Kolarstwo szosowe - MP: Maciej Paterski mistrzem Polski ze startu wspólnego
Krzysztof Gostomczyk / Poinformowani.pl

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 20.06.2021, 16:54

Maciej Paterski został mistrzem Polski elity w wyścigu ze startu wspólnego. Srebrny medal powędrował do Alana Banaszka, a brązowy do Łukasza Owsiana. Dziś poznaliśmy również rozstrzygnięcia w wyścigach juniorek oraz w kategorii U23.

Dzień rozpoczęliśmy od wyścigu ze startu wspólnego juniorek. Na starcie liczącej 79 kilometrów trasy stanęło 49 kolarek. Przez cały wyścig nie udało się utworzyć żadnego odjazdu, a więc o mistrzostwie Polski zadecydował finisz z peletonu. Ten padł łupem Olgi Wankiewicz (UKS Copernicus-SMS Toruń CCC). Tuż za jej plecami finiszowała Tamara Szalińska cz(UKS Mróz TFP Jedynka Kórnik), a brązowy medal przypadł w udziale Mai Trackiej (ALKS Stal Grudziądz Ocetix Iglotex). Warto wspomnieć, że Olga Wankiewicz zdobyła już trzy dni temu srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas juniorek.

1. Olga Wankiewicz (UKS Copernicus-SMS Toruń CCC)

2. Tamara Szalińska (UKS Mróz TFP Jedynka Kórnik)

3. Maja Tracka (ALKS Stal Grudziądz Ocetix Iglotex)

4. Maja Wróblewska (KK Ziemia Darłowska)

5. Agata Kowalska (UKS Copernicus-SMS Toruń CCC)

Po zakończeniu ścigania juniorek na starcie stanęła elita mężczyzn. Kolarze mieli do pokonania 187 kilometrów, na które składały się jedna duża oraz pięć małych pętli. Bardziej szczegółowo o trasie tegorocznych Mistrzostw pisaliśmy [TUTAJ]. Na starcie stanęło 129 zawodników. Na pierwszej rundzie od peletonu oderwała się 15-osobowa grupka uciekinierów, która - jak się później okazało - odjechała na dobre. Każde okrążenie uszczuplało jednak ucieczkę. 15 kilometrów przed metą na czele pozostała jedynie czwórka w składzie: Michał Gołaś (INEOS Grenadiers), Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic) oraz Maciej Paterski (Voster ATS Team). Jasnym stało się, że nowy Mistrz Polski jedzie w pierwszej grupie. Finisz padł łupem Macieja Paterskiego, który wyprzedził Alana Banaszka oraz Łukasza Owsiana. Na czwartym miejscu wyścig zakończył Michał Gołaś, którego z rozgrywki sprinterskiej wyeliminował defekt. Dla Paterskiego jest to pierwszy tytuł Mistrza Polski w karierze.

1. Maciej Paterski (Voster ATS Team)

2. Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski)

3. Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic)

4. Michał Gołaś (Ineos Grenadiers)

5. Adrian Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski)

Mistrzem Polski w kategorii U23 został Mateusz Kostański (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), srebro zdobył Marcin Zarębski (TC Chrobry Scott Głogów), a podium zamknął Karol Wawrzyniak (KS Pogoń Mostostal Puławy).

1. Mateusz Kostański (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne)

2. Marcin Zarębski (TC Chrobry Scott Głogów)