Skoki do wody - MEJ: Maksymilian Sawoniewicz szósty na platformie
Martin Rulsch, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 24.06.2021, 20:25

Za nami trzeci dzień zmagań podczas mistrzostw Europy juniorów w skokach do wody. W rywalizacji juniorów z kategorii B na platformie dobrze spisał się Maksymilian Sawoniewicz, który zajął szóste miejsce. W tej samej konkurencji Filip Dróżdż nie przebrnął eliminacji, tak samo jak Emilia Witek na trampolinie jednometrowej.

Maksymilian Sawoniewicz świetnie spisał się w eliminacjach zawodów na platformie w kategorii B (roczniki 2005, 2006 oraz 2007), gdzie zajął czwartą pozycję. Z kolei Filip Dróżdż zajął w nich 15. miejsce. Udział w finale zabrały mu dwa ostatnie skoki eliminacyjne, które były w jego wykonaniu średnie. Drożdżowi do udziału w ostateczniej rywalizacji zabrakło niespełna dwanaście punktów. Za to Maksymilian Sawroniewicz rozpoczynając finał, niewiele tracił do podium (zawodnicy do finału przechodzili wraz z wynikami z czterech pierwszych kolejek z eliminacji). Jednak marzenia o medalu spełzły na niczym już po pierwszym skoku finałowym. W nim Sawoniewicz źle wykonał 3 1/2 salta w przód w pozycji łamanej, przez co spadł na 12. lokatę. Za to w kolejnej próbie Polak w bardzo dobrym stylu zaprezentował 2 1/2 salta Auerbacha w pozycji kucznej, co pozwoliło mu odrobić straty do większości rywali. W dwóch ostatnich próbach Sawoniewicz nieźle wykonał 2 1/2 salta w tył w pozycji kucznej oraz 2 1/2 salta w tył z 1 1/2 śruby w pozycji łamanej. Ostatecznie Maksymilian Sawoniewicz uplasował się na szóstej lokacie. Jednak do podium stracił dużo, bo równe 60 punktów.

Złoty medal powędrował za to do Nikity Kudriacewa, który na prowadzenie wyszedł w drugim skoku finałowym, w którym zaprezentował 2 1/2 salta w tył w pozycji kucznej. Po tej próbie Rosjanin pierwszego miejsca nie oddał aż do końca zawodów. Srebrny medal wywalczył Kirill Boliuch. Ukrainiec miał szansę na złoty medal, ale stracił je w trzeciej kolejce, gdy przeciętnie wykonał 2 salta ze stania na rękach z 2 1/2 śruby w pozycji dowolnej. Przez ten skok Boliuch musiał drżeć o srebrny medal, ponieważ tuż za nim był Euan McCabe, ale ostatecznie Ukrainiec wyprzedził Brytyjczyka o blisko 2,5 punktu.

W rywalizacji juniorek z kategorii B na trampolinie jednometrowej swój drugi złoty medal podczas mistrzostw wywalczyła Elisa Pizzini. Włoszka wcześniej triumfowała na trampolinie jednometrowej. Pizzini złoty medal wydarła w ostatniej próbie. W niej wykonała 1 1/2 salta Auerbacha z 1 1/2 śruby w pozycji dowolnej. Niezłe wykonanie tego skoku pozwoliło młodej Włoszce na wyprzedzenie Tilly Brown, która musi zadowolić się srebrnym medalem. Na najniższym stopniu podium stanęła Johanna Kraus. W eliminacjach brała udział Emilia Witek, ale nie udało jej się ich przebrnąć. Polka zajęła w nich 20. miejsce. Najwięcej punktów zdobyła za wykonanie 2 1/2 salta delfina w pozycji łamanej.

Na zakończenie trzeciego dnia zmagań odbył się konkurs synchroniczny juniorów z kategorii A/B na platformie. Złoty medal wywalczyła para Maksim Malowiew/Sandro Rogawa. Rosjanie pewnie zajęli pierwsze miejsce, prowadząc od pierwszej do ostatniej kolejki. Za to do samego końca rywalizacji trwała walka o srebrny medal. Ostatecznie tylko o 0,93 punktu zdobyli go Ben Cutmore i Euan McCabe, którzy wyprzedzili Francesco Casaliniego i Ricardo Giovanniniego.