Euro 2020: przekonująca wygrana Chorwatów
Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 22.06.2021, 22:52

Chorwacja pokonała w Glasgow Szkotów 3:1. Bramki dla gości strzelali Nikola Vlasić, Luka Modrić i Ivan Perisić. Honorowego gola zdobył Callum McGregor.

Mecz pomiędzy Chorwacją a Szkocją był spotkaniem dwóch drużyn zajmujących ostatnie miejsce w grupie D. Obie potrzebowały wygranej, aby awansować do 1/8 finału. Pierwszy raz gorąco zrobiło się w szóstej minucie pod bramką Dominika Livakovicia. Dośrodkowywał John McGinn, a niewiele zabrakło, by piłkę zdołał strącić Che Adams. Chorwaci odpowiedzieli w sposób najlepszy z możliwych. Pojedynek główkowy wygrał Ivan Perisić. Zgraną przez niego futbolówkę przejął Nikola Vlasić, który umieścił ją w bramce. Goście przejęli kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, dążąc do strzelenia kolejnego gola. Najgroźniej było po uderzeniach z dystansu Luki Modricia i Perisicia. Gdy wydawało się, że wicemistrzowie świata z 2018 roku zejdą do szatni ze skromnym prowadzeniem, wyrównującą bramkę zdobył Callum McGregor. Pomocnik zebrał piłkę przed polem karnym i precyzyjnym strzałem z daleka pokonał golkipera.

W 62. minucie kapitalnym uderzeniem zewnętrzną częścią stopy na prowadzenie wyprowadził swój zespół Luka Modrić. Gospodarze zaczęli prowadzić grę, lecz brakowało im klarownych sytuacji. Na domiar złego na dziesięć minut przed końcem na 3:1 trafił Perisić. Dwubramkowa zaliczka dawała Chorwatom drugie miejsce w tabeli, skąd zdetronizowali Czechów poprzez lepszy bilans bramkowy. Szkoci nie potrafili zdobyć kontaktowego gola i pożegnali się z turniejem.

Chorwacja - Szkocja: 3:1 (1:1)

Bramki: 17' Vlasić, 62' Modrić, 77' Perisić - 43' McGregor

Chorwacja: Livaković - Juranović, Lovren, Vida, Gvardiol (71' Barisić) - Kovacić, Brozović, Perisić (81' Rebić), Modrić, Vlasić (76' Ivanusec) - Petković (70' Kramarić)

Szkocja: Marshall - McTominay, Hanley (33' McKenna), Tierney - O'Donnell (84' Patterson), Armstrong (70' Fraser), McGinn, McGregor, Robertson - Dykes, Adams (84' Nisbet)

Żółte kartki: 26' Lovren - 34' McKenna

Sędzia: Fernando Rapallini