Pływanie: Chmielewski bez awansu do Tokio w maratonie pływackim
Mauricio V. Genta/Wikimedia Commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 20.06.2021, 20:31

Krzysztof Chmielewski pomimo dobrego początku nie zdołał uzyskać kwalifikacji olimpijskiej w maratonie pływackim. Ostatecznie Polak zajął 33. miejsce.

W rywalizacji mężczyzn zasady kwalifikacji były takie same jak u kobiet. Oznaczało to, że przed zawodami w Portugalii pewnym występu w Tokio było 10 najlepszych pływaków podczas mistrzostw świata w 2019 roku. Do nich miała dołączyć dziewięciu najszybszych zawodników w Setubal oraz piątka najlepszych z poszczególnych kontynentów. Jednak w przypadku, gdy zawodnik z Oceanii znajdował się w pierwszej dziewiątce, to wtedy kwalifikację uzyskiwał także 10 najszybszy zawodnik, ponieważ Oceania mogła liczyć tylko na jedną przepustkę na igrzyska. Dodatkowo o kwalifikację olimpijską walczyli Japończycy. Jako gospodarz igrzysk mają prawo wywalczyć jednego zawodnika, co oznaczało, że najszybszy Japończyk w Setubal wystąpi w Tokio.

W zawodach brał udział jeden reprezentant Polski. Na początku rywalizacji Krzysztof Chmielewski bardzo dobrze się spisywał. Po pierwszym okrążeniu zajmował trzecią lokatę, a po drugim siódmą. Jednak w czołówce był bardzo duży ścisk, ponieważ po drugim kółku w 20 sekundach mieściło się aż 36 pływaków. Z kolei na trzeciej pętli na czoło rywalizacji wyszedł Takeshi Toyoda, który miał nieco ponad 15 sekund przewagi nad resztą stawki. Po tym kółku Chmielewski utrzymał siódmą pozycję. Niestety na ostatnim okrążeniu Polak mocno osłabł i spadł na 38. pozycję, tracąc ponad minutę do Toyody. W ostatecznym rozrachunku Krzysztof Chmielewski zajął 33. miejsce z ponad trzema minutami straty. W całych zawodach triumfował za to Hector Pardoe z Wielkiej Brytanii. Drugą lokatę zajął Athanasios Kynigakis z Grecji. Tylko dwie sekundy gorszy od Pardoe był jego rodak Tobias Robinson, ale on nie pojedzie na igrzyska, ponieważ każda startująca reprezentacja mogła wywalczyć tylko jedną kwalifikację. Prowadzący przez długi czas Takeshi Toyoda na ostatnim okrążeniu mocno osłabł i dopłynął do mety na 23. miejscu. Spowodowało to, że Toyoda nie wystąpi na igrzyskach, ponieważ na szóstej lokacie rywalizację zakończył jego rodak Taishin Minamide.