Koszykówka - kwal. do IO: pogrom Słowenii nad Angolą, zwycięstwo Wenezueli z Koreą Południową
FIBA

• Dodał: Filip Munyama
  • Data publikacji: 01.07.2021, 10:53

W drugim dniu eliminacji do igrzysk olimpijskich w Tokio rozgrywanych w litewskim Kownie Słoweńcy dali lekcję koszykówki Angoli, wygrywając 118:68. Po profesorsku zagrał Luka Doncić, który w 17 minut gry uzbierał 13 punktów, dziewięć asyst i sześć zbiórek. W drugim spotkaniu Wenezuela pokonała Koreę Południową 94:80.

Spotkanie pomiędzy Słowenią a Angolą rozstrzygnęło się tak naprawdę w pierwszej kwarcie. Słoweńcy zaczęli starcie od runa 13:0, a zakończyli kwartę wynikiem 33:9. Kolegów świetnie na otwartych pozycjach dostrzegali Luka Doncić i Luka Rupnik (12 punktów, 6 asyst), a podopieczni Alexandra Sekulicia trafiali bez zawahania. W całym meczu słoweńska ekipa trafiła aż 18 z 39 oddanych prób za trzy punkty. Angolczycy nie nadążali za szybką koszykówką mistrzów Europy i do przerwy było już 64:30. W drugiej połowie oglądaliśmy już tak naprawdę mecz treningowy.

Słoweńcy zaprezentowali pokaz siły w starciu z afrykańską ekipą. Aż ośmiu graczy Sekulicia zdobyło dwucyfrową ilość punktów, a cała drużyna miała aż 31 asyst. Już w czwartek o 15:30 będą mogli potwierdzić swoją formę w starciu z naszą reprezentacją. Słoweńcy zagrają z Polakami o pierwsze miejsce w grupie. Angolczycy z kolei żegnają się z turniejem bez kwalifikacji olimpijskiej.

Angola - Słowenia 68:118 (9:33, 21:31, 14:26, 24:28)

Angola: Moreira 15, Buiamba 10, Bastos 9, Gakou 9, Miguel 8 Ndoniema 8, Kashila 5, Bango 2, Do 2.

Słowenia: Dragić 16, Doncić 13, Cancar 13, Tobey 12, Rupnik 12, Murić 10, Cebasek 10, Hrovat 10, Nikolić 9, Dimec 8, Blazić 5

W drugim starciu dnia Wenezuela podejmowała Koreę Południową. W mecz lepiej weszli gracze z Ameryki Południowej, którzy byli tego dnia dobrze dysponowani w rzutach dystansowych. Po kilka trafień za trzy punkty zaliczyli Heissler Guillent (17 punktów) i Pedro Chourio (16 oczek) i Wenezuela prowadziła po pierwszej połowie 56:38. Koreańczycy nie zamierzali się jednak poddawać i za sprawą skutecznych akcji Hyunjunga Lee (18 punktów) i Daesunga Lee odrabiali straty. Ekipa z Azji doprowadziła nawet do wyniku 67:66, ale nie udało im się zdobyć prowadzenia. W czwartej kwarcie Wenezuelczycy wrócili już do swojej gry i zwyciężyli pewnie 94:80. Dzięki temu zwycięstwu Wenezuela wyjdzie najprawdopodobniej z drugiego miejsca w grupie i w półfinale zmierzy się z Polską lub Słowenią.

Wenezuela - Korea Południowa 94:80 (27:18, 29:20, 14:28, 24:14)

Wenezuela: Guillent 17, Carrera 16 (12 zbiórek), Chourio 16, Sojo 13, Graterol 8, Cubillan 8, Sifontes 7, J. Vargas 5, G, Vargas 2, Ruiz 2

Korea Płd: H. Lee 18, D. Lee 17, RA 17, S. Lee 8, Yeo 8, Jeon 6, Yang 3, Byeon 3