Skoki do wody - MEJ: Emilia Witek z 15. miejscem
Sandro Halank/Wikimedia Commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 22.06.2021, 21:30

W chorwackiej Rijece rozpoczęły się mistrzostwa Europy juniorów w skokach do wody. W kategorii B juniorek na trampolinie trzymetrowej Emilia Witek zajęła 15. miejsce.

W poniedziałek na otwarcie mistrzostw odbył się tzw. "Jump Event". Polska startowała w składzie: Aleksandra Błażowska, Eryk Dróżdż, Maksymilian Samoniewicz oraz Filip Jachim. Ostatecznie nasza kadra zajęła 10. miejsce z blisko 220 punktami. Złoty medal powędrował do reprezentacji Ukrainy. Drugie miejsce zajęły Niemcy, a trzecie Rosja.

Z kolei dziś rozpoczęły się zmagania indywidualnie. W kategorii B, czyli zawodniczek z roczników 2005, 2006 oraz 2007 w eliminacjach na trampolinie trzymetrowej wystartowała Emilia Witek. Polka najlepsze oceny od sędziów otrzymała za wykonanie 1 1/2 salta w przód z 1 śrubą w pozycji dowolnej. Jednak najwyższą liczbę punktów dostała za zaprezentowanie 2 1/2 salta delfina w pozycji kucznej. Łącznie więcej punktów otrzymała za ten skok, ponieważ posiadał wyższy stopień trudności. Na nieszczęście Witek, te niezłe próby nie wystarczyły jej do awansu do finału. Po ośmiu skokach Polka zajęła ostatecznie 15. lokatę. Do występu w ścisłym finale zabrakło jej niespełna pięć punktów. Za to w nim najlepsza była Elisa Pizzini, która zdołała utrzymać przewagę z eliminacji. Warto zaznaczyć, że na mistrzostwa Europy juniorów zasady w zawodach indywidualnych są inne niż na pozostałych imprezach mistrzowskich. Do finału zawodniczki przechodzą z punktami, które otrzymały za pięć pierwszych skoków z eliminacji. W ten sposób Pizzini na początku finału, w którym wykonywane są trzy skoki miała 202,60 punktu, a rywalizację zakończyła z wynikiem 363,30 punktu. Srebrny medal wywalczyła czwarta w eliminacjach Erika Sazonowa. Z kolei na najniższym stopniu podium uplasowała się Tilly Brown.

Dziś rozdano także medale juniorom z kategorii B. Oni rywalizowali na trampolinie jednometrowej. Tutaj podobnie jak u juniorek skoczkowie do finału wchodzili z punktami za pięć pierwszych skoków z eliminacji. Jednak juniorzy w finale wykonywali cztery próby. W nim bardzo dobrze spisał się Matteo Cafiero. Włoch w ostatecznej rozgrywce zaprezentował między innymi 2 1/2 salta w przód w pozycji łamanej oraz 1 1/2 salta delfina w pozycji łamanej. Świetne wykonanie tych prób dało mu złoty medal. Na podium znaleźli się jeszcze Pau Comas Morera oraz Matteo Santoro.

Na koniec drugiego dnia zmagań odbył się konkurs synchroniczny na trampolinie trzymetrowej w mieszanej kategorii A/B juniorek. Tutaj nie było już żadnych kombinacji i wygrała po prostu para z najwyższą liczbą punktów za pięć skoków. I ową liczbę oczek zdobyła rosyjska para Juliana Kliujewa/Eliwazeta Kuzina. Zawodniczki zdobycie złota przypieczętowały wykonaniem 2 1/2 salta w przód z 1 śrubą w pozycji łamanej. Z ponad 18-punktową stratą do Rosjanek srebrny medal wywalczyły Elisa Pizzini i Rebecca Curti. Z kolei na najniższym stopniu podium uplasowały się Valeria Antolino Pacheco oraz Lucia Gabino Lopez.