Lekkoatletyka: rekord świata Sydney McLaughlin

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 28.06.2021, 08:11

Amerykanka Sydney McLaughlin ustanowiła w Eugene rekord świata w biegu na 400 m przez płotki. Jako pierwsza kobieta w historii złamała na tym dystansie barierę 52 sekund.

Tegoroczne mistrzostwa USA, które są jednocześnie kwalifikacjami olimpijskimi dla amerykańskich lekkoatletów, obfitują w fantastyczne rezultaty, a wynik McLaughlin jest już drugim (po Ryanie Crouserze) rekordem świata ustanowionym podczas tych zawodów. 21-latka, którą już 6 lat temu typowano na przyszłą rekordzistkę świata, jest przykładem świetnie prowadzonej zawodniczki, która stopniowo osiąga kolejne cele. Wicemistrzyni świata, na mniej niż miesiąc przed igrzyskami, uzyskała w finale biegu na 400 m ppł historyczny rezultat 51.90 s, tryumfując z przewagą ponad 0.5 s nad mistrzynią olimpijską i dotychczasową rekordzistką świata, swoją rodaczką Dalilah Muhammad (52.42 s). Rekord świata wynosił do dzisiaj 52.16 s. Trzecią Amerykanką z awansem na igrzyska została Anna Cockrell.

Ostatni dzień mistrzostw ostatecznie rozstrzygnął kwestię składu Amerykanów na igrzyska w Tokio. Niecodziennym wyczynem popisał się JuVaugh Harrison, który jednego dnia zdobył złote medale w skoku wzwyż (2.33 m) i skoku w dal (8.47 m). Bieg na 800 m, ze świetnym rezultatem 1:56.07 wygrała rewelacyjna 19-latka Athing Mu.