EURO 2020: Ukraina triumfuje zgodnie z przewidywaniami
Wikimedia

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 17.06.2021, 16:52

Pierwsze spotkanie 2. kolejki grupy C EURO 2020 pomiędzy Ukrainą a Macedonią Północną zakończyło się zwycięstwem naszych sąsiadów. Po golach Yarmolenko i Yaremchuka dla Ukrainy i trafieniu Alioskiego dla ekipy z Bałkanów padł wynik 2:1.

Ostatni raz oba zespoły spotkały się podczas kwalifikacji do EURO 2016. W pierwszym meczu Ukraina triumfowała 1:0, zaś w rewanżu byli górą 2:0. W tym meczu „Żółto-Błękitni” byli również zdecydowanym faworytem. Na ich korzyść przemawiał również fakt, że w rankingu FIFA są na 24. lokacie, zaś ich przeciwnicy znajdują się na 62. pozycji.

Już od początku meczu to, zgodnie z oczekiwaniami wszystkich, Ukraina miała przewagę i w pełni kontrolował mecz. Potwierdzili to oni w 29. minucie, kiedy Andriy Yarmolenko dopadł do bezpańskiej piłki w polu karnym i pewnie wpakował ją do siatki. Pięć minut później mieliśmy już wynik 2:0. Ponownie jedną z głównych roli odegrał Yarmolenko, który podał futbolówkę do Romana Yaremchuka, a ten mocnym strzałem pokonał Stole’a Dimietrievskiego.

W drugich 45 minut obraz gry wyglądał już inaczej. Ukraińcy cofnęli się do defensywy, a Macedończycy byli bardzo zdeterminowani by zdobyć kontaktową bramkę. W 57. minucie w końcu dopięli swego. Po dobitce z rzutu karnego Ezgjana Alioskiego rezultat meczu zmienił się na 2:1. Ekipa z Bałkanów dalej napierała na bramkę naszych wschodnich sąsiadów, jednak nie potrafili zdobyć jeszcze jednej bramki. Końcowe minuty meczu ponownie należały do Ukrainy, która kilka razy była blisko gola. W 84. minucie byli najbliżej trafienia, ale strzał z rzutu karnego Rusłana Malinovskiyego fenomenalnie wybronił golkiper Macedonii Północnej. Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie i to Ukraina triumfowała 2:1.

Wynik ten spowodował, że Macedonia Północna najprawdopodobniej pożegna się z mistrzostwa już po fazie grupowej, bowiem ciągle mają 0 „oczek” na koncie, a w ostatnim meczu grupowym spotkają się z faworyzowaną Holandią. Ukraina z kolei o bezpośredni awans powalczy Z Austrią, z którą spotka się bezpośrednio już 21 czerwca.

Ukraina – Macedonia Północna 2:1 (2:0)

Bramki: 29’ Yarmolenko, 34’ Yaremchuk – 57’ Alioski

Ukraina: Bushchan – Mykolenko, Matviyenko, Zabarnyi, Karavaev – Zinchenko, Stepanenko, Shaparenko (78’ Sydorchuk) – Malinovskyi (90+2' Sobol), Yaremchuk (70’ Besiedin), Yarmolenko (70’ Tsygankov)

Macedonia Północna: Dimitrievski – Musliu, Velkovski (85’ Trickovski), Ristovski – Alioski, Spirovski (46’ Churlinov), Nikolov (46’ Trajkovski) – Elmas, Bardhi (77’ Avramovski), Ademi (85’ Ristevski) - Pandev

Żółte kartki: 43’ Shaparenko – 59’ Velkovski, 83’ Avramovski

Sędzia: Fernando Rapallini