Gimnastyka sportowa: znamy kadrę USA na igrzyska w Tokio
USA GYM/YouTube

• Dodał: Agnieszka Musiał
  • Data publikacji: 28.06.2021, 15:05

Krajowe eliminacje gimnastyków sportowych w USA pozwoliły wyłonić skład na letnie igrzyska olimpijskie w Tokio! Reprezentacja Stanów Zjednoczonych jest w gronie ścisłych faworytów do pozycji medalowych podczas startów w Japonii.

Oczywiście Simone

Tytuł najlepszej Amerykanki bez wątpienia przypada Simone Biles. Zawodniczka - mimo błędów na asymetrycznych poręczach i równoważni - zgromadziła 118.098 punktów i pewnie uplasowała się na szczycie tabeli. Biles jest jedną z faworytek na zbliżających się coraz to szybszym krokiem igrzysk w Tokio. Amerykanka ma na swoim koncie już cztery złote i jeden brązowy medal imprezy czterolecia, wywalczone w Rio w 2016 roku. Biorąc pod uwagę wcześniejsze straty Biles w tym sezonie - w tym zapisanie się na kartach sportowej historii jako pierwsza kobieta, która wykonała tzw. skok Jurczenki z dwiema śrubami - możemy sądzić, że najlepsze zobaczymy dopiero w Tokio.

Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej wywalczyła 18-letnia Sunisa Lee, która pewnie wygrała rywalizację na poręczach asymetrycznych. Zajęła drugie miejsce podczas rywalizacji na równoważni i udało jej się zająć ostatnie bezpieczne miejsce, które gwarantowało wyjazd do Tokio.

Obsadzenie pozostałych miejsc pozostawało w gestii komitetu selekcyjnego. Miejsce w składzie przypadło również trzeciej Jordan Chiles, która od dwóch lat trenuje w tym samym klubie co Biles. Na igrzyska w Japonii pojedzie też Grace McCallum, która w końcowej klasyfikacji zajęła miejsce tuż za podium. Najlepiej poradziła sobie na asymetrycznych poręczach i ćwiczeniach wolnych.

Spokojna o swoje miejsce podczas ostatnich zawodów wewnętrznych była Jade Carey, która miała zagwarantowane miejsce dzięki startom w serii World Cup. Druga miejscówka indywidualna została przydzielona MyKayli Skinner, która była piąta w klasyfikacji ogólnej.

Młodość i doświadczenie

Liderem klasyfikacji ogólnej w Saint Louis był Brody Malone, który zgromadził na swoim koncie 171.600 punktów. Zawodnik potwierdził świetną dyspozycję w tym sezonie. Drugie miejsce zajął - najlepszy na poręczach gimnastycznych - Yud Moldauer i dzięki wynikom w czołowej trójce na trzech przyrządach nie musiał martwić się decyzjami komitetu selekcyjnego, bilet do Tokio był już w jego rękach.

Gimnastyka sportowa wydaje się być zdominowana przez młodszych zawodników. Schemat ten złamał 28-letni Samuel Mikulak, dla którego igrzyska w Tokio będą trzecim startem olimpijskim. Zawodnik w klasyfikacji ogólnej zajął czwarte miejsce, ale jego niedzielne próby pokazały wyraźny potencjał do walki o najważniejsze medale czterolecia.

Shane Wiskus zakończył rywalizację na trzecim miejscu w klasyfikacji ogólnej, co przekonało komitet selekcyjny do przyznania mu kwalifikacji olimpijskiej. Indywidualną klasyfikację, wywalczoną dla USA na mistrzostwach panamerykańskich w 2021 roku przyznano Alecowi Yoderowi, specjalizującego się w występach na koźle.