EURO 2020: Włosi z kompletem zwycięstw po fazie grupowej
Biser Todorov/wikimedia commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 20.06.2021, 19:50

W ostatnim spotkaniu grupy A naprzeciwko siebie stanęły reprezentacje Włoch oraz Walii. W starciu na Stadio Olimpico lepiej zaprezentowali się podopieczni Roberto Manciniego, którzy wygrali 1:0 i z kompletem zwycięstw przeszli do 1/8 finału turnieju. Za to reprezentacja Walii pomimo porażki także wyszła z grupy.

Oczywiście przed spotkaniem faworytem byli gospodarze, którzy w dwóch pierwszych meczach pewnie pokonali Turcję i Szwajcarię. Natomiast nie mogli lekceważyć Walijczyków. Oni z kolei po remisie ze Szwajcarami, w przekonującym stylu wygrali z Turcją 2:0, co dawało im już prawie pewny awans do 1/8 finału rozgrywek.

Początek rywalizacji po obu stronach nie należał do najlepszych. Przewagę mieli Włosi, którzy próbowali przebić się przez walijską defensywę, lecz bezskutecznie. Gospodarze pierwszy raz zagrozili bramce rywali w 17. minucie, gdy szczęścia z daleka szukał Rafael Toloi, ale jego próbę pewnie obronił Danny Ward. Dziesięć minut później szansę na gola mieli Walijczycy. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzał głową oddał Chris Gunter. Na nieszczęście walijskiego obrońcy piłka przeleciała tuż nad bramką. Chwilę później zagrożenie stworzyli Włosi. Strzał Federico Chiesy z bliskiej odległości zablokował Ethan Ampadu. Podopiecznym Roberto Manciniego walijską obronę udało przełamać się w 39. minucie. Po wrzutce Marco Verrattiego z rzutu wolnego strzał z woleja oddał Matteo Pessina, który pokonał Danny'ego Warda. Do końca pierwszej połowy już nie oglądaliśmy groźnych sytuacji i ta zakończyła się prowadzeniem Włochów 1:0.

Kilka minut po przerwie bardzo groźny strzał z rzutu wolnego oddał Federico Bernardeschi, ale piłka odbiła się od słupka. Z kolei chwilę później sytuacja dla Walijczyków stała się zła. Za ostry faul na Bernardeschim czerwoną kartkę zobaczył Ethan Ampadu. W 65. minucie niezłą interwencją po strzale Chiesy popisał się Danny Ward. Kwadrans przed ostatnim gwizdkiem bardzo dobrą sytuację do strzelenia bramki miał Gareth Bale, ale źle uderzył piłkę z woleja i piłka przeleciała nad bramką.

Do końca spotkania żadna z drużyn nie wypracowała sobie klarownej sytuacji strzeleckiej i mecz zakończył się wygraną Włochów 1:0. Tym samym gospodarze turnieju fazę grupową zakończyli z kompletem zwycięstw. Natomiast Walijczycy pomimo porażki także zagrają w 1/8 finału.

Włochy - Walia 1:0 (1:0)

Bramki: 39' Pessina

Włochy: Donnarumma (89' Sirigu) - Toloi, Bonucci (46' Acerbi), Bastoni, Emerson - Pessina (87' Castrovilli), Jorginho (75' Christante), Verratti - Chiesa, Belotti, Bernardeschi (75' Raspadori)

Walia: Ward - Gunter, Rodon, Ampadu - Roberts, Allen (86' Levitt), Morrell (60' Moore), Williams (86' Davies) - Bale (86' Brooks), Ramsey, James (74' Wilson)

Żółte kartki: 80' Pessina - 51' Allen, 80' Gunter

Czerwone kartki:  55' Ampadu

Sędzia: Ovidiu Hategan