EURO 2020: Austria pokonała Ukrainę i ma pewny awans do 1/8
Steindy/Wikimedia Commons

• Data publikacji: 21.06.2021, 19:52

W poniedziałek, 21 czerwca, swoje ostatnie mecze rozgrywała grupa C. Na Arenie Nationala w Bukareszcie rywalizowały reprezentacje Ukrainy i Austrii. Spotkanie zakończyło się wygraną Austrii 1:0. Zwycięską bramkę zdobył Christoper Baumgartner.

Obydwie drużyny po dwóch spotkaniach miały na swoim koncie po 3 punkty. Zarówno Ukraińcy jak i Austriacy wygrali swoje mecze z Macedonią Północą, a przegrali z Holandią. Przed meczem na 2. miejscu w grupie C znajdowała się drużyna naszych wschodnich sąsiadów, gdyż strzeliła o jedną bramkę od Austriaków więcej na tym turnieju. Oznaczało to, że podopieczni Franco Fody musieli wygrać, aby wskoczyć na drugą lokatę i być pewnym awansu do 1/8 finału. W pierwszych dwóch minutach teoretyczni goście dosyć mocno ruszyli pod bramkę rywali. Wywalczyli nawet dwa rzuty rożne, ale nie byli w stanie zrobić z nich pożytku. W kolejnych minutach spotkanie się uspokoiło.

W 15. minucie Marko Arnautovic próbował zdobyć bramkę z ok. 25 metrów, ale jego strzał zablokowali Ukraińcy, a Austriacy wywalczyli rzut rożny, ale nie zdołali go wykorzystać. W 21. minucie Austriacy wykonywali kolejny rzut rożny. Perfekcyjne dośrodkowanie wykonał David Alaba, a do piłki wyskoczył Christoph Baumgartner i umieścił ją w siatce. Po utracie gola do ataku ruszyła reprezentacja Ukrainy. Podopieczni Andrieya Shevchenko w krótkim czasie stworzyli sobie kilka okazji, a najlepszą mieli w 29. minucie. Z lewej strony pola karnego udezał Mykola Shaparenko, ale jego strzał obronił Daniel Bachmann. Do odbitej piłki ruszył jeszcze Andriy Yarmolenko, ale nie trafił w futbolówkę. Gdyby jednak Yarmolenko trafił w piłkę to ta z pewnością znalazła by się w siatce, gdyż miał przed sobą pustą bramkę.

W 33. minucie boisko opuścił strzelec bramki, Christoph Baumgartner, który nabawił się kontuzji po starciu z jednym z graczy austriackich. W jego miejscu pojawił się Alessandro Shopf. Od tego momentu zaczęła się dominacja reprezentacji Austrii i ilka minut później Konrad Laimer przejął piłkę w polu karnym i huknął w kierunku prawej strony bramki, ale jego uderzenie zablokował Georgi Bushchan. W 42. minucie kolejną świetną okazję miał Marko Arnautovic, który otrzymał płaską centrę z prawej strony boiska. Zawodnik Shanghai Port powinien był tylko skierować piłkę do siatki z ok. 11 metrów, jednak fatalnie przestrzelił i futbolówka przeleciała obok lewego słupka. Tuż przed gwizdkiem końcem 1. połowy okazję miał jeszcze Stefan Lainer, który uderzał z rogu pola karnego, ale jego strzał przeleciał wysoko nad bramką.

Początek drugiej części spotkania był dosyć wyrównany. Obydwa zespoły starały się stwarzać sytuację i szukały strzałów. W 59. minucie świetnie prawą stroną ruszył Konrad Laimer. Wystarczyło tylko, aby dograł on piłkę na środek pola karnego do Arnautovica, a ten umieściłby ją w bramce, ale podanie Laimera było fatalne i trafiło za plecy Arnautovica, a futbolówkę przejęli Ukraińcy. Chwilę później podopieczni Shevchenki wykonywali rzut wolny. Po wrzutce w pole karne piłka przeleciała tuż nad głową Ukraińców, ale głową trafił w nią Stefan Lainer i tylko dzięki świetnemu refleksowi Bachmanna nie zaliczył trafienia samobójczego. Po chwili nasi wschodni sąsiedzi wykonywali rzut rożny, po którym reklamowi sędziemu zagranie ręką w polu karnym jednego z rywali, jednak arbiter nie zdecydował się podyktować karnego.

W kolejnych minutach na placu gry nie działo się nic wielkiego, a dziwiła przede wszystkim bierność reprezentacji Ukrainy. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do 87. minuty, kiedy to z piłką w pole karne wparował Roman Yaremchuk. Ukrainiec znalazł się w niezłej sytuacji, ale jego strzał przeleciał obok lewego słupka. Do końca meczu nic więcej się już nie wydarzyło. Austriacy dzięki wygranej awansowali na drugie miejsce w tabeli grupy C i są pewni gry w 1/8 finału, gdzie zmierzą się z reprezentacją Włoch. Natomiast Ukraińcy muszą czekać na ostatecznie wyniki innych meczów, gdyż mają szanse na awans jako jedna z czterech drużyn, która zajęła 3. miejsce w swojej grupie.

Ukraina - Austria 0:1 (0:1)
Bramki: 21' Baumgartner
Ukraina: Bushchan - Mykolenko (85' Besiedin), Matviienko, Zabarnyi, Karavaev - Sydorchuk - Malinovsky (46' Tsygankov), Zinchenko, Shaparenko (68' Marlos), Yarmolenko - Yaremchuk
Austria: Bachmann - Alaba, Hinteregger, Dragovic, Lainer - Grillitsch, Laimer (72' Ilsanker), Schlager - Sabitzer, Baumgartner (33' Schopf) - Arnautovic (90' Kalajdzic)