Pływanie: Tarasiewicz bez kwalifikacji olimpijskiej na 10 kilometrów
Steven Fruitsmaak/Wikimedia Commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 19.06.2021, 20:26

Klaudia Tarasiewicz nie uzyskała kwalifikacji olimpijskiej uprawniającej jej do startu na igrzyskach w Tokio na dystansie 10 kilometrów. Podczas zawodów ostatniej szansy w Setubal Polka zajęła 27. lokatę.

Przed wyścigiem w Portugalii pewnym występu na igrzyskach było 10 zawodniczek, które były najlepsze na światowym czempionacie w 2019 roku. Do nich miało dołączyć dziewięć najszybszych pań oraz pięć najlepszych z poszczególnych kontynentów, które nie zajęły miejsca w pierwszej dziewiątce. Dodatkowo o jedno miejsce na igrzyskach walczyły także Japonki. Najszybsza z nich miała mieć zapewniony start w Tokio. Na starcie zawodów w Setubal stanęło 47 zawodniczek. Ostatecznie do mety z przodu dopłynęła czteroosobowa grupa, z której najszybsza była Anna Olasz. Węgierka 10 kilometrów przepłynęła w czasie 2:01:55. Dwie sekundy gorsza od Olasz była Paula Ruiz z Hiszpanii. Z kolei na trzeciej pozycji ze stratą trzech sekund rywalizację zakończyła Kate Sanderson, za którą dopłynęła Alice Dearing. Jedyna Polka w stawce Klaudia Tarasiewicz zajęła 27. miejsce. 17-latka do zwyciężczyni straciła nieco ponad siedem i pół minuty. Jedną z zasad było także to, że w tych zawodach każdy kraj mógł wywalczyć tylko jedno miejsce na igrzyska. W ten sposób do Tokio nie pojedzie Maria de Valdez z Hiszpanii, która zajęła szóste miejsce. Według tej reguły kwalifikację olimpijską zdobyła kolejna zawodniczka poza najlepszą dziewiątką. Przez to, że w rywalizacji nie wzięła udziału żadna zawodniczka z Oceanii kwalifikację olimpijską uzyskiwała także dziesiąta pływaczka z najlepszym czasem.