EURO 2020: Hiszpania gromi Słowację na pożegnanie fazy grupowej!
Александр Подгорчук / commons.wikimedia.org

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 23.06.2021, 20:00

Spotkanie 3. kolejki grupy E EURO 2020 pomiędzy Słowacją a Hiszpanią zakończyło się bardzo pewnym zwycięstwem Hiszpanii. Po samobójczych trafieniach Dubravki i Kucki oraz golach Laporte’a, Sarabii i Ferrana Torresa padł wynik 5:0.

Ostatni raz oba zespoły spotkały się w eliminacjach do EURO 2016. W pierwszym meczu to Słowacy zaskakująco wygrali 2:1, zaś w rewanżu Hiszpanie triumfowali 2:0.  W tym meczu jednak to „La Fura Roja” była również zdecydowanym faworytem. Na ich korzyść przemawiał również fakt, że w rankingu FIFA są na 6. lokacie, zaś ich przeciwnicy znajdują się na 36. pozycji.

Hiszpanie już od samego początku ruszyli mocno do ataku i widać było, że bardzo zależy im na zwycięstwie. Blisko trafienia był w 12. minucie Alvaro Morata, ale jego strzał obronił Martin Dubravka. Udało im się zdobyć gola dopiero w 30. minucie. Ponownie kluczową rolę odegrał Dubravka, ale tym razem nie był bohaterem, a antybohaterem, bowiem przy próbie interwencji skierował futbolówkę do własnej bramki. Hiszpanie atakowali dalej i w trzeciej minucie doliczonego czasu gry Aymeric Laporte uderzeniem głową podwyższył wynik rywalizacji na 2:0.

Drugie 45 minut rozpoczęły się dość wyrównanie, ale w 56. minucie ekipa z Półwyspu Iberyjskiego prowadziła już 3:0. Dośrodkowanie Jordiego Alby na gola pewnie zamienił Pablo Sarabia. Jedenaście minut później podopieczni Luisa Enrique prowadzili już 4:0. Ferran Torres, który pojawił się na boisku zaledwie kilkanaście sekund wcześniej, cudownym uderzeniem piętą wykończył świetną akcję zespołu „La Furia Roja”. „Sokoły” nie otrząsnęły się po stracie czwartej bramki, a w 71. minucie przegrywały już 5:0. Po wielkim zamieszaniu w polu karnym Juraj Kucka skierował piłkę do własnej siatki. Ostatecznie więcej bramek już nie zobaczyliśmy i to Hiszpanie triumfowali 5:0.

Wynik ten spowodował, że Hiszpania przypieczętowała awans do 1/8 finału EURO 2020, gdzie zmierzy się z ekipą Chorwacji. Słowacja z kolei, pomimo trzeciego miejsca w grupie, zakończyła już udział w tegorocznym czempionacie, który jednak kończy z dorobkiem trzech „oczek”, co jest dla naszych południowych sąsiadów i tak wynikiem ponad oczekiwany stan.

Słowacja – Hiszpania 0:5 (0:2)

Bramki: 30’ Dubravka (sam.), 45+3’ Laporte, 56’ Sarabia, 67’ F. Torres, 71’ Kucka (sam.)

Słowacja: Dubravka – Hubocan, Skriniar, Satka, Pekarik – Hromada (46’ Lobotka), Kucka – Mak (69’ Weiss), Hamsik (90’ Hamsik), Haraslin (69’ Suslov) – Duda (46’ Duris)

Hiszpania: Simon – Albo, Garcia (71’ P. Torres), Laporte, Azpilicueta (77’ Oyarzabal) – Pedri, Busquets (71’ Thiago), Koke – Sarabia, Morata (66’ F. Torres), Moreno (77’ Traore)

Żółte kartki: 12’ Duda, 90+4’ Skriniar – 40’ Busquets, 60’ Alba

Sędzia: Bjorn Kuipers