Copa America: Argentyna i Urugwaj zwycięskie na zakończenie fazy grupowej
Rodrigo Soldon Souza/Flickr

• Dodał: Krystian Stefaniuk
  • Data publikacji: 29.06.2021, 11:28

Za nami ostatnie mecze fazy grupowej tegorocznych rozgrywek Copa America, które odbywają się w Brazylii. Argentyna pokonała Boliwię 4:1, a Urugwaj okazał się lepszy od Paragwaju, wygrywając 1:0.

Argentyna łatwo poradziła sobie z najsłabszym zespołem grupy A. Boliwia nie zdobyła w fazie grupowej ani jednego punktu, z kolei Argentyna stawiana jest w roli jednego z faworytów do zdobycia trofeum. Argentyńczycy bardzo udanie rozpoczęli starcie z niżej notowanym rywalem. Już w szóstej minucie Lionel Messi obsłużył doskonałym podaniem Alejandro Gomeza, który efektownym strzałem z powietrza otworzył wynik spotkania. Argentyńczycy przeważali, ale nie przekładało się to na podwyższenie rezultatu. W 31. minucie w polu karnym faulowany był strzelec pierwszego gola, Alejandro Gomez. Do rzutu karnego podszedł Messi i okazję z 11 metrów wykorzystał. 10 minut później było już 3:0. Świetnym podaniem z głębi pola popisał się Sergio Aguero, piłka trafiła do Messiego, który efektownym lobem pokonał Carlosa Lampe. Można było powiedzieć, że mecz do przerwy był rozstrzygnięty. Po zmianie stron padły jeszcze dwie bramki. W 60. minucie honorowe trafienie zanotowali Boliwijczycy. Piłkę w polu karnym odebrał Erwin Saavedra i silnym strzałem pod poprzeczkę nie dał szans Franco Armaniemu. Argentyna odpowiedziała już pięć minut później, utwierdzając widzów w przekonaniu, że stracona bramka była tylko błędem w sztuce. Po zamieszaniu w polu karnym futbolówka trafiła pod nogi Lautaro Martineza, który ustalił wynik spotkania na 4:1. Argentyna pewnie wkracza w fazę play-off, a Boliwia żegna się z turniejem.

Boliwia - Argentyna 1:4 (0:3)

Bramki: Saavedra 60' - Gomez 6', Messi 33', 42', Lautaro Martinez 65'

Bolwia: Lampe - Fernandez (81' Wayar), Jusino, Haquin, Saavedra (81' Villarroel) - Bejarano, Cespedes (61' Sagredo), Vaca R., Chura (61' Vaca H.) - Alvarez (61' Ramallo)

Argentyna: Armani - Acuna, Lisandro Martinez, Pezzella, Montiel - Palacios (77' Dominguez), Rodriguez (71' Paredes), Gomez (56' Alvarez), Messi, Correa (64' Lo Celso) - Aguero (63' Lautaro Martinez)

Żółte kartki: Ramallo, Wayar - Acuna

Sędzia: Andres Rojas

W drugim spotkaniu działo się nieco mniej. Mecz wydawał się bardziej wyrównany, ale mimo przewagi Paragwaju w posiadaniu piłki, to Urugwajczycy kreowali więcej groźnych sytuacji. Jedyną bramkę w meczu zdobył w 21. minucie Edinson Cavani. Napastnik Manchesteru United podszedł do rzutu karnego i pewnym uderzeniem zamienił go na gola. Urugwajczykom brakowało wykończenia, świetne sytuacje mieli Luis Suarez czy Fede Valverde, jednak po dobrze zorganizowanych akcjach brakowało skutecznego i silnego strzału. Pod koniec pierwszej połowy Urugwaj ponownie trafił do siatki, lecz bramka nie została uznana, ze względu na pozycję spaloną Cavaniego. Tuż po przerwie role się odwróciły i to Paragwaj zdobył bramkę, lecz tym razem Oscar Romero był na spalonym i tej bramki sędzia również nie uznał. Do końca spotkania wynik nie uległ zmianie i Urugwaj kosztem właśnie Paragwaju objął drugie miejsce przed ćwierćfinałem, a Paragwaj został zepchnięty na pozycję trzecią. Obie drużyny awansowały do kolejnego etapu turnieju.

Urugwaj - Paragwaj 1:0 (1:0)

Bramki: Cavani 21'

Urugwaj: Muslera - Vina, Gimenez, Godin (46' Coates), Nandez - Bentancur, Vecino (57' Caceres), Valverde (76' Torreira) - De Arrascaeta (67' Torres), Cavani (68' Suarez), De La Cruz Arcosa

Paragwaj: Silva - Alderete, Alonso, Rojas, Espinola (57' Martinez) - Romero, Gimenez, Villasanti, Samudio - Avalos (57' Gonzalez), Almiron (33' Romero)

• Peru - Paragwaj

Pierwszy mecz fazy pucharowej odbędzie się drugiego lipca, półfinalistów poznamy dwa dni później, 4 lipca.