Siatkówka - Liga Narodów: Brazylijki i Amerykanki w finale
FIVB

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 24.06.2021, 21:54

Zmagania w Lidze Narodów pań na ostatniej prostej, a w czwartkowy wieczór poznaliśmy rozstrzygnięcia pojedynków półfinałowych. O tryumf w rozgrywkach powalczą Brazylijki i Amerykanki, które pokonały odpowiednio drużyny Japonii i Turcji. Dla siatkarek zza oceanu finał będzie szansą na obronienie trofeum wywalczonego dwa lata temu.

W pierwszym półfinale na parkiecie pojawiły się drużyny Brazylii i Japonii. Faworytkami tego pojedynku były Canarinhos, które w pierwszej partii wywiązały się z tej roli znakomicie, pokonując wysoko rywalki 25:15.  Choć w tym momencie można było spodziewać się jednostronnego starcia, Azjatki nie miały zamiaru łatwo oddawać zwycięstwa, nawiązując wyrównaną walkę i ulegając w drugiej odsłonie do 23. Najwięcej emocji przyniosła trzecia partia, w której od początku prym wiodły Japonki. Zawodniczki z Brazylii stopniowo odrabiały straty, jednak finalnie musiały uznać wyższość rywalek, przegrywając po długim boju 29:31. Czwarty set przypominał z kolei pierwszą odsłonę. Prowadzące systematycznie coraz bardziej odskakiwały punktowo rywalkom, by pokonać je do 16 i wygrywając 3:1 cieszyć się z awansu do finału.

Drugie spotkanie przyniosło co prawda trzysetowe zwycięstwo Amerykanek, jednak nie można powiedzieć, że był to łatwy pojedynek. Turczynki od początku mocno postawiły się rywalkom, które jednak w secie otwarcia zanotowały pewniejszą końcówkę, by wygrać 25:21. Niebywały przebieg miał z kolei drugi set, w którym ekipa Turcji prowadziła na drugiej przerwie technicznej aż 9:16 i pewnie zmierzała po wyrównanie stanu meczu. Wtedy siatkarki zza oceanu włączyły jednak wyższy bieg, a prowadzące zaliczyły solidny przestój, który kosztował je porażkę ze skutecznie goniącymi rywalkami do 23. Trzecia odsłona przyniosła wyrównaną walkę przez dłuższy czas, jednak, podobnie jak w pierwszej partii, końcowe fragmenty były popisem Amerykanek, które wygrały 25:20. Dało im to tryumf w całym spotkaniu 3:0 i szansę na obronienie wywalczonego przed dwoma laty trofeum.

Decydujące starcia rywalizacji kobiet w Rimini odbędą się już w piątek. Mecz o trzecie miejsce Japonki i Turczynki rozegrają o 16:00, a o 19:30 w walce o końcowy tryumf na parkiecie pojawią się Amerykanki i Brazylijki.

Wyniki półfinałowych spotkań:

Brazylia - Japonia 3:1 (25:15, 25:23, 29:31, 25:16)

Stany Zjednoczone - Turcja 3:0 (25:21, 25:23, 25:20)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.