Tenis stołowy - ME: zmienne szczęście biało-czerwonych

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 22.06.2021, 23:30

Samuel Kulczycki wywalczył awans do turnieju głównego mistrzostw Europy w tenisie stołowym, które dziś rozpoczęły się w Warszawie. Ze zmaganiami pożegnali się już inni singliści rywalizujący w eliminacjach - Maciej Kubik i Miłosz Redzimski. Wśród singlistek blisko awansu jest Katarzyna Grzybowska-Franc, która ma na swoim koncie dwa zwycięstwa.

Sukcesem zakończyły się eliminacje dla Samuela Kulczyckiego. Aktualny mistrz Polski wygrał 3:0 z Serbem Dimitrije Levajacem i przegrał 1:3 z Anglikiem Samuelem Walkerem. Awans zapewniło mu zwycięstwo Levajaca 3:2 w bezpośrednim pojedynku z Walkerem. Dzięki korzystnemu bilansowi setów Kulczycki wygrał grupę nr 4 i wywalczył awans do głównej drabinki zawodów.

Samuel Walker (Anglia) – Samuel Kulczycki (Polska) 3:1 (11:9, 5:11, 11:9, 11:7)
Samuel Kulczycki (Polska) – Dimitrije Levajac (Serbia) 3:0 (11:7, 11:9, 11:3)

Tyle szczęścia nie miał Miłosz Redzimski. 14-letni debiutant w 21. grupie zanotował dwa zwycięstwa i jedną porażkę. Szczególnie za spory sukces należy uznać triumf w meczu z dwukrotnym mistrzem Europy juniorów Grekiem Ioannisem Sgouropoulosem. O braku awansu do turnieju głównego przesądziło przegrane spotkanie z Białorusinem Aliaksandrem Khaninem.

Aleksandr Khanin (Białoruś) – Miłosz Redzimski (Polska) 3:0 (11:7, 11:9, 11:7)
Batuhan Ulucak (Turcja) – Miłosz Redzimski (Polska) 1:3 (7:11, 13:11, 9:11, 7:11)
Ioannis Sgouropoulos (Grecja) – Miłosz Redzimski (Polska) 2:3 (6:11, 12:10, 11:4, 9:11, 5:11)

O sporym pechu może mówić Maciej Kubik, który zmagania rozpoczął od zwycięstwa 3:1 ze Słoweńcem Peterem Hribarem. Niezwykle dramatyczny przebieg miał jego drugi pojedynek - z Włochem Niagolem Stoyanovem. Kubik prowadził 2:0 w setach i miał dwa meczbole przy stanie 10:8 w trzeciej partii. W czwartym secie Kubik również nie wykorzystał piłki meczowej przy stanie 11:10 i ostatecznie Stoyanov doprowadził do decydującej odsłony. Kubik rozpoczął bardzo dobrze od czteropunktowego prowadzenia. Doświadczony Włoch nie poddał się i zdołał przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Polak nie stracił jeszcze szansy na udział w turnieju głównym. Jutro czeka go spotkanie barażowe.

Niagol Stoyanov (Włochy) – Maciej Kubik (Polska) 3:2 (8:11, 5:11, 12:10, 15:13, 11:9)
Peter Hribar (Słowenia) – Maciej Kubik (Polska) 1:3 (3:11, 12:10, 6:11, 10:12)

Udany dzień ma za sobą Katarzyna Grzybowska-Franc. Brązowa medalistka sprzed trzech lat wygrała przekonująco dwa spotkania - po 3:1 z Brytyjką Charlotte Bardsley i Węgierką Bernadett Balint. Jutro rozegra mecz z Mołdawianką Alexandrą Chiriacovą.

Katarzyna Grzybowska-Franc (Polska) – Charlotte Bardsley (Anglia) 3:1 (11:3, 11:9, 8:11, 11:5)
Katarzyna Grzybowska-Franc (Polska) – Bernadett Balint (Wegry) 3:1 (8:11, 11:8, 11:8, 11:3)

Blisko triumfu w grupie 9. jest również Katarzyna Węgrzyn, która pokonała dziś 3:1 Turczynkę Ozge Yilmaz. Do sukcesu potrzebne jest jeszcze zwycięstwo z Chorwatką Haną Arapović. Ten mecz jutro o godz. 10:10.

Ozge Yilmaz (Turcja) – Katarzyna Węgrzyn (Polska) 1:3 (11:6, 3:11, 5:11, 7:11)

Cięższe zadanie czeka Annę Węgrzyn, która po pasjonującym pojedynku uległa Rumunce Adinie Diaconu. Zawodniczka KU AZS UE Wrocław momentami grała fantastycznie, czego efektem były wygrane dwie pierwsze partie. Później do głosu doszła utytułowana w rozgrywkach juniorskich Diaconu. Polka miała szansę na zamknięcie meczu w czwartym secie, którego przegrała po grze na przewagi. W piątej odsłonie nie była już w stanie nawiązać do wcześniejszej dyspozycji. Ostatecznie zdołała w niej wywalczyć jedynie cztery oczka.

Adina Diaconu (Rumunia) – Anna Węgrzyn (Polska) 3:2 (7:11, 9:11, 11:7, 12:10, 11:4)

Na eliminacjach udział w turnieju gry mieszanej zakończył duet Kulczycki/Bajor. Eksperymentalne zestawienie naszych reprezentantów niestety nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, bowiem nie nawiązali oni wyrównanego boju ze słoweńską parą Kozul/Strazar. Mecz zakończył się w trzech setach i to rywale biało-czerwonych zagrają jutro w pierwszej rundzie turnieju głównego.

Samuel Kulczycki/Natalia Bajor - Deni Kozul/Katarina Strazar (Słowenia) 0:3 (8:11, 8:11, 6:11)