EURO 2020: MAMY TO! Polska zremisowała z Hiszpanią!

• Data publikacji: 19.06.2021, 22:53

W sobotę, 19 czerwca, reprezentacja Polski zagrała swój drugi mecz na EURO 2020 i w Sewilli rywalizowała z reprezentacją Hiszpanii. W spotkaniu padł remis 1:1. Bramkę dla naszej drużyny zdobył Robert Lewandowski. Dzięki temu remisowi Polacy zachowali szansę na awans do 1/8 finału EURO 2020!

Polacy w swoim pierwszym spotkaniu na Mistrzostwach Europy niespodziewanie przegrali ze Słowakami 1:2, przez co mocno skomplikowali sobie drogę do 1/8 finału EURO 2020. Hiszpanie natomiast w premierowym starciu zremisowali 0:0 ze Szwedami. Ze względu na piątkową wygraną Szwecji ze Słowacją "biało-czerwoni" chcąc jeszcze marzyć o wyjściu z grupy, musieli chociaż zremisować z Hiszpanami. Już w 2. minucie Polacy weszli w pole karne Hiszpanów, gdzie upadł Piotr Zieliński, jednak sędzia zdecydowanie pokazał, że absolutnie nie ma mowy o rzucie karnym. W 6. minucie nasi reprezentanci ponownie wyprowadzili atak, a na strzał z daleka zdecydował się Mateusz Klich, ale jego silne uderzenie przeleciało tuż nad poprzeczką.

Hiszpanie pierwszy strzał oddali w 10. minucie, kiedy to po błędzie Kamila Jóźwiaka piłkę przejął Dani Olmo i uderzył z rogu pola karnego, ale pewną interwencję zaliczył Wojciech Szczęsny. Po początkowym dość wyrównanym posiadaniu piłki z czasem Hiszpanie zaczęli mieć zdecydowaną przewagę w tym elemencie. W 19. minucie po rzucie rożnym Hiszpanów Polacy wyprowadzili kontratak. Jeszcze na naszej połowie piłkę dostał Robert Lewandowski i ruszył w kierunku bramki strzeżonej przez Unaia Simona, ale niedaleko przed polem karnym powstrzymali go Jordi Alba i Marcos Llorente. W 25. minucie podanie tuż przed bramkę otrzymał Alvaro Morata i umieścił piłkę w siatce. Początkowo sędzia nie uznał bramki ze względu na spalonego, jednak po analizie VAR Daniele Orsato uznał bramkę Moraty.

W 32. minucie po faulu Kamila Glika reprezentacja Hiszpanii otrzymała rzut wolny tuż sprzed linii pola karnego. Do piłki podszedł Gerard Moreno, ale jego strzał minął lewy słupek o centymetry. Po chwili świetną akcję wyprowadzili Polacy, a przede wszystkim Robert Lewandowski, który pognał z piłką w pole karne rywali, dośrodkował piłkę do Karola Świderskiego, a ten minimalnie przestrzelił. W 42. minucie Świderski otrzymał piłkę przed polem karny i zdecydował się na płaski strzał, ale futbolówka odbiła się od lewego słupka i trafiła prosto pod nogi "Lewego", który stanął oko w oko z bramkarzem, ale ten obronił jego strzał. To powinna być bramka dla Polski! Chwilę później atak wyprowadzili Hiszpanie, ale strzał Gerarda Moreno uderzył tylko w boczną siatkę. Do końca pierwszej połowy nie wydarzyło się już nic więcej.

Druga połowa zaczęła się od wyrównanej gry. W 54. minucie Kamil Jóźwiak dostał piłkę na prawej stronie i dośrodkował w pole karne, a tam fenomenalnie do piłki wyskoczył Robert Lewandowski i strzałem głową pokonał Simona! W 56. minucie Jakub Moder stanął na stopie Alvaro Moraty, przez co po analizie VAR Daniele Orsato podyktował rzut karny. Na szczęście Gerard Moreno trafił w słupek, a dobitka Moraty przeleciała obok bramki! Wielkie szczęście Polaków! W 65. minucie Alvaro Morata dostał podanie w pole karne i z rogu pola karnego uderzył na bramkę, ale końcem ręki odbił Wojciech Szczęsny i Hiszpanie otrzymali rzut rożny, jednak nie potrafili jego wykorzystać.

W 77. minucie Polacy mieli okazję do wyprowadzenia zabójczej kontry. Robert Lewandowski wywalczył piłkę w środku boiska, odegrał ją do wybiegającego Przemysława Frankowskiego, ten już w polu karny próbował podać do naszego kapitana, ale piłka odbiła się od obrońcy reprezentacji Hiszpanii i jeszcze trafiła we Frankowskiego, przez co Polacy nie mieli nawet rzutu rożnego. Od 78. do 80. minuty trwało prawdziwe oblężenie bramki Polaków, które na szczęście zakończyło się dobrą interwencją Szczęsnego. Pięć minut później ponownie zrobiło się niezwykle groźnie pod naszą bramką, ale ponownie Szczęsny zachował się genialnie i zatrzymał strzał Moraty z około czterech metrów!

Do końca meczu nie wydarzyło się już nic więcej. Dzięki remisowi Polacy w środę zagrają ze Szwecją o awans do 1/8 finału EURO 2020.

Hiszpania - Polska 1:1 (1:0)
Bramki: 25' Morata - 54' Lewandowski

Hiszpania: Simon - Alba, P. Torres, Laporte, Llorente - Pedri, Rodri, Koke (68' Sarabia) - Olmo (62' F. Torres), Morata (87' Oyarzabal), Moreno (68' Ruiz)
Polska: Szczęsny - Bednarek (85' Dawidowicz), Glik, Bereszyński - Puchacz, Klich (55' Kozłowski), Moder (85' Linetty), Jóźwiak - Zieliński, Świderski (67' Frankowski) - Lewandowski
Żółte kartki: 81' P. Torres, 90+5' Rodri - 36' Klich, 57' Moder, 59' Jóźwiak, 90+3' Lewandowski
Sędzia: Daniele Orsato (Włochy)