MotoGP: długo wyczekiwany triumf Marca Marqueza

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 20.06.2021, 15:03

Marc Marquez odniósł zwycięstwo w Grand Prix Niemiec na torze Sachsenring. Hiszpan na mecie wyprzedził Miguela Oliveirę i Fabio Quartararo.

Po raz drugi w historii dwóch Francuzów zajęło dwie pierwsze lokaty w kwalifikacjach MotoGP. Podobnie jak rok temu w Brnie dokonali tego Johann Zarco i Fabio Quartararo. Pierwszą linię uzupełniał Aleix Espargaro. Hiszpan wywalczył pierwszy rząd dla Aprilii po raz pierwszy od 2000 roku.

Najlepiej ze startu zabrał się Aleix Espargaro. Hiszpana na drugim okrążeniu zdetronizował Marc Marquez. Hiszpanie pociągnęli za sobą dużą grupę zawodników. Podczas jazdy na 10. kółku na torze pojawiły się białe flagi z czerwonym krzyżem, oznaczające deszcz i możliwość zmiany motocykla na ten z oponami typu wet. Zamieszanie wykorzystał Marquez, który odjechał rywalom. Opady okazały się krótkotrwałe i mało intensywne. Na drugą lokatę przebił się Miguel Oliveira. Portugalczyk wypracował sobie komfortową przewagę nad resztą grupy. Z czasem kierowca KTM-a zaczął doganiać lidera wyścigu. Różnica między nimi zatrzymała się na jednej sekundzie i Oliveira zwolnił tempo, by bezpiecznie dowieźć 20 punktów. Tym samym to motocyklista Repsol Hondy triumfował w Grand Prix Niemiec. Hiszpan wygrał po 581. dniach i pierwszego miejsca w Walencji. Marquez wygrał na torze Sachsenring już po raz ósmy. Uzupełniający podium Quartararo powiększył przewagę nad Zarco w klasyfikacji generalnej do 22. punktów. Za tydzień rywalizacja najszybszych motocyklistów przeniesie się do Holandii, gdzie zawodnicy zmierzą się na torze Assen.