akcji, częściej widzieliśmy naprawdę ostrą grę. Kiedy wydawało się, że w pierwszej połowie bramek już nie zobaczymy, w drugiej minucie doliczonego czasu gry Rosja zagrał efektowna akcję, Dzyuba szybko klepnął futbolówkę do Alekseia Miranchuka, a gracz włoskiej Atalanty pięknym, plasowanym strzałem pokonał Lukasa Hradecky’ego.

W drugich 45 minutach obraz gry uległ dość diametralnej zmianie. Finowie mocniej ruszyli do ataku i widać było, że bardzo chcieliby w tym meczu powalczyć przynajmniej o jeden punkt. Nie potrafili oni jednak znaleźć sposobu na pokonanie Matveya Safonova. Z biegiem czasu Rosja ponownie zaczęła dochodzić do głosu, jednak wynik nie uległ już zmianie i to Rosja triumfowało 1:0.

Wynik ten spowodował, że oba zespoły o ewentualny awans będą musiały walczyć w ostatniej kolejce fazy grupowej. Łatwiejsze zadanie będą mieli Rosjanie, którzy zmierzą się z Danią. Finów czeka zaś bardzo trudne spotkanie z mocną Belgią.

Finlandia – Rosja 0:1 (0:1)

Bramki: 45+2’ Miranchuk

Finlandia: Hradecky – O’Shaughnessy, Arajuuri, Toivio (85’ Jensen) – Uronen, Kamara, Lod, Schuller (67’ Kauko), Raitala (75’ Soiri) – Pohjanpalo, Pukki (75’ Lappalainen)

Rosja: Safanov – Kuzyaev, Dzhikiya, Diveev, Fernandes (26’ Karavaev) – Ozdoev (61’ Zhemaletdinov), Barinov, Zobnin – Golovin, Miranchuk (85’ Mukhin) – Dzyuba (85’ Sobolev)

Żółte kartki: 22’ Kamara, 90’ O’Shaughnessy – 27’ Barinov, 34’ Ozdoev, 88’ Dzhikiya

Sędzia: Danny Makkelie