Droga do Tokio #99: turniej kwalifikacyjny koszykarzy w Kownie, dzień pierwszy [ ZAPIS LIVE]

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 29.06.2021, 20:16

Jednym z ostatnich, ale jakże ważnym akcentem, kwalifikacji olimpijskich do Tokio, będzie turniej kwalifikacyjny koszykarzy. Podopieczni Mike'a Taylora powalczą w nim o olimpijską przepustkę z takimi potęgami jak Litwa czy Słowenia. Zanim jednak Koszkadra otrzyma szansę walki z najlepszymi, będzie musiała pokonać reprezentację Angoli. Zapraszamy na relację z pierwszego meczu Biało-Czerwonych prosto z Żalgiris Areny w Kownie.

Relacja na żywo

Tym samym kończymy relację z pierwszego dnia imprezy w Kownie. Przypomnijmy, w pierwszym meczu turnieju Polska pokonała Angolę 83:64 i podobnie jak Litwa ma niemal 100-procentową pewność, że zaprezentuje się w piątkowych półfinałach rywalizacji. Bardzo duży wpływ na przeciwnika będzie miał jednak następny pojedynek Biało-Czerwonych, którzy zmierza się w nim z bardzo groźnymi Słoweńcami.

Kilka obrazków z zakończonego właśnie w Kownie meczu.

76:65 - Jest końcowa syrena. Litwa pokonuje Wenezuelę i jest niemal pewna występu w kolejnej rundzie rywalizacji o igrzyska olimpijskie w Tokio.

75:63 - W końcówce pokaz gry jakiej nie chcieli byśmy oglądać w ewentualnym pojedynku Litwinów z nami. Widowiskowe i, co najważniejsze, skuteczne akcje Valanciunasa i Grigonisa.

69:53 - Trójki Kalnietisa i Grigonisa ostatecznie przesądzają o tym, kto zwycięży w meczu.

63:53 - Do końca spotkania zostało cztery i pół minuty gry. Litwini mimo chwil słabości utrzymują swoją przewagę nad wenezuelskim zespołem.

59:46 - Widać coraz większy spokój w poczynaniach zawodników trenera Maskoliunasa. Przed chwilą punkty Sabonisa spod kosza.

55:44 - Koniec kwarty numer trzy. Przed przerwą przewagę litewskiego zespołu podwyższył minimalnie Marius Grigonis.

51:41 - Gra obu ekip przypomina harmonijkę. Przyjezdni dochodzą Litwinów na małą różnicę by zaraz znowu notować dwucyfrową stratę.

44:39 - Ponownie oglądamy lepszy moment Wenezueli. Bardzo ważny w ostatnich minutach był schodzący właśnie na ławkę Jose Vargas.

41:32 - Wściekły na swoich kolegów Mantas Kalnietis. Mimo korzystnego wyniku, mecz nie idzie w pełni po myśli Litwinów.

38:32 - Drużyna z Ameryki Południowej tanio skóry nie sprzedaje. Skuteczna akcja Vargasa i o przerwę prosi szkoleniowiec gospodarzy.

38:28 - Wracamy do gry, którą zdobyczą otwierają Litwini, a w zasadzie Jonas Valanciunas.

36:28 - Bardzo udana końcówka gospodarzy. Valanciunas i Kalnietis wyprowadzają swój zespół na osiem punktów przewagi do przerwy.

32:28 - Przez chwilę na tablicy wyników widniał remis. Dwie solidne akcje podopiecznych trenera Maskoliunasa znowu zapewniły jednak chwilę spokoju.

28:24 - Trójka Cullibana i Wenezuela ponownie jest blisko.

28:19 - Litwie nie jest łatwo budować przewagę. Rzuty takie jak ten Giedraitisa sprzed chwili ułatwiają jednak grę.

20:15 - Trzypunktowy rzut Carrery, za chwilę pod koszem po drugiej stronie parkietu bryluje Valanciunas.

15:10 - Wystarczyło 45 sekund drugiej kwarty, a czas zmuszony był wziąć trener wenezuelskiego zespołu - Hector Fernando.

Tu najefektowniejsza akcja ulubieńca litewskich kibiców Domantasa Sabonisa.

11:10 - Tak niski wynik uzyskany w trakcie jednej kwarty to rzadkość szczególnie w męskich rozgrywkach.

9:10 - Oba zespoły rażą nieskutecznością. Rzut z dystansu Garly'ego Sojo wyprowadza na prowadzenie Wenezuelczyków.

7:5 - W końcu punkty zespołu z Ameryki Południowej. Na parkiecie widać jednak przewagę gospodarzy w wielu elementach.

5:3 - Póki co w Kownie oglądamy mecz defensyw i nieskutecznych, Przed prawie pięć minut gry oba zespoły zdobyły tylko osiem punktów.

