Copa America: Brazylia pierwszym finalistą!
Dodoedo/Wikimedia Commons

• Dodał: Patryk Pyszka
  • Data publikacji: 06.07.2021, 03:00

Brazylia pokonała Peru i awansowała do wielkiego finału Copa America. Turniej rozgrywany jest w Brazylii, choć pierwotnie miał odbyć się w Argentynie i Kolumbii. Jednak ze względu na złą sytuację pandemiczną w tych krajach organizatorzy zmuszeni byli do przeniesienia tych rozgrywek. Rywalem "Canarinhos" w finale będzie zwycięzca drugiego półfinału Argentyna – Kolumbia.

W pierwszym półfinale Copa America gospodarz turnieju – Brazylia podejmował drużynę Peru. Oba zespoły mierzyły się już ze sobą w fazie grupowej, wtedy "Canarinhos" rozgromili przeciwnika aż 4-0. W ćwierćfinale rozgrywek Brazylijczycy wyeliminowali Chile, a "Los Incas" po emocjonującym spotkaniu w rzutach karnych uporali się z Paragwajem.

Od początku meczu podopieczni selekcjonera Tite zdominowali wydarzenia boiskowe i stwarzali ogromną ilość sytuacji. Najlepszą okazję miał Neymar w 20. minucie po podaniu Lucasa Paquety, ale golkiper Peruwiańczyków znakomicie interweniował. Strzał największej gwiazdy "Canarinhos" próbował jeszcze dobijać Richarlison, jednak po raz kolejny bezbłędny między słupkami był Pedro Gallese. Dziesięć minut przed zakończeniem pierwszej połowy Brazylia wyszła na prowadzenie. Genialną akcją popisał się Neymar i precyzyjnie dograł do wbiegającego w pole karne Lucasa Paquety, a ten pewnie trafił do siatki. "Canarinhos" zeszli do szatni z jednobramkową przewagą.

Nieoczekiwanie druga część gry zaczęła się od ataków Peru. Niespełna pięć minut po wyjściu na murawę doskonałą sytuację miał Gianluca Lapadula, ale wybornie interweniował Ederson. Brazylia zdecydowanie zadowoliła się tym jednobramkowym prowadzeniem i pozwoliła przejąć inicjatywę zespołowi prowadzonemu przez Ricardo Garece, co oznaczało wielkie emocje do ostatnich chwil pojedynku. Ostatecznie "Canarinhos" skromnie zwyciężyli w tym spotkaniu, choć ich gra szczególnie w drugiej połowie nie zachwyciła. Brazylia w finale Copa America!

Brazylia - Peru 1:0 (1:0)

Bramki: Paqeuta 35'

Brazylia: Ederson - Danilo, Marquinhos, Silva, Renan Lodi (85' Militao) - Casemiro, Fred (85' Fabinho) - Everton (70' Ribeiro), Paqueta(90+2' Douglas Luiz), Richarlison (84' Junior Vinicius) - Neymar

Peru: Gallese - Corzo (75' Lora), Callens, Ramos (46' Garcia), Santamaria, Trauco (46' Lopez) - Tapia (89' Tavara), Pena, Yotun, Cueva (81' Ormeno) - Lapadula

Żółte kartki: Junior Vinicius 89" – 56' Yotun, 90' Lopez

Sędzia: Robert Tobar Vargas