Koszykówka - Eurobasket Kobiet: Serbki mistrzyniami Europy

• Data publikacji: 28.06.2021, 09:37

W ostatnich dziesięciu dniach rozegrany został Eurobasket w koszykówce kobiet. Mistrzyniami Europy zostały Serbki, które w finale pokonały Francuzki.

Eurobasket odbył się we francuskim Strasbourgu i hiszpańskiej Walencji, czyli w krajach, których reprezentantki grały w finale dwa lata temu. Wówczas Hiszpanki okazały się lepsze od Francuzek. Obrończynie tytułu tegoroczny turniej rozpoczęły od porażki 51:53 z Białorusinkami i na koniec fazy grupowej zajęły drugie miejsce. Grupę B wygrały późniejsze triumfatorki mistrzostw, Serbki. Na inaugurację wygrały dopiero po dogrywce 86:81 z Włoszkami, a potem pokonały 85:51 Greczynki i 87:75 Czarnogórki. W grupie aż trzy zespoły sięgnęły po dwa zwycięstwa. Do 1/4 finału bezpośrednio awansowały Belgijki, a Bośniaczki i Słowenki także wyszły z grupy, ale jedynie do gier o awans do ćwierćfinału. Francuzki po wygranych z Chorwacją, Czechami i Rosją pewnie zwyciężyły w grupie D.

W meczach o awans do ćwierćfinału Hiszpania wygrała 78:51 z Czarnogórą, Rosja 93:75 ze Słowenią, Bośnia i Hercegowina 80:69 z Chorwacją, a Szwecja 64:46 z Włochami. Potem rozegrano ćwierćfinały. Najciekawiej było w rywalizacji Serbek z Hiszpankami. Po 40 minutach wyrównanej walki był remis 62:62. W dogrywce dominował zespół z Serbii, który wygrał ją 9:2 i wyeliminował obrończynie tytułu. Emocje do samego końca były w starciu Belgijek z Rosjankami. Mecz zakończył się wynikiem 85:83 pierwszej z ekip. W pozostałych spotkaniach Białoruś wygrała 58:46 ze Szwecją, a Francja 80:67 z Bośnią i Hercegowiną.

Decydujące mecze rozegrano w Walencji. Z półfinałów bardziej wyrównane było spotkanie Serbia - Belgia. W pierwszej kwarcie Serbki wypracowały dwucyfrową przewagę, ale do przerwy prowadziły już Belgijki. Ostatecznie po nieznaczne zwycięstwo 74:73 sięgnął serbski zespół. Do finału awansowały także Francuzki, które dominowały przez całe spotkanie z Białorusią i wygrały 73:61.

W spotkaniu finałowym już na samym początku inicjatywę przejęły Serbki. W drugiej kwarcie prowadziły aż 31:18. Po zmianie stron różnica wynosiła nawet 18 punktów i ekipa z Serbii nie dała już sobie odebrać tytułu. Finał zakończył się zwycięstwem Serbii 63:54. MVP turnieju została wybrana Sonja Wasić. W meczu o trzecie miejsce Belgia triumfowała 77:69 z Białorusią. Na Eurobaskecie można było wywalczyć także przepustkę do mistrzostw świata. Dokonały tego cztery najlepsze zespoły oraz Bośnia i Hercegowina oraz Rosja, które w dodatkowych meczach pokonały Szwecję i Hiszpanię.