3:3 - Pierwszy rzut za trzy dla Wenezueli, ale odpowiada gwiazda litewskiej kadry Jonas Valanciunas.

Na mecz gospodarzy przybył też prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Na spotkaniu obecny jest też polski sztab, który będzie obserwował naszych potencjalnych przeciwników w półfinale turnieju.

Zakończona prezentacja drużyn, odśpiewane hymny, wszystko gotowe do rozpoczęcia spotkania.

Spotkanie Litwa - Wenezuela zaplanowano na godzinę 19:30 czasu litewskiego, a więc o 18:30 czasu polskiego. W Żalgiris Arenie kończy się już rozgrzewka obu zespołów.

Za 40 minut w Kownie rozpocznie się drugie spotkanie. Będzie ono dla nas o tyle ważne, że z jednym spośród zespołów Litwy lub Wenezueli spotkamy się na potencjalnej drodze na igrzyska.

Mamy bardzo ważne, niemal obowiązkowe zwycięstwo nad najsłabszym zespołem naszej grupy. W czwartek czeka nas kolejne ze spotkań grupowych, tym razem ze Słowenią.

83:64 - Takim wynikiem kończy się też całe spotkanie. Wygrywamy pierwszy mecz z Angolą w drodze na igrzyska w Tokio!

83:64 - Zza łuku Balcerowski, a za chwilę celnie również Sokołowski.

78:61 - Efektowny wsad Balcerowskiego rozpoczyna grę po czasie Angoli.

76:61 - Za trzy Michał Sokołowski i Polacy nie wypuszczą już zwycięstwa w tym meczu.

72:61 - Angolczycy się nie poddają głównie dzięki za sprawą znakomitej postawy Morreiry. Najgorszy okres naszych przeciwników to ten, w którym zawodnik AEK-u Ateny siedział na ławce.

72:57 - Od kilku minut po naszej stronie trafia tylko Ponitka (22 punkty).

68:57 - Faul techniczny naszych rywali. ale nie może odblokować się Slaughter. Po drugiej stronie parkietu lider angolskiej kadry Yanick Moreira powiększa swój dorobek do 14 punktów.

68:53 - Ponitka ponownie skutecznie z wolnych.

66:53 - Polscy kibice skandują "Mateusz Ponitka", a ten z linii rzutów wolnych zdobywa dwa bardzo ważne oczka.

64:53 - Angolczycy znowu dobrze bronią naszą akcję. Czekamy na polskie punkty już prawie trzy minuty.

64:51 - Punkty Seltona Miguela i zmniejsza się przewaga naszych reprezentantów.

64:47 - Dwie minuty czwartej kwarty i już trzy faule Ponitki, na szczęścia Polak nadrabia swoje przewinienia punktami.

62:47 - Nieudana próba koronkowej akcji Polaków. Wykorzystuje to Moreira, który zmniejsza różnicę do 15 oczek.

62:45 - Zaskoczony decyzją sędziów Mateusz Ponitka. Arbitrzy dopatrzyli się w jego wykonaniu faulu w ataku.

62:45 - W pierwszej akcji czwartej kwarty powalony na ziemię Łukasz Koszarek.

62:45 - Celne rzuty Bastosa i Moreiry kończą trzecią odsłonę. Wydaje się, że polska drużyna kontroluje przebieg zdarzeń w Żalgiris Arenie.

62:41 - Faulowany Jakub Garbacz, jednak to Biało-Czerwoni wypełnili już limit fauli w tej kwarcie.

62:41 - Na tablicy punktowej ponownie zapisuje się Zyskowski. Po drugiej stronie parkietu akcję 2+1 wykonuje Yanick Moreira.

59:38 - Jarosław Zyskowski w charakterystyczny dla siebie sposób kończy polską akcję trzypunktowym rzutem.

56:38 - Indywidualne krycie Angolczyków przynosi efekty. Faul w ataku popełnia Michał Michalak.

56:38 - Na parkiecie aktualnie więcej przerw niż gry. Przed momentem dwa celne rzuty wolne Edsona Ndoniemy.

56:34 - Do kolegów dotarł Luka Doncić. Wszyscy słoweńscy kadrowicze po treningu przyszli obejrzeć swoich kolejnych grupowych rywali.

56:34 - Dwa efektowne wsady Sokołowskiego. Angola wyraźnie straciła siły.

52:34 - Wracamy do meczu. Trafia Balcerowski, za chwilę niecelnie zza łuku Michalak.

50:34 - Czas dla trenera Angoli, a na trybunach pojawiła się spora część słoweńskiej kadry.

50:34 - Kontra Ponitki zakończona spokojnym wsadem. Powoli "odjeżdżamy" afrykańskiemu zespołowi.

48:34 - Doskonałe wejście pod kosz. Lider Polaków długo nie punktował, a już ma na swoim koncie dwucyfrowa zdobycz.

46:33 - Glotafe Buiamba odpowiada w akcji dwupunktowej.

46:31 - Zaczynamy grę w drugiej odsłonie. Już w pierwszej akcji celna trójka Arona Cela

Wracamy do Kowna. Za niespełna minutę start drugiej połowy meczu Polska-Angola.

43:31 - Wsad Sokołowskiego i punkty Ponitki kończą pierwszą połowę po polskiej stronie. Po 20 minutach gry mamy nad Angolczykami dwucyfrową przewagę.

39:28 - Trener Taylor chce nakreślić taktykę na ostatnią minutę pierwszej połowy. Czas amerykańskiego trenera Polaków.

39:28 - Mamy problem z celnością rzutów za jeden punkt. Tylko raz do kosza trafia Ponitka.

38:26 - Moreira zbiera pod polskim koszem i zapisuje na swoje konto kolejne punkty.

38:24 - Slaugter zdecydowanym liderem punktowym naszego zespołu. Rozgrywający zdobył już 14 oczek w meczu.

35:24 - Wyraźnie osłabł impet Angolczyków. Po przerwie trenera Canalsa błąd połowy jego drużyny.

35:24 - Mamy pierwszy celny rzut Mateusz Ponitki. Największa gwiazda polskiej kadry z trzypunktową zdobyczą.

32:24 - Po stronie Biało-Czerwonych dziesiąty i jedenasty punkt Slaughtera w meczu.

30:24 - Pierwszy faul przeciwników w drugi kwarcie dopiero po czterech minutach gry.

30:24 - Pod koszem punktuje Yannick Moreira. Za moment odpowiedź AJ Slaughtera.

28:22 - Eduardo Mingas za trzy. Oby to nie był początek kolejnej serii Angolczyków.

28:19 - Damian Kulig ładuje piłkę do kosza z najbliższej odległości.

26:19 - Pozytywne zmiany Koszarka i Michalaka. Przed chwilą dobra akcja pierwszego zakończona punktami drugiego.

24:19 - W ostatniej akcji kwarty gubimy piłkę. Po pierwszej odsłonie prowadzimy pięcioma punktami.

24:19 - Pocieszające jest to ile fauli popełniają rywale z Afryki. Przed chwilą kolejne dwa wolne wykorzystane przez Kuliga.

22:19 - Jedno pudło koszykarza z Angoli. Za chwilę Koszarek daje doskonałą asystę Garbaczowi.

19:18 - Przewinienie Hrycaniuka. Dwa rzuty przed Gakou.

19:18 - Przez chwilę po raz pierwszy w meczu przegrywaliśmy. Za chwilę odbieramy jednak prowadzenie przeciwnikom

17:15 - Dwa rzuty na jeden punkt zamienia Michalak.

16:15 - Z podstawowej piątki na parkiecie już tylko Sokołowski. Michał Michalak i Łukasz Koszarek mają pomagać naprawiać błędy po naszej stronie.

16:13 - Komplet fauli Angoli. Jeden wolny wykorzystany przez Slaughtera. W międzyczasie do gry wszedł Adam Hrycaniuk.

15:13 - Na parkiecie za Arona Cela pojawia się Damian Kulig.

15:13 - Ponownie zza łuku Ndoniema, tracimy dużą część naszej przewagi.

15:10 - Angolczycy mają już na swoim koncie cztery faule w kwarcie.

13:10 - Edson Ndoniema zdobywcą kolejnych trzech punktów dla rywali.

13:7 - Po przerwie na żądanie trenera Canalsa trójka Santosa.

13:4 - Angolczycy mają sporo problemów z obroną naszych prób za trzy. Przed chwilą znowu celnie AJ Slaughter.

10:4 - Eduardo Mingas a za chwilę Aron Cel w podobnych akcjach penetrujących kosz.

8:2 - Kolejne punkty Balcerowskiego, tym razem celnie z dystansu

5:2 - AJ Slaughet za trzy.

2:2 - Odpowiadają rywale. Odważną akcję pod koszem zakończył Yanick Moreira

2:0 - Dwa wykorzystane wolne przez faulowanego przy rzucie Balcerowskiego.

Sędziowski wyrzut wygrany przez Balcerowskiego, zaczynamy mecz od posiadania.

Mateusz Ponitka, AJ Slaughter, Aron Cen, Michał Sokołowski, Aleksander Balcerowski w takim składzie rozpoczniemy spotkanie z Angolą.

Jesteśmy już po hymnach, za moment wyjściowe piątki.

Witamy z Żaligiris Areny w Kownie, przed chwilą koszykarze obu zespołów zakończyli rozgrzewkę przed spotkaniem. Czas na prezentacje drużyn.

Pierwsze meldunki z Areny w Kownie zaplanowaliśmy na godzinę 15:20.