Pływanie - MEJ: brąz dla polskiej sztafety pierwszego dnia

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 06.07.2021, 19:27

Zakończył się pierwszy dzień Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu. Mieliśmy okazję obejrzeć kilka świetnych występów reprezentantów Polski. Dzień zakończył się brązowym medalem sztafety na 4x100 metrów stylem dowolnym mężczyzn. Polacy i Polki wywalczyli sobie również dzisiaj prawo do startu w jutrzejszych finałach.

Reprezentanci Polski bardzo dobrze prezentowali się już w sesji porannej, dzięki czemu mieliśmy okazję oglądać ich liczne występy po południu. W eliminacjach padły dwa wyniki lepsze od rekordów Polski poszczególnych kategorii wiekowych, co potwierdzało dobre przygotowanie do zawodów.

Polskie starty w sesji finałowej rozpoczęły półfinały na 50 m klasycznym kobiet. Obie nasze reprezentantki - Karolina Piechowicz (31,29) oraz Zofia Chrzan (31,83) wywalczyły awans do jutrzejszego finału. Podobnie było na 100 metrów stylem grzbietowym. Półfinały pewnie wygrał Ksawery Masiuk (54,35), a z siódmym czasem do finału wszedł Filip Kosiński (55,87).

Obaj Polacy awansowali również do jutrzejszego finału na 50 metrów stylem motylkowym. Paweł Uryniuk uzyskał szósty czas półfinałów (24,21), a Kacper Czapla popłynął o 0,01 sekundy wolniej, co dało mu siódmą lokatę. W półfinałach 100 m dowolnym kobiet nie mieliśmy żadnych reprezentantek. Podobnie było w przypadku finałów indywidualnych, jakie zostały dzisiaj rozstrzygnięte (400 m dowolnym mężczyzn oraz 400 m zmiennym kobiet).

Rozegrane zostały także finały sztafet. Najpierw był wyścig na 4x100 m dowolnym mężczyzn. Polacy zdobyli brązowy medal w składzie: Ksawery Masiuk, Krzysztof Matuszewski, Nazar Żurawel i Mateusz Chowaniec. Czas naszej drużyny to 3:19,96. Szybsi byli tylko Rosjanie (3:19,66) oraz Rumuni (3:19,93). Ci drudzy mieli na pierwszej zmianie prawdziwą armatę w postaci Davida Popovici. 17-latek popłynął 47,56 na swojej zmianie, co jest trzecim czasem w Europie wśród seniorów. W wyścigu kobiet Polki nie zdołały powtórzyć sukcesu mężczyzn i w składzie: Wiktoria Guść, Julia Kulik, Isabella Lojewski oraz Klaudia Tarasiewicz, zajmując siódme miejsce.

Już jutro pierwsze indywidualne finały w Rzymie z udziałem reprezentantów Polski.

Piotr Ziąbka – Poinformowani.pl

Piotr Ziąbka

Student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 10 lat zawodowego pływania za mną. Prywatnie kibic piłki nożnej, koszykówki i skoków narciarskich